Ξέρανε τη Γιουβέντους στο 93' η Λάτσιο

Και είναι ακόμα στο κόλπο για Ευρώπη

Πολύ σκληρή για να... λυγίσει στο ντεμπούτο του Ιγκόρ Τούντορ η Λάτσιο! Οι μπιανκοσελέστι λύγισαν με 1-0 τη Γιουβέντους στο Ολίμπικο και συνεχίζουν να ελπίζουν ότι θα προλάβουν την πρώτη εξάδα.

Άξιζε το τρίποντο το σύνολο του Κροάτη τεχνικού, με τον Μάρουσιτς στις καθυστερήσεις να αποδίδει δικαιοσύνη. Την ίδια ώρα, η Γηραιά Κυρία απογοητεύει, αλλά παραμένει 3η και προς το παρόν ασφαλής σχετικά με τη συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης σεζόν

Καλύτερα είχε μπει στο πρώτο ημίχρονο η Λάτσιο, με τη Γιουβέντους να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Ο Καστεγιάνος στο 20’ είχε μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο, με τη Γηραιά Κυρία να έχει μια μεγάλη ευκαιρία στο 41’. Συγκεκριμένα, ο Κιέζα έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Χρήστος Μανδάς με μια εκπληκτική απόκρουση του είπε «όχι».

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα, ενώ από το 60’ και μετά έγινε αρκετά ισορροπημένο, με τη Λάτσιο ωστόσο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Τα λεπτά περνούσαν, η Γιουβέντους δεν μπορούσε να φτιάξει κάποια φάση, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν κάποιο τέρμα.

Τα λεπτά περνούσαν, η Λάτσιο συνέχιζε να πιέζει και δικαιώθηκε αφού στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μάρουσιτς να λυτρώνει την ομάδα του και να... τεζάρει τη Γιουβέντους.