Υπέταξε την Γκάνα αλλά αποκλείστηκε στην ισοβαθμία η Ουρουγουάη

Αποκλείστηκε με πολύ άσχημο τρόπο η Ουρουγουάη

Οδυνηρό αποκλεισμό από τη φάση των ομίλων του φετινού Μουντιάλ γνώρισε η Ουρουγουάη, η οποία παρά το γεγονός ότι επικράτησε 2-0 της Γκάνας στην τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου, τερμάτισε στην τρίτη θέση ισοβαθμώντας με τη Νότια Κορέα, έχοντας χειρότερη επίθεση (2 γκολ έναντι 4 των Ασιατών).

Η «σελέστε» ήταν ανώτερη από την Γκάνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πήρε δίκαια τη νίκη με 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Ντε Αρασκαέτα (26’, 32’) και κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση, αλλά τελικά αποκλείστηκε μετά το νικητήριο γκολ της Ν. Κορέας κόντρα στην Πορτογαλία, στο 90’+1’.

Φωνάζουν για δύο πέναλτι που δεν τους έδωσε ο Γερμανός διαιτητής, Σίμπερτ, οι Ουρουγουανοί, στον Νούνιες στο 57’ και στον Καβάνι, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ισορροπημένο και χωρίς ευκαιρίες για γκολ το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, με τον Νούνιες να παίρνει την μπάλα σε καλή θέση έξω από την περιοχή της Γκάνας στο 13’, αργώντας και χάνοντας την μπάλα από τον Σεϊντού. Στο 15’ ο Ινιάκι βρήκε με ωραία διαγώνια πάσα τον Αντρέ Αγιού, ο οποίος σούταρε πάνω στον Ροσέτ, με τον Κούντους να παίρνει το… ριμπάουντ και να ανατρέπεται από τον τερματοφύλακα της Ουρουγουάης. Ενώ αρχικά δόθηκε οφσάιντ, η φάση ελέγχθηκε από τους VAR και τελικά αποφασίστηκε πως ο Κούντους καλυπτόταν πριν πάρει την επαναφορά, με τον Γερμανό διαιτητή, Σίμπερτ, να πηγαίνει στο μόνιτορ και να δίνει πέναλτι υπέρ της Γκάνας, για ανατροπή του Ροσέτ στον Κούντους.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντρέ Αγιού, ο οποίος εκτέλεσε αδύναμα, επιτρέποντας στον Ροσέτ να κάνει την απόκρουση, παίρνοντας το… αίμα του πίσω. Από εκείνο το σημείο του αγώνα και έπειτα το μομέντουμ γύρισε ξεκάθαρα υπέρ της Ουρουγουάης, η οποία αρχικά έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 23’, με τον Νούνιες να «τσιμπάει» όμορφα την μπάλα πάνω από τον Ζίγκι και τον Σαλισού να διώχνει με τάκλιν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, ενώ στο 26’ πήρε το προβάδισμα, μετά από σέντρα του Νούνιες, σουτ του Σουάρες που απέκρουσε ο Ζίγκι, και κοντινή κεφαλιά του Ντε Αρασκαέτα.

Μάλιστα, έξι λεπτά αργότερα (32’), η Ουρουγουάη «χτύπησε» ξανά με δράστη ξανά τον Ντε Αρασκαέτα, ο οποίος μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια και κεφαλιά ασίστ του Σουάρες, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, με όμορφο σουτ στην κίνηση! Στο 35’ ο Μπεντανκούρ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Βεσίνο, η Γκάνα αδυνατούσε να απειλήσει, με τον Χιμένες να παίρνει μια κεφαλιά στο 45’+5’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Αρασκαέτα, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια των Αφρικανών.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Όντο αντικατέστησε τα αδέρφια Αγιού, περνώντας στη θέση τους Σουλεμανά και Μπουκαρί, με τον τελευταίο να απειλεί στο 46’, σουτάροντας λίγο άουτ από πλάγια θέση. Η Γκάνα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης, ενώ στο 57’ οι Ουρουγουανοί ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Αμαρτέι στον Νούνιες, με τον Σίμπερτ να το βλέπει στο μόνιτορ και να δείχνει «παίζετε».

Στο 65’ ο Πελίστρι πλάσαρε ελάχιστα άουτ μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια της Ουρουγουάης, ενώ στο 70’ ο Ζίγκι απέκρουσε δύσκολο μακρινό σουτ του Βαλβέρδε. Στο 79’ η Γκανα απείλησε με τον Σεμένιο να κάνει συρτό διαγώνιο σουτ λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ροσέτ, ενώ στο 81’ ο τερματοφύλακας της Ουρουγουάης απέκρουσε εντυπωσιακά δυνατό σουτ του Κούντους. Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Ουρουγουάη θα έπαιρνε την πρόκριση, η Νότια Κορέα σκόραρε και έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις της δικιάς της αναμέτρησης με την Πορτογαλία, πιάνοντας τους Λατινοαμερικάνους στους τέσσερις και ξεπερνώντας τους αφού είχαν σκοράρει περισσότερα γκολ έως τώρα στη διοργάνωση.

Στα τελευταία λεπτά η Ουρουγουάη έψαξε απεγνωσμένα ένα ακόμα γκολ που θα της χάριζε την πρόκριση, Σουάρες και Νούνιες ήταν δακρυσμένοι στον πάγκο, ο Καβάνι ζήτησε πέναλτι στο 90’+3 μετά από μαρκάρισμα του Σεϊντού αλλά ο διαιτητής του είπε «όχι», ο Κοάτες έκανε κοντινή προβολή λίγο άουτ στο 90’+7’, πριν ο Ντε Λα Κρουζ εκτελέσει φάουλ στην αγκαλιά του Ζίγκι, στην τελευταία φάση του αγώνα. Έτσι, η Ουρουγουάη πήρε τη νίκη κόντρα στη Γκάνα, αλλά αυτό δεν της ήταν αρκετό, αφού έμεινε εκτός συνέχειας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γκάνα (Ότο Άντο, 4-2-3-1): Zίγκι – Σεϊντού, Αμαρτέι, Σαλισού, Μπαμπά – Παρτέι, Αμπντούλ Σαμέντ (72’ Κιερέ) – Κούντους (90'+8' Φατάβου), Αντρέ Αγιού (46’ Μπουκαρί), Τζόρνταν Αγιού (46’ Σουλεμανά) – Ινιάκι Γουίλιαμς (72’ Σεμένιο).

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο, 4-3-3): Ροσέτ – Βαρέλα, Χιμένες, Κόατες, Ολιβέρα – Μπεντανκούρ (34’ Βασίνο), Ντε Αρασκέτα (80’ Κανόμπιο), Βαλβέρδε – Πελίστρι (66’ Ντε Λα Κρουζ), Σουάρες (66’ Καβάνι), Νούνιες (80’ Μάξι Γκόμες)