Απάντησε… Πειραιώτικα ο Ολυμπιακός και «άλωσε» το Μονακό!

Eπικράτησε της Μονακό με 87-83 μέσα στο Πριγκιπάτο

Παρά την επιστροφή της Μονακό από το -15 στο τέταρτο, ο Ολυμπιακός έβγαλε ποιότητα και ψυχραιμία, επικρατώντας 87-83 μέσα στο Πριγκιπάτο και πλέον απέχει μία νίκη από το Βελιγράδι!

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Παθιασμένοι και σκληροί μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα λεπτά έχοντας το προβάδισμα, αλλά και βοήθειες από τον Λούντζη, ο οποίος μπήκε από νωρίς (9-11). Με την είσοδο του Σλούκα, οι Πειραιώτες διατηρούσαν τον έλεγχο και πήγαν στο +4 (14-18), στο 7’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν απανωτά λάθη, έχασαν τα αμυντικά ριμπάουντ, έχαναν ακόμη και ελεύθερες βολές, με τους Χολ και Τζέιμς να… υπογράφουν επιμέρους σκορ 9-1, για το +4 (23-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Χολ και Μπέικον, η Μονακό είχε σταθερά το προβάδισμα (28-24) και στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έσφιξε αμυντικά και με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ έκανε σερί 7-0 για το +3 (28-31), στο 14’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με τον Τζέιμς για το προσπέρασμά τους (33-31), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με Γουόκαπ και Ντόρσεϊ και με νέο 7-0 για το +5 (33-38), μέχρι το 16’. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς αντέδρασε εκ νέου με μπροστάρη τον Μοτιεγιούνας μαζί με τον Τζέιμς, για το προβάδισμα (41-40) στο 19’. Αλλά, στο τελευταίο λεπτό ήταν η σειρά του Σλούκα να… μιλήσει και με δικούς του πόντους να στείλει τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια με το +4 (41-45).

Ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο μέρος και ταμ απανωτά τρίποντα τον έστειλαν στο +8 (43-51), με τον Μπέικον να απαντά αμέσως για την ισοφάριση (51-51), στο 23’. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» εξαπέλυσαν την… καταιγίδα. Με άμυνα που «δάγκωνε» με μπροστάρη τον Γουόκαπ και τους Φαλ και Ντόρσεϊ να εκτελούν η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε σερί 12-0 (51-63), με τον Βεζένκοφ να στέλνει τη διαφορά στο +15 (56-71), στο 29’. Στο τελευταίο λεπτό, το μόνο που άλλαξε ήταν ένα καλάθι του Χολ που διαμόρφωσε το 58-71 της τρίτης περιόδου.

Με τον Σλούκα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά στο +15 (58-73) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου. Ωστόσο, εκεί οι παίκτες του Μπαρτζώκα άρχισαν τα εύκολα λάθη και έχασαν ριμπάουντ, με τον Τόμας να σπρώχνει τη Μονακό σε σερί 11-0, για το -4 (69-73), στο 35’. Ο Σλούκας αντέδρασε ξανά για το +8 (69-77), όμως τα λάθη και ο Μπέικον… επέστρεψαν μαζί, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν (77-77), στο 37’. Ο Ντόρσεϊ ξεκόλλησε προσωρινά τους Πειραιώτες, με το τρίποντο του Λι να βάζει μπροστά τους Μονεγάσκους (80-79), στο 38’. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν τις άμυνες, πήραν και το πέμπτο φάουλ του Τζέιμς και με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών με Γουόκαπ και Βεζένκοφ πήγαν στο +5 (80-85), στα 10,5’’ πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Μπέικον μείωσε στα 6,6’’ πριν τη λήξη, με τις δύο βολές του Σλούκα να διαμορφώνουν το τελικό 83-87 για την «ερυθρόλευκη» νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87