«Βόμβα» Βόλου στη Λεωφόρο!

Ιδανικός αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός, σπατάλησε ευκαιρίες και πέναλτι στο 97'

Μετά από ένα ματς γκραν γκινιόλ, ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Βόλο, στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League.

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες του στο πρώτο μέρος, με τους Ιωαννίδη, Τσέριν και Παλάσιος. Παράλληλα, είδε τον Σπόραρ να χάνει πέναλτι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων!

Με την ομάδα της Μαγνησίας να βλέπει το πλάνο με τις συνεχείς καθυστερήσεις και την καλή της αμυντική οργάνωση να αποδίνουν και να της χαρίζουν έναν… απρόσμενο βαθμό.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στην μάχη για τον τίτλο, παραμένοντας πρώτος στη βαθμολογία με 63 πόντους αλλά και ματς περισσότερο. Ενώ ο Βόλος έπιασε τον Άρη στους 40 βαθμούς, επίσης με ένα ματς παραπάνω.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα, κυκλοφορώντας με υπομονή την μπάλα αλλά χωρίς να μπορέσει να βρει διαδρόμους για την αντίπαλη εστία.

Με τον Βόλο να κλείνει καλά τους χώρους, περιμένοντας συνήθως πίσω από την μπάλα -με σπάνιες εξαιρέσεις- και να προσπαθεί να «χτυπήσει» στην «κόντρα», εκμεταλλευόμενος κάποιο λάθος, όπως δεν έκανε στο 4’.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των «πράσινων» ήρθε στο 9ο λεπτό, από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μαντσίνι στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας για τον Ιωαννίδη, ο οποίος από πολύ πλάγια αριστερά πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κλέιμαν αλλά αυτή κατέληξε άουτ!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το ματς, κάνοντας παράλληλα και κάποια αβίαστα λάθη στα μετόπισθεν, όμως, μετά το 20λεπτο ανέβασε την πίεσή του και κατάφερε να κάνει πιο αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ…

Με τον Σάρλια να περνάει κάθετα στην περιοχή στον Μαντσίνι αυτόν να βρίσκει τον Τσέριν, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν τετ α τετ, στο 23ο λεπτό. Ενώ στο επόμενο λεπτό, από την προσπάθεια του Παλάσιος από δεξιά και τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Χουάνκαρ αφύλαχτος σούταρε με το δεξί, στέλνοντας τη μπάλα μακριά από την εστία.

Με την δράση να εξελίσσεται στο μισό του γηπέδου των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός κατέγραψε την επόμενη του ευκαιρία στο 26’. Όταν χάρη σε γρήγορη ανάπτυξη από αριστερά, ο Χουάνκαρ «έστρωσε» έξω από την περιοχή στον Τσέριν, ο οποίος όμως σούταρε συρτά επιτρέποντας στον Κλέιμαν να μπλοκάρει.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μέχρι την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή, τους παίκτες του Βόλου να κάνουν καθυστερήσεις όποτε μπορούσαν και τον Παλάσιος να χάνει μια ακόμα στο 34ο λεπτό. Καθώς ο Μαντσίνι σέντραρε μέσα στην περιοχή από αριστερά για τον Παλάσιος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο δεύτερος δεν έκανε καλά την προβολή για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια συνέχεια του πρώτου, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί υπομονετικά να βρει την κατάλληλη στιγμή για να σκοράρει, απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη και πειθαρχημένη ομάδα της Μαγνησίας, η οποία συνέχιζε να παίζει -και- με τον χρόνο.

Η διαφορά ήταν πως το «τριφύλλι» δεν είχε αυτή την φορά τις φάσεις για να γίνει απειλητικό, όπως στο πρώτο 45λεπτο, με εξαίρεση μια «υποσχόμενη» φάση με τον Ιωαννίδη, στο 49’.

Βλέποντας το 0-0 να διατηρείται μετά και τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να φρεσκάρει την ομάδα του, βάζοντας Σπόραρ και Κλεϊνχέισλερ.

Ο Ούγγρος μέσος μάλιστα είχε δύο προσπάθειες, με την δεύτερη στο 76ο λεπτό μάλιστα να είναι καλή, όχι όμως και εύστοχη, την ώρα που, ένα λεπτό πριν, ο Βόλος απείλησε κι αυτός με τον Μπρινιόλι να νικάει τον Οζέγκοβιτς, στις δύο καλύτερες φάσεις στην επανάληψη.
Ακολούθησαν η είσοδος του Κουρμπέλη και η ευκαιρία του αρχηγού του Παναθηναϊκού να ανοίξει το σκορ, στο 79’, με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στο ματς και τον Βέρμπιτς, μπαίνοντας στην τελική ευθεία, για να πιέσει ακόμα περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια ακόμα καλή στιγμή, στο 90’, όταν από σέντρα του Χουάνκαρ στο δεύτερο δοκάρι ο αμαρκάριστος Παλάσιος έστειλε τη μπάλα παράλληλα στην εστία.

Για να έρθει το... σκωτσέζικο ντους στο 97’, με τον Παλάσιος να κερδίζει πέναλτι για χέρι του Λούνα, τον Σπόραρ να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και τον Κλέιμαν να το αποκρούει πέφτοντας στη δεξιά του γωνία, διατηρώντας το 0-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Τσέριν (80' Bέρμπιτς), Ρούμπεν (76' Κουρμπέλης), Παλάσιος, Μπερνάρ, Μαντσίνι (66' Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης (66' Σπόραρ).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Γκάγκι (85' Μεταξάς), Κάτσε (74' Μπαριέντος), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς, Τάχατος (70' Πιρές).