Τελευταία Ενημέρωση: 00:23

Ένα βήμα πριν τον Φέντερερ ο Τσιτσιπάς

Προκρίθηκε στα προημιτελικά της Βασιλείας

Newsroom 24sports

Έχει ανεβάσει στροφές στο tour ο Στέφανος Τσιτσιπάς και μετά από ανατροπή προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά ATP500 στη Βασιλεία.

Επίσης η νίκη ήταν η 47η του στη σεζόν και είναι πλέον μια...ανάσα από τους Ναδάλ και Τζόκοβιτς που έχουν 48 ενώ στην 2η θέση είναι ο Φέντερερ με 49 και στην κορυφή ο Μεντβέντεφ με 59.

Ο Ελλαδίτης κέρδισε με 6-7 (4), 6-2, 6-4 τον Μπεράνκις σε αγώνα που είχε διάρκεια 2:01’.

Αυτός θα είναι ο 13ος προημιτελικός της σεζόν για τον Έλληνα τενίστα ο οποίος εάν συνεχίσει ίσως συναντήσει τον γηπεδούχο Ρότζερ Φέντερερ στα ημιτελικά.

Αιφνιδιασμός...

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς δέχτηκε μπρέικ (1-2) αλλά το πήρε αμέσως πίσω για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να προηγηθεί στη συνέχεια με 3-2.

Ο Λιθουανός θα ισοφαρίσει σε 3-3 και 4-4 αλλά ο Έλληνας θα πάρει το 9ο γκέιμ (5-4). Το 5-5 είναι για τον Μπεράνκις και εν συνεχεία θα ισοφαρίσει σε 6-6 και θα οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ.

O Τσιτσιπάς από το 2-5 μείωσε σε 4-5 αλλά έχασε το σετ με 7-4.

Δυο μπρέικ και ισοφάριση...

Στην αρχή του 2ου σετ ο Έλληνας ισοφάρισε δις (1-1, 2-2) αλλά θα πετύχει μπρέικ και θα φτάσει στο 3-2 και στο 4-2.

Με νέο μπρέικ ο Τσιτσιπάς θα κάνει το 5-2 και θα κερδίσει το σετ για να ισοφαρίσει.

Διαφορά ποιότητας...

Το 3ο σετ θ' ανοίξει με μπρέικ του Στέφανου και θα πάρει προβάδισμα με 3-1 που του έδωσε και τον αέρα για να "σφραγίσει" τη νίκη.

O Λιθουανός θα μειώσει σε 3-2 και 4-3 αλλά ο Τσιτσιπάς θα κερδίσει το 8ο γκέιμ (5-3). Ο αντίπαλος του θα μειώσει σε 5-4 όμως ο Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης θα τελειώσει το παιχνίδι.