Ένα ημίχρονο αρκούσε για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό!

Αγχώθηκε στο φινάλε, αλλά δεν μάσησε ο Ολυμπιακός!

Συνεχίζει στην κορυφή ο Ολυμπιακός! Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο αρκούσε για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ώστε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (2-1), που ανέβηκε στην επανάληψη και άγχωσε τους Πειραιώτες αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς.

Σε μεγάλα κέφια με γκολ και ασίστ (στον Μασούρα) ο Αγκιμπού, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τρία δοκάρια. Ο Μουργκ μπήκε στο ματς και σκόραρε ένα δεκάλεπτο πριν το φινάλε, με τον ΠΑΟΚ να φωνάζει για πέναλτι στην τελευταία φάση σε κεφαλιά του Βιεϊρίνια που βρήκε πρώτα στον Ρέαμπτσουκ και στη συνέχεια στο χέρι του Σισέ, με τον διαιτητή να το θεωρεί ακούσιο και να λαμβάνει προφανώς υπόψη του και την κοντινή απόσταση που υπήρξε.

Στους 17 βαθμούς ο Ολυμπιακός, όντας στο +1 από τη δεύτερη ΑΕΚ, έμεινε στους 13 «αγκαζέ» με τον Βόλο ο ΠΑΟΚ. Στο Αγρίνιο την ερχόμενη αγωνιστική δοκιμάζεται η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης αυτή του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ ήταν κάτω από τα δοκάρια, Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος και Ρέαμπτσουκ η τετράδα στην άμυνα, Εμβιλά και Μαντί Καμαρά στα χαφ, μαζί με Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρα και Ροντρίγκες στην μεσοεπιθετική τριπλέτα και στην κορυφή βρέθηκε ο Ελ Αραμπί.

Με 4-3-3 παρέταξε από την άλλη μεριά τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Στην εστία ήταν ο Πασχαλάκης, με τους Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και Σίντκλεϊ στην άμυνα. Σβαμπ, Εσίτι και Αουγκούστ η τριάδα των χαφ, με τον τελευταίο πιο προωθημένο και τους Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ να πλαισιώνουν τον Άκπομ στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός σημάδευε αρκετά τον Γκάρι Ροντρίγκες στο ξεκίνημα του ματς, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει πιο συντηρητικά το ματς. Όταν είχαν την κατοχή δε οι «ασπρόμαυροι» προσπαθούσαν να οδηγήσουν την μπάλα στα πλάγια, με τους «ερυθρόλευκους» να τους κόβουν το κάθετο παιχνίδι. Ο Μαρτίνς έριξε έξυπνα τον Αγκιμπού πάνω στον βαρύ Εσίτι, με τον «μικρό» Καμαρά να ντουμπλάρει παρέα με τον Ρέαμπτσουκ τον Νιγηριανό χαφ, να του κλέβουν την μπάλα και ο Αγκιμπού να «ντύνεται» σκόρερ για το 1-0 στο 22’.

Επτά λεπτά αργότερα (29’) οι Πειραιώτες άγγιξαν το 2-0 με τον Γκάρι να πατάει το… γκάζι, να αφήνει πίσω του τον Σίντκλεϊ και να γυρίζει στον Ελ Αραμπί που είδε Πασχαλάκη και οριζόντιο να του στερούν το γκολ, με τον ίδιο να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά η κεφαλιά του βρήκε στο δοκάρι και αυτή. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πατήσει το γκάζι, έκλεψαν ακόμη μία μπάλα και ο Αγκιμπού σέρβιρε στον Μασούρα το 2-0 στο 31’. Ο ΠΑΟΚ είχε μόλις μία τελική στο πρώτο μέρος και ήρθε στο 36’ από την ποιότητα του Μπίσεσβαρ που με ωραία κάθετη βρήκε τον Ζίβκοβιτς στην περιοχή, αυτός γύρισε προς τον Σβαμπ αλλά ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε τέρμα!

Οι Πειραιώτες είχαν κάνει τη δουλειά τους, χτυπώντας με τον κλασικό τους τρόπο, δηλαδή μπαίνοντας γκαζωμένος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Λουτσέσκου δεν είχε διαβάσει καλά το παιχνίδι, οι επιλογές του δεν του βγήκαν και η ομάδα του κυνηγούσε στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σαφώς δύσκολο έργο στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός άγγιξε το τρίτο γκολ, έχοντας και τρίτο δοκάρι με τον «δαιμόνιο» Αγκιμπού στο 52’, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει έξι λεπτά αργότερα με τον προωθημένο Μιχαηλίδη να βλέπει το σουτ του μέσα από την περιοχή να σταματάει στο οριζόντιο. Το δεύτερο μέρος είχε ξεκινήσει με υποσχέσεις, αλλά ο ρυθμός έπεσε σταδιακά στη συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση των Πειραιωτών, αλλά και το γεγονός πως τους έδωσαν μπάλα και χώρους, ανεβαίνοντας στο γήπεδο. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε την κατοχή και τα ηνία, με την είσοδο του Καντουρί αντί του Εσίτι στο ημίχρονο να παίζει κομβικό ρόλο, αλλά δεν μπορούσε σε κανονική ροή αγώνα να δημιουργήσει. Λίγο έλειψε δε ο Ολυμπιακός να βρει και τρίτο γκολ στο 79’ με τον Μασούρα να γυρίζει στον Τικίνιο, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να βρει εστία αφού το τελείωμά του σταμάτησε στα σώματα. Και στα… καπάκια ο Μουργκ που είχε περάσει στο ματς στο 78’ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, σκοράροντας με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή για να μειώσει σε 2-1.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Ολυμπιακός δεν κρατούσε όσο θα ήθελε μπάλα και έδινε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να το πιστεύει, αλλά οι «ασπρόμαυροι» πάλι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Μέχρι που φτάσαμε στις καθυστερήσεις όταν ο Βιεϊρίνια έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα σε Ρέαμπτσουκ και μετά στο χέρι του Σισέ. Οι φιλοξενούμενοι φώναξαν αλλά θεωρήθηκε ακούσιο και πως ήταν σε κοντινή απόσταση, με τον διαιτητή να σφυρίζει λίγο αργότερα το φινάλε του αγώνα που βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή και τον ΠΑΟΚ χαμένο!