Επιβίωσε στο θρίλερ η ψυχωμένη Ελλάδα!

Έκλεισε ιδανικά τα προκριματικά

Μια Εθνική από άλλες εποχές, όσον αφορά το αίσθημα αυταπάρνησης, λύγισε τη Λετονία στην παράταση (97-94) με απίστευτη ανατροπή και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022!

Κακή εμφάνιση στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, ωστόσο αφυπνίστηκε στην 4η περίοδο και οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου μίλησε η κλάση και η ψυχραιμία των παικτών του Σκουρτόπουλου.

Κορυφαίοι για την «επίσημη αγαπημένη» οι Κατσίβελης (19 πόντοι-ρεκόρ καριέρας με την Εθνική, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Σαλούστρος (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος (17 πόντοι), Μαργαρίτης (14 πόντοι) και Παπαδάκης (11 πόντοι), με τον τελευταίο να κάνει ντεμπούτο με το εθνόσημο στο στήθος.

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απέκτησε προβάδισμα (2-9 στο 2’), με τους Κατσίβελη και Μαργαρίτη να πυροβολούν. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό, ωστόσο οι Λετονοί αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 9-2, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (18-17 στο 8’).

Σε εκείνο το σημείο πήρε τη σκυτάλη ο Σαλούστρος, που πήρε στις πλάτες του την «επίσημη αγαπημένη» και την οδήγησε στο +2 με το φινάλε της πρώτης περιόδου (23-25).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, η Λετονία μπήκε φορτσάτη και επωφελήθηκε από τη χαλαρότητα της άμυνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Η ομάδα του Στελμάχερς εκτελούσε από την περιφέρεια και με επιμέρους 11-3, εκτοξεύτηκε στο +11 (41-30 στο 14’).

Το… πάρτι των Λετονών συνεχίστηκε με μπροστάρη τον Φρεϊμάνις, που έφερε την ομάδα του στο +14 (51-37 στο 19’). Με σερί 5-0, η «επίσημη αγαπημένη» έριξε τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (51-42).

Στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, οι παίκτες του Σκουρτόπουλου «έσφιξαν» αμυντικά, ωστόσο δεν το κεφαλαιοποίησαν όπως έπρεπε, αφού δεν κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση βολής (61-52 στο 25’).

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε η αντίδραση των Λετονών, που αφυπνίστηκαν επιθετικά και με επιμέρους 8-2, εκτοξεύτηκαν για πρώτη φορά στο +15 (69-54 στο 28’). Όπως συνέβη και στο 2ο δεκάλεπτο, έτσι και στο 3ο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έτρεξε 5-0 στο φινάλε και μείωσε κάπως (69-59).

Η 4η περίοδος είχε μια εντελώς διαφορετική μορφή, με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να «κλειδώνει» την αντίπαλό της πιέζοντας ασφυκτικά σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου. Με τους Κατσίβελη και Παπαδάκη να εκτελούν, η «επίσημη αγαπημένη» έτρεξε επιμέρους 16-3 και ισοφάρισε (75-75 στο 36’).

Με τρίποντο του Παπαδάκη, η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ (77-78 στο 39’) για πρώτη φορά μετά την εκκίνηση του αγώνα. Η Λετονία απάντησε και με τρίποντο του Ζόρικς πήρε «αέρα» 3 πόντων (82-79 στα 26’’).

Η Εθνική μας είχε μια τελευταία ευκαιρία στο ματς και με τρίποντο του Χρυσικόπουλου στα 9 δευτερόλεπτα, ισοφάρισε σε 82-82 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση, αφού οι παίκτες του Στελμάχερς έκαναν λάθος στη συνέχεια.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «μία σου και μία μου» με διαδοχικά τρίποντα εκατέρωθεν. Με καλάθι του Σαλούστρου, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε 93-92 (στα 43’), αλλά η Λετονία απάντησε με δύο βολές του Σκέλε.

Με δύο βολές του Κατσίβελη, η Εθνική μας ανέκτησε το προβάδισμα (94-95 στα 58’’), ενώ στην επίθεση της ομάδας του Στελμάχερς, ο Χρυσικόπουλος σταμάτησε τον Φρεϊμάνις και ο Σαλούστρος με δύο εύστοχες βολές στα 3 δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το τελικό 94-97.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82, 94-97 (παρ.).