Εύκολη... παράδοση για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη

Πολύ κακός ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε εύκολα με 72-63 από τη Ρεάλ

Ένας πολύ κακός επιθετικά και χωρίς ενέργεια Ολυμπιακός ηττήθηκε εύκολα 72-63 από τη Ρεάλ, στη Μαδρίτη.

Με τους Κουφό, Πρίντεζη, Βεζένκοβ, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κάκιστη εκκίνηση για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι επιθετικά ήταν τραγικά άστοχοι –κυρίως λόγω των κακών επιλογών τους- ενώ από την άλλη δεν είχαν το… αντίδοτο για τον Ντεκ και έτσι η Ρεάλ προηγήθηκε 9-2, στα πρώτα έξι λεπτά. Οι Πειραιώτες βρήκαν κάποια καλάθια από προσωπικές ενέργειες, αλλά ο Λαπροβίτολα ήρθε μαζί με τον Κοζέρ από τον πάγκο για το +10 (18-8) των γηπεδούχων και την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει στο +9 (20-11), με buzzer beater του Ντεκ.

Οι Λαρεντζάκης και Βεζένκοβ έδειξαν… σφυγμό για τον Ολυμπιακό στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (22-16), όμως η απάντηση των Μαδριλένων ήταν ο Ταβάρες, ο οποίος με τον Έλις ήταν σαν μην έχει… αντίπαλο, στέλνοντας τη διαφορά στο +11 (27-16). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κάποιους πόντους ύστερα από κλεψίματα του ΜακΚίσικ και καλάθια του Σπανούλη. Αλλά, οι υπόλοιποι δεν ακολουθούσαν, ενώ τα λάθη στην άμυνα επέτρεπαν στους γηπεδούχους να βρίσκουν εύκολους πόντους, παίζοντας μάλιστα στο… ρελαντί και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +10 (36-26).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, μόνο ο Σλούκας ήταν αξιόπιστη επιθετική λύση για τον Ολυμπιακό και αυτό μέχρι τα πρώτα λεπτά. Αυτό, βόλευε τη Ρεάλ, η οποία έβαλε και τα τρίποντα στην… εξίσωση με τον Τόμπκινς και έτσι έφτασε στο +16 (49-33), στο 26’. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στα επόμενα λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους» να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο και τον Ταβάρες να διατηρεί τους γηπεδούχους στο +15 (53-38).

Ο Ταβάρες έστειλε στο +17 (55-38) τη διαφορά στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έσφιξε αμυντικά και με τα κλεψίματά του έβγαλε αιφνιδιασμούς με Βεζένκοβ και Λαρεντζάκη για να μειώσει (57-46), στο 33’. Η αντίδραση της «βασίλισσας» ήρθε με τον Ρούντι για το +16 (62-46), με τον Σπανούλη να απαντά (62-52), στο 35’. Η νέα απάντηση της Ρεάλ ήταν ο Ντεκ για το +15 (67-52), με τον Λαρεντζάκη να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα για το -9 (69-60), αλλά τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 72-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-26, 53-38, 72-63