Καμαρά… κορυφής στο Ηράκλειο! (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο

«Γονάτισε» τον ΟΦΗ και πάει πρώτος στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός. Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και με λίγες καλές φάσεις, οι (ελαφρώς ανώτεροι) «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με 1-0 από το «Γεντί Κουλέ» χάρη σε τέρμα του Καμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και παρέμειναν στην πρώτη θέση (+4 από τον ΠΑΟΚ που παίζει την Πέμπτη στη Λαμία) πριν το ματς με την ΑΕΚ.

Στο οποίο δεν θα αγωνιστεί ο Ρούμπεν Σεμέδο, ο οποίο αποβλήθηκε μετά το τέλος του αγώνα, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη έπειτα από… μανούρα με τον Φερέιρα.

Σφιχτό παιχνίδι, με λίγες φάσεις και την ουσία ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος. Πράγμα σχετικά αναμενόμενο, αφού αμφότεροι οι «μονομάχοι» παρατάχθηκαν με γεμάτο κέντρο. Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα γίνει σκληρό… μπρα-ντε-φερ και ότι οι λεπτομέρειες θα έπαιζαν ρόλο. Έπειτα από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, με νευρικότητα από τις δύο ομάδες, στο οποίο δεν σημειώθηκε ούτε μια καλή φάση, άρχισε να γίνεται πιο… νόστιμο το παιχνίδι. Με τον Τσιμίκα να… σπάει το ρόδι, έχοντας άστοχη κεφαλιά στο 13’, ενώ αμέσως μετά ο Μασούρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Ελ Αραμπί που τον τροφοδότησε από τα δεξιά, ήταν σε αντικανονική θέση στο ξεκίνημα. Ορθώς, ακυρώθηκε το γκολ.

Σταδιακά, άνοιξε κάπως ο αγώνας, άρχιζε να πατάει λίγο παραπάνω την αντίπαλη περιοχή ο ΟΦΗ και να γίνεται πιο απειλητικός, με τον Σεμέδο να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες. Δημιουργώντας προβλήματα στους «ερυθρόλευκους» με την ταχύτητά του. Αλλά οι μπαλιές προς τον Φιγκεϊρέδο κόπηκαν την κατάλληλη στιγμή από την άμυνα των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, σε αυτό το διάστημα είχε την καλύτερη φάση η ομάδα του Γιώργου Σίμου. Με τους «ερυθρόλευκους» να μην καταφέρνουν να διώξουν την μπάλα στο γύρισμα του Κοροβέση και τον Στάικο να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων από θέση βολής στο 21’. Ο ΟΦΗ πήρε την κατοχή της μπάλας, έχοντας ελαφρά υπεροχή μέχρι να μπουν οι δύο ομάδες στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους.

Εκεί ήταν ανώτερος ο Ολυμπιακός, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να οπισθοχωρήσουν, αλλά σε 2-3 περιπτώσεις με καλές προϋποθέσεις, τα χάλασαν στην τελική προσπάθεια. Όμως, οι Πειραιώτες «χτύπησαν» στο κατάλληλο -γι’ αυτούς σημείο-, με τον Ελ Αραμπί να κλέβει από τα δεξιά από τον Κ. Γιαννούλη για να στρώσει στον Καμαρά που με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Σωτηρίου.

Ίδια πάνω-κάτω ήταν τα δεδομένα και στο β’ μέρος. Σφιχτό παιχνίδι, με πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου και λίγες καλές φάσεις και τον Ολυμπιακό να κάνει καλή διαχείριση, προστατεύοντας το υπέρ του σκορ. Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα (εκτός από κάποιες στημένες φάσεις και ένα γύρισμα του Στάικου στο 51’) κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα. Ωστόσο, επειδή, οι φάσεις μπροστά έβγαιναν με το… σταγονόμετρο, τα πάντα έμεναν ρευστά. Μάλιστα, λίγο έλειψε να βρει δεύτερο γκολ χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα. Αφού ο Κουτρουμπής στο 51’ έκανε απρόσεχτο γύρισμα και αιφνιδίασε τον Σωτηρίου.

Θα μπορούσε, πάντως, με λιγότερο άγχος στη νίκη ο Ολυμπιακός, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις δύο καλές φάσεις που είχε και τα λάθη των γηπεδούχων. Στην μπαλιά-τρύπα, που δέχθηκε ο Μασούρας (με την αντίπαλη άμυνα να μην διώχνει καλά) στο 66’ έκανε κακό κοντρόλ, δίνοντας χρόνο στον Σωτηρίου για να τον προλάβει και να διώξει. Τα πράγματα ήταν πιο απλά στο 78’. Ο Τσιμίκας γέμισε, ο Σεμέδο δεν πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σωτηρίου έκανε κακή έξοδο και ο Μπα δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το μισό μέτρο. Ο ΟΦΗ δεν είχε… άσσο στο μανίκι στο τέλος, ο Ολυμπιακός έκλεισε τους χώρους, έπαιξε και με τον χρόνο και έφτασε σε επαγγελματική και σημαντική νίκη.

Οι συνθέσεις

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Σταϊκος (74' Φερέϊρα Σόουζα), Μεγιάδο, Σεμέντο, Βαζ (86' Νοικοκυράκης), Νεϊρα και Φιγκεϊρέδο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά (76' Σουντανί), Μασούρας (69' Λοβέρα), Ελ Αραμπί.