Καθίζηση...

Ο Παναθηναϊκός έχασε ένα δικό του ματς στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα, με 78-73, μπαίνοντας σε περιπέτειες.

Μετά τη Βαλένθια, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και στο Βελιγράδι. Οι «πράσινοι» αν και 6:12 πριν το τέλος ήταν στο +10 (55-65), έχασαν με 78-73 από τον Ερυθρό Αστέρα μένοντας στις 13 νίκες και όχι σε απόσταση ασφαλείας πλέον από τους διώκτες τους.

Καθίζηση στο φινάλε του πρώτου και του δευτέρου ημιχρόνου για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, που έπαιξε στο δεύτερο μέρος χωρίς τον λαβωμένο Ιωάννη Παπαπέτρου (είχε μυϊκό σπασμό στη μέση). Σε κακή βραδιά ο Καλάθης με 9 πόντους και 4/17 σουτ αλλά και 4 λάθη, τραγικά ποσοστά στα τρίποντα από το «τριφύλλι» με 4/22. Διαφορετικά κριτήρια στα σφυρίγματα από τους τρεις διαιτητές στην τελευταία περίοδο.

Ο Κέβιν Πάντερ με 24 και ο Στράτος Περπέρογλου με 12 πόντους ηγήθηκαν της αντεπίθεσης του Ερυθρού Αστέρα, που έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

Με έκπληξη την παρουσία του Παππά, δίπλα σε Καλάθη, Παπαπέτρου, Μπέντιλ και Παπαγιάννη άρχισε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός. Ο Πιτίνο δικαιώθηκε, καθώς με τον αρχηγό ενορχηστρωτή και τον Παππά να προσφέρει λύσεις σε άμυνα κι επίθεση οι «πράσινοι» ξέφυγαν με δέκα, 5-15, πριν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο. Ο Παπαπέτρου έκανε άριστη δουλειά με δύο τάπες και ισάριθμα κλεψίματα και ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε άσφαιρος για περίπου πέντε λεπτά ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 3/15 σουτ και 4 λάθη, με το προβάδισμα των φιλοξενούμενων να φτάνει στο +12 (9-21).

Έχοντας σταθερά την ασυνήθιστα σκληρή του άμυνα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +13, 14-27. Όμως η φθορά με φάουλ, τα προσωπικά καλάθια του «ζεστού» Πάντερ και τα πολλά λάθη στην επίθεση έριξαν τη διαφορά στους έξι (23-29) οδηγώντας τον Πιτίνο σε δύο σχεδόν «κολλητά» τάιμ άουτ. Ούτε αυτά συνέφεραν την ομάδα του, που συνέχισε να είναι πολύ άστοχη στην επίθεση και νωθρή στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Πάντερ και κάρφωμα του Νταβίντοβατς ολοκλήρωσαν την ανατροπή πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 35-32.

Ο θετικότατος Παππάς έσπασε το ρόδι στα τρίποντα για το «τριφύλλι» (37-39), που είχε αρχίσει με 0/9 πίσω από τα 6,75μ., ενώ με την άμυνα να θυμίζει και πάλι σε σκληράδα αυτή της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση. Ο Φρεντέτ πήρε μπρος και με διαδοχικούς πόντους οδήγησε την ομάδα του στην επίθεση, ενώ το τρίποντο του Τζόνσον εκτόξευσε τη διαφορά στους δώδεκα, 41-53. Οι «πράσινοι» είχαν την κατάσταση και πάλι υπό απόλυτο έλεγχο κλείνοντας το δεκάλεπτο με 46-57.

Τα λάθη του Παναθηναϊκού έδωσαν δικαιώματα στον Ερυθρό Αστέρα που πίστεψε ξανά στην ανατροπή (52-59), αλλά η «βόμβα» του Φρεντέτ από οκτώμισι μέτρα και το γκολ-φάουλ του Τόμας αποκατέστησαν τη διαφορά (52-62). Όχι όμως για πολύ, καθώς βασιζόμενοι στην εμπειρία των Στίματς και Περπέρογλου, αλλά παίρνοντας και αρκετά εύκολα σφυρίγματα, οι παίκτες του Σάκοτα μπήκαν ξανά στο ματς (62-65) στα μισά της περιόδου. Το δεύτερο τάιμ άουτ του Πιτίνο και πάλι δεν είχε αποτέλεσμα και ο Ερυθρός Αστέρας με τρίποντο του Περπέρογλου και βολή του Στίματς πέρασε μπροστά, 66-65. Ο Τόμας με τρίποντο έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα, 70-70, ενώ ο Καλάθης με απίθανο γκολ-φάουλ έγραψε το 71-73 στα 1:12 για το τέλος. Ο Πάντερ μετά από χαμένο ριμπάουντ απάντησε, 74-73, στα 52’’ και με τεχνική ποινή στον Πάντερ έγινε το 75-73. Καλάθης με άστοχο τρίποντο και Φρεντέτ με λάθος στην πίεση του Τζένκινς τα θαλάσσωσαν στο φινάλε και οι βολές από Μπάρον και Πάντερ ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 78-73.

Δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73