Πράσινο το ντέρμπι! (vid)

O Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1

Καρδιοχτύπησε στο τέλος, αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη που δικαιούταν βάση εμφάνισης των δύο αντιπάλων στο ντέρμπι, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στο Ολυμπιακό στάδιο, ως φιλοξενούμενος.

Οι «πράσινοι» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα για περίπου 70 λεπτά, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα δύο τερμάτων αμφότερα από το πρώτο ημίχρονο, με τον Μακέντα να σκοράρει στο 34’, φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ ο Κουρμπέλης έκανε… σεφτέ για φέτος και μαζί το 0-2 στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου.

Μάλιστα, υπήρξαν και χαμένες ευκαιρίες από πλευράς τους για μεγαλύτερο σκορ, με πιο χαρακτηριστικές αυτές του Μαουρίσιο αλλά και του Χατζηγιοβάνη.

Αντιθέτως, η «Ένωση» που αντιμετώπισε… χίλια μύρια προβλήματα στα μετόπισθέν της, με τους Βασιλαντωνόπουλο και Ινσούα να ταλαιπωρούνται, αλλά και δημιουργικά έδειξε εγκλωβισμένη, έκανε αισθητή την παρουσία της μόνο στο τελευταίο κομμάτι του ματς...

Όταν και πραγματοποίησε την απέλπιδα προσπάθεια. Καταφέρνοντας να μειώσει με τον Ολιβέιρα να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά στην Super League, στο 87’, ενώ θα μπορούσε να «κλέψει» και τον βαθμό, αλλά ο Διούδης αρχικά και ο Σένκεφελντ στη συνέχεια «έσωσαν» το 2-2, δύο λεπτά μετά!

Έτσι, ο μεν Παναθηναϊκός πήρε μια «μεγάλη» νίκη που τόσο είχε ανάγκη, ενώ παράλληλα επαλήθευσε την ανοδική του τάση, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 15 πόντους.

Η δε ΑΕΚ, σε συνδυασμό με τις «κακές» ευρωπαϊκές της ήττες, πιστοποίησε ότι διανύει… κακό φεγγάρι, μένοντας τέταρτη μεν, αλλά με 19 βαθμούς και γνώρισε την πρώτη της εντός έδρας ήττα από τον σημερινό της αντίπαλο μετά από 3,5 χρόνια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος (46’ Παουλίνιο), Σβάρνας, Νεντελτσιάρου (82’ Χνιντ), Ινσούα, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ (66’ Ολιβέιρα), Τάνκοβιτς (46’ Λιβάι Γκαρσία), Μάνταλος, Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (82’ Μαχαίρας).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος (86’ Πούγγουρας), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (70’ Καρλίτος), Μακέντα (71’ Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (87’ Χουάνκαρ).