Θα χάσει φέτος το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός; Μπα! (vid)

Παρότι ο ΠΑΟΚ τον στρίμωξε στο β' μέρος, ο Ολυμπιακός, χάρη στο γκολ του Μπα, έμεινε όρθιος στην Τούμπα

Δεν έχασε ούτε στην κακή του ημέρα ο Ολυμπιακός! Οι Πειραιώτες δεν ήταν καλοί, στριμώχτηκαν από τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Μπα τον κράτησε όρθιο στην Τούμπα (1-1) και ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος.

Διατήρησε το +10 από τον «δικέφαλο του βορρά» η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, η οποία ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά και πολύ κακή στο δεύτερο και σκόραρε στην μοναδική της ευκαιρία στην επανάληψη με τον Μπα (76’) να παίρνει… ρεβάνς (εκμεταλλευόμενος την τραγική έξοδο του Πασχαλάκη) καθώς ήταν αυτός που είχε χάσει την κεφαλιά από τον Ουάρντα πριν ο Ίνγκασον στο 51ο λεπτό ανοίξει το σκορ.

Φορτώνοντας την αριστερή του πλευρά και δεξιά του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ απείλησε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο αλλά ο Μουργκ έκανε κακό πλασέ μετά το γύρισμα του Σβαμπ, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία είχαν μπει με όρεξη και διάθεση να κυριαρχήσουν, είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα αλλά σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν. Με τους Φορτούνη, Βαλμπουενά να κρατάνε μπάλα και τους Εμβιλά, Καμαρά να κερδίζουν τη μάχη του κέντρου, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το δεκάλεπτο και άγγιξαν το γκολ στο 15’. Ο Εμβιλά, όμως, είδε αρχικά τον Πασχαλάκη να… βγάζει το πλασέ του, πήρε το… ριμπάουντ και πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι και στα «καπάκια» το μονοκόμματο σουτ του Καμαρά «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι της εστίας.

Ο Μαρτίνς έβλεπε τον Βρουσάι να μην πηγαίνει καλά, τον πέρασε στα αριστερά και έφερε δεξιά τον Βαλμπουενά αλλά ο νεαρός εξτρέμ έδειχνε έξω από τα νερά του. Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν πλέον να παίξει κάθετα και να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα, η αριστερή του πλευρά με Γιαννούλη και Ζίφκοβιτς είχε βγει… off και επιθετικά τραβούσαν τους συμπαίκτες τους οι Βιεϊρίνια, Μουργκ και Ελ Καντουρί. Οι γηπεδούχοι απειλούσαν μόνο με στατικές φάσεις από κάποια στιγμή κι έπειτα, όπως έγινε στο 28’ με Ίνγκασον αρχικά και στη συνέχεια με Κρμέντσικ, όπως και στο 42’ ξανά με τον Τσέχο φορ. Λίγο νωρίτερα (36’) ο Πασχαλάκης είχε βγάλει το φάουλ του Φορτούνη, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς κάτι άλλο να συμβεί και με τον διαιτητή Φάμπρι να διαχειρίζεται άψογα το πρώτο μέρος.

Ίδιο ξεκίνημα με αυτό του πρώτου μέρος και στην επανάληψη για τον ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά όμως βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού αδράνησαν, αφού αρχικά ο Βρουσάι έδωσε τον χώρο στον Ζίφκοβιτς να σεντράρει και στη συνέχεια ο Μπα έχασε την κεφαλιά από τον Ουάρντα, με τον Σα να αποκρούει αλλά ο αμαρκάριστος Ίνγκασον πήρε το… ριμπάουντ για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει αυτό που ήθελαν και συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, περιορίζοντας σημαντικά τους αντιπάλους τους. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κρατούσαν μπάλα, οι Βαλμπουενά-Φορτούνης-Βρουσάι ήταν εκτός αγώνα στο δεύτερο μέρος και ο Ελ Αραμπί ολομόναχος στην κορυφή!

Ο Μαρτίνς έβγαλε Βρουσάι, Βαλμπουενά και έβαλε Ραντζέλοβιτς, Χασάν θέλοντας να φρεσκάρει επιθετικά την ομάδα του, ωστόσο φαινόταν πως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ανταποκριθεί με δύο χαφ απέναντι στα τρία του ΠΑΟΚ. Ίσως ο Μπουχαλάκης να ήταν η… λύση τόσο για να «ματσάρει» τα αντίπαλα χαφ, όσο και για να δώσει μεγαλύτερη ηρεμία και βοήθειες στην κυκλοφορία της μπάλας. Ο Ουάρντα είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε 7-0 τελικές από το 46’ ως το 75’ αλλά τα χαλούσε στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και το «πλήρωσε». Στο 76’ ο Φορτούνης κέρδισε το κόρνερ από τα αριστερά, το εκτέλεσε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, η οποία αδράνησε όπως και ο Πασχαλάκης με την τραγική του έξοδο και ο Μπα με κεφαλιά έγραψε το 1-1 στην πρώτη τελική του Ολυμπιακού στην επανάληψη!

Το γκολ αυτό θα μπορούσε να δώσει το μομέντουμ στον Ολυμπιακό, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν ξανά αυτός που πήρε τα ηνία. Άλλωστε, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν αυτή που έπρεπε να κυνηγήσει και να πάρει τη νίκη για να μειώσει την διαφορά από την κορυφή και να δώσει νέο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου. Παρόλα αυτά, δεν το κατάφερε. Ούτε με τις αλλαγές του Γκαρσία, ούτε με τον Τζόλη που πήγε για ακόμη μια φορά να βγει… μπροστά για την ομάδα του, αφού είδε το τρομερό του σουτ να σταματάει στη συμβολή των δοκών στο 90’+2’ για να παραμείνει το 1-1 μέχρι το φινάλε!

MVP: Ο Ουσεϊνού Μπα! Μπορεί να φέρει ευθύνη στο γκολ του ΠΑΟΚ αφού χάνει τον Ουάρντα, πριν σκοράρει ο Ίνγκασον, αλλά παίρνει την… ρεβάνς εκμεταλλευόμενος την τραγική έξοδο του Πασχαλάκη για να κρατήσει «όρθιο» τον Ολυμπιακό αλλά και το +10 από τον «δικέφαλο του βορρά». Γενικότερα έκανε καλή εμφάνιση, πάντως, όντας ίσως ο πιο σταθερός της αμυντικής τετράδας.

Ο μοιραίος: Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης να κράτησε μόνος του τον ΠΑΟΚ, αλλά στην επανάληψη μια φορά χρειάστηκε να επέμβει και στο κόρνερ που απέφερε το γκολ του Μπα έκανε τραγική έξοδο και βρήκε… αέρα! Αναγκαστικά, ο τίτλος του μοιραίου πάει στον Έλληνα κίπερ!

Η σφυρίχτρα: Ο Μίκαελ Φάμπρι έκανε μια εξαιρετική διαιτησία. Ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις, σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο, ενώ βοήθησε αρκετά και το παιχνίδι που δεν είχε κάποια δύσκολη φάση!

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ινγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (83' Τζόλης), Κρμέντσικ (69' Σφιντέρσκι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (71' Χασάν), Φορτούνης (82' Μπουχαλάκης), Βρουσάι (61' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπίμ (82' Μασούρας).