Τιμωρός Άρης, επιπόλαιος Παναθηναϊκός και φωτιά στην κορυφή!

Ο ψυχωμένος Άρης τιμώρησε τα λάθη του επιπόλαιου Παναθηναϊκού

Ο Άρης είναι εδώ και έβαλε... φωτιά στη βαθμολογία της Stoiximan Super League! Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 2-0 του Παναθηναϊκού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και επέτρεψαν σε Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ να παραμείνουν μία ανάσα από την κορυφή, την ώρα που η ομάδα του Άκη Μάντζιου εδραιώθηκε στην πεντάδα και απομακρύνθηκε από τους διώκτες της.

MVP για τους νικητές ο Μορόν, που σκόραρε μία ακόμη φορά εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Μπρινιόλι, ενώ είχε συμμετοχή και στο δεύτερο γκολ των «κίτρινων», το οποίο σημείωσε ο Μενέντες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προσπαθούσαν να χτυπήσουν κυρίως από τα δεξιά, με την πρώτη καλή τους στιγμή να έρχεται στο 10’, όταν η άστοχη έξοδος του Κουέστα μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους «πράσινους».
Την ίδια ώρα, οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να χτυπήσουν κυρίως στην κόντρα, με πιο κινητικό παίκτη τους τον Σουλεϊμάνοφ.
Στο 22’, ο Παναθηναϊκός άγγιξε το 1-0, ωστόσο ο Κουέστα βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Ιωαννίδη, μετά την ωραία πάσα του Βέρμπιτς.

Η απάντηση από πλευράς Άρη ήρθε έξι λεπτά αργότερα, με τον Παναγίδη να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά μετά από λάθος του Κώτσιρα αλλά να βλέπει τον Μπρινιόλι να τον σταματά.

Ακολούθησε μία ακόμη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Ιωαννίδη να μπαίνει απειλητικά στην περιοχή του Κουέστα από τα αριστερά και να προσπαθεί να σκοράρει από πλάγια θέση, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει σε κόρνερ – και ακολούθως να μπλοκάρει εύκολα την κεφαλιά του Αράο (32’).

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ανάγκασαν σε νέα επέμβαση τον Ισπανό, που απέκρουσε το σουτ του Μπερνάρ στο 37’.

Ωστόσο, στο 43’ ήρθε το 1-0 για τον Άρη! Κι αυτό μετά από ένα τραγικό λάθος του Μπρινιόλι, που άνοιξε το κοντρόλ και απομάκρυνε πάνω στον Μορόν, που είπε... gracias και άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας...

Η τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος ήρθε στο 45+1’, όταν ο Ιωαννίδης βρήκε με τακουνάκι τον Μπερνάρ, ωστόσο εκείνος σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Όπως αναμενόταν, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας τη γρήγορη ισοφάριση. Η κεφαλιά του Γεντβάι στο 53’ κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα, ενώ η μακρινή προσπάθεια του Τσέριν με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα κατέληξε άουτ.
Ο Ισπανός τερματοφύλακας δεν δυσκολεύτηκε να σταματήσει την κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 66’, ωστόσο για μία ακόμη φορά, ήρθε, κόντρα στη ροή του αγώνα, το γκολ για τον Άρη!

Σκόρερ ο Μενέντες, που λίγα λεπτά αφότου μπήκε στο ματς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο σουτ μέσα από την περιοχή μετά από επέμβαση του Μπρινιόλι σε προσπάθεια του Μορόν και στρώσιμο του Σουλεϊμάνοφ (72’).

Κάπου εκεί ο Γιοβάνοβιτς έριξε το ματς τον Σπόραρ, θέλοντας να ψάξει άμεσα ένα γκολ, με τον Άρη να βρίσκει έτσι συχνά χώρους στην αντεπίθεση και ενίοτε να απειλεί με τρίτη παραβίαση την εστία του Ιταλού.

Ένα μονοκόμματο σουτ του Ιωαννίδη στο 86’ μετά από μπαλιά του Αράο βρήκε για μία ακόμη φορά σε πλήρη ετοιμότητα τον Κουέστα, που στη συνέχεια μπλόκαρε και το αδύναμο σουτ του Γεντβάι (88’).

Ο Μπρινιόλι αποσόβησε το 3-0 σε σουτ του Μορόν στο 89’ και ο Κουέστα έπραξε αναλόγως σε προσπάθεια του Βαγιαννίδη στις καθυστερήσεις, με το σκορ εντέλει να μην αλλάζει και τον Άρη να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Άρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Ζουλ (70’ Τζούρασεκ), Νταρίντα (90+4’ Πάρδο), Σουλεϊμάνοφ (90+4’ Κάρλσον), Παναγίδης (63’ Μενέντες), Μορόν (90+4’ Σαμόρα)

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (74’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (90+2’ Ρούμπεν), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (74’ Σπόραρ), Βέρμπιτς (62’ Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης