Έξι γκολ, ανατροπή στην ανατροπή και νικητής… κανείς

Γκολ και θέαμα πρόσφεραν ΑΕΖ και Οθέλλος που ωστόσο πήραν από έναν βαθμό

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές συναισθημάτων ΑΕΖ και Οθέλλος εξήλθαν ισόπαλοι 3-3 και μοιράστηκαν απο ένα βαθμό.

Α' Μέρος
Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να ασκήσουν πίεση στις αντίπαλες άμυνες.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι έγινε στο 4ο λεπτό με τον Ρέινολτς να κάνει το σουτ αλλά ο Ταουντούλ απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Οθέλλος απείλησε για πρώτη φορά στο 18ο λεπτό με τον Πιχ να φεύγει απέναντι απο Μπέκερ αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο έξω.

Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ του αγώνα με τον Ντούρις να κάνει δυνατό σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα της ομάδας του.

Η ΑΕΖ προσπάθησε να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Τελικά το κατάφερε στο35ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ και απο κοντά ο Αντωνίου με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να γράψει το 1-1.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί καθώς στο 39ο λεπτό κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι και πάλι απο εκτέλεση κόρνερ ο Αντωνίου έκανε το πλασέ με την μπάλα να κτυπάει στον Γιάνσεν και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΖ να προηγείται με 2-1 του Οθέλλου.

Β' Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Οθέλλο να πιέζει για την ισοφάριση. Παρ'όλα αυτά αυτή που έφθασε στο γκολ ήταν η ΑΕΖ.
Μετά απο αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Κάστρο που με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έγραψε το 3-1. Παρ' όλα αυτά το γκολ ακυρώθηκε καθώς στην αρχή της φάσης ο Οθέλλος ζήτησε πέναλτι για χέρι στην περιοχή της ΑΕΖ. Μετά απο παρέμβαση του Var το γκολ ακυρώθηκε με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντούρις ο οποίος ευστόχησε γράφοντας το 2-2.

Η ομάδα της Αθηαίνου δεν έμεινει εκεί καθώς στο 70ο λεπτό ανάτρεψε τα δεδομένα. Μετά από σουτ του Ναρντίνι ο Μπέκερ έχασε τη μπάλα και απο κοντά ο Σανγκαρέ σκόραρε και έγραψε το 2-3.

Η ΑΕΖ στο 74ο λεπτό έχασε μεγάλη τριπλή ευκαιρία. Πρώτα με σουτ του Σλόγκαρ που απέκρουσε ο Ταουντούλ, στη συνέχεια ο Κάστρο και πάλι απέκρουση απο τον τερματοφύλακα και στη συνέχεια ο Ντιγκινί προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο τερματοφύλακας του Οθέλλου φώναξε παρών.

Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 84ο λεπτό με τον Ντιγκινί να κάνει τη κεφαλιά στη μικρή περιοχή και να γράφει το 3-3.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την ΑΕΖ και τον Οθέλλο να παίρνουν απο ένα βαθμό.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Γιαντάλ, Ε.Αντωνίου, Σλόγκαρ (86′ Σιφνέος), Κάστρο, Ρέινολντς (86′ Σαρφό), Χατζηβασίλης (69′ Χρίστου), Ρουΐζ (69′ Βάλντι), Σάμπο, Ντιγκινί.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (89′ Σούτο), Ράμος (46′ Σανγκαρέ), Χριστοδούλου, Μπραμπίγια (78′ Χατζηπασχάλης), Καστάνας, Ανάνγκ, Πιχ (78′ Σλάβικ), Ντούρις.
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Κυριάκου, Σούτο, Σανγκαρέ, Κατσιάτης, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Κόπας, Μίτσης, Ιωάννου, Κορίνους.

Σκόρερ:35′ Αντωνίου. 39′ Γιάνσεν (αυτ.), 84′ Ντιγκινί / 21′, 60′ πέν. Ντούρις, 70′ Σανγκαρέ

Κίτρινες: Μπέκερ, Σλόγκαρ,Σαμπό,Γιαντάλ / Χριστοδούλου,Ντούριτς