Πιάσαμε... πάτο

Νέα ήττα από τη Σλοβακία και στην τελευταία θέση του ομίλου η Εθνική μας

Η Εθνική μας ομάδα για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι γνώρισε την ήττα, παρέμεινε καθηλωμένη στην τελευταία θέση του ομίλου και πλέον χρειάζονται πολλά πράγματα για να μπορέσει να αντιδράσει η ομάδα και να βρει τον δρόμο της.

Α΄ ημίχρονο

Χαλαρά ξεκίνησε ο αγώνας με την πρώτη καλή φάση να έρχεται στον 6ο λεπτό, όταν ο Ηλία έδωσε τη  πάσα στον Τζιωνή, με τον άσο της Ομόνοιας εντός περιοχής να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει έξω. Η συνέχεια μέχρι και το 15ο λεπτό τουλάχιστον δεν έφερε κάποια νέα καλή φάση με την ομάδα μας να προσπαθεί να βρει ξανά μια καλή ευκαιρία προς την εστία της Σλοβακίας. Ένα λεπτό αργότερα ωστόσο ήρθε το πρώτο σουτ για την Σλοβακία και τον Χάντσκο αλλά ο Μιχαήλ απέκρουσε εύκολα.

Από το 16ο λεπτό και μετά δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο ούτε για την Εθνική μας αλλά ούτε και για την Εθνική Σλοβακίας που προσπάθησε να απειλήσει με κάποια σουτ από Χάμσικ και Χάντσκο αλλά ο Μιχαήλ δεν είχε κανένα πρόβλημα. Η πιο θετική φάση για τους Σλοβάκους ήρθε στο 45ο λεπτό όταν από φάουλ του Χάμσικ και κεφαλιά του Σάτκα η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 0-0 χωρίς πολλές φάσεις και με την Εθνική μας να στέκεται καλά στο γήπεδο.

Β΄ ημίχρονο

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο χαλαρά, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 54ο λεπτό όταν το σουτ του Κάστανου πέρασε έξω. Ένα λεπτό αργότερα όμως ήρθε το πρώτο γκολ και ήταν για την Σλοβακία. Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο πρώην παίκτης της ΑΕΛ Λεμεσού Ιβάν Σχραντζ βρέθηκε μόνος στην περιοχή έκανε τον τελείωμα και έγραψε το 1-0.Έκτοτε και μέχρι το 66ο λεπτό δεν έγινε κάτι άλλο καλό από τις 2 ομάδες, με τον Φώτη Παπουλή να κάνει μία καλή προσπάθεια και το σουτ του να περνάει έξω.

Η συνέχεια δεν ήταν θετική για την ομάδα μας. Στο 78ο λεπτό η Σλοβακία έβαλε και 2ο γκολ με τον Κοτσέλνικ να κάνει ένα όμορφο γυριστό σουτ και να νικάει τον Μιχαήλ για το 2-0. Από εκεί και πέρα όλα έδειχναν πως είχαν κριθεί και τίποτα δεν θα άλλαζε. Η Σλοβακία κρατούσε το σκορ και η Κύπρος έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Στο τέλος η ομάδα μας πλησίασε το 2-1 με τον Πίττα αλλά δεν τα κατάφερε.

Το τέλος του αγώνα έφερε ακόμα μία ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, η συνέχεια είναι δύσκολη και θα χρειαστούν πολλά πράγματα για να βρει η ομάδα τον δρόμο της.