ΑΕΚ-Σκάλα-Πρωτάθλημα!

Τεράστια νίκη για την ομάδα του Όλτρα που επέστρεψε στην κορυφή

Το καλύτερο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος έγινε στην Αρένα και η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια με 4-3 στο τρελό παινχίδι κόντρα στον Άρη. Η ομάδα του Σπιλέφσκι προηγήθηκε 0-2, η ΑΕΚ το γύρισε σε 3-2, ο Γκομίς ισοφάρισε ξανά, αλλά στο τέλος μίλησε ο Φαράζ και με μπάζερ μπίτερ στο 94ο λεπτό χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα και την ανέβασε ξανά μόνη πρώτη στην κορυφή.

Α΄ ημίχρονο

Γνωρίζαμε εξαρχής ότι οι δύο ομάδες έχουν μπόλικη ποιότητα για αυτό και τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση ξεκίνησαν με μπόλικη διάθεση και καλό ρυθμό.

Η πρώτη φάση έγινε στο έκτο λεπτό μετά από κόρνερ που κέρδισε η ΑΕΚ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Γκιούρτσο προς το μέρος του Άλτμαν έτσι ώστε να κάνουν και πάλι την ίδια κομπίνα όπως το γκολ με την Πάφο, αλλά ο Ισραηλινός έστειλε την μπάλα έξω.

Ο Άρης στο γνωστό παιχνίδι του ξεκίνησε με πίεση ψηλά, αλλά αυτό άφηνε κάποια κενά στα μετόπισθεν και ήταν ένα στοιχείο όπου η ΑΕΚ με την ωραία κατοχή της προσπαθούσε να το εκμεταλλευτεί.

Όσο περνούσε ο χρόνος η ΑΕΚ ήταν αυτή που κρατούσε περισσότερο την μπάλα και έδειχνε να προσπαθεί να γίνει πιο απειλητική, όταν στο 19ο λεπτό ο Τόμοβιτς πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα πήγε έξω.

Μετά από αυτή την φάση και στο επόμενο δεκαπεντάλεπτο είδαμε ένα εκπληκτικό θέαμα με τέσσερα γκολ. Ναι καλά διαβάσατε τέσσερα γκολ.

Πρώτα στο εικοστό λεπτό όταν ο Στρούσκι από πλευράς του Άρη έκλεψε την μπάλα και με ένα σουτ βολίδα αιφνιδίασε τον Πίριτς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1.

Η ΑΕΚ δεν πρόλαβε να αντιδράσει και πριν καλά καλά περάσουν δέκα λεπτά ο Άρης έκανε το 0-2. Ένα νέο λάθος στην άμυνα της ομάδας του κυρίου Όλτρα, έφερε την κατοχή της μπάλας στον Γκομίς ο οποίος πάτησε στην περιοχή και με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του κυρίου Σπιλέφσκι.

Τα δύο γρήγορα γκολ του Άρη σόκαραν την ΑΕΚ και κανείς δεν περίμενε το τι θα ακολουθούσε. Στο 33ο λεπτό και μετά από μία φάση διαρκείας, ο Φαράζ ήταν αυτός που εκτός περιοχής σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Άλτμαν, ο οποίος ερχόμενος από πίσω έκανε την προβολή και μείωσε 1-2.

Σαν να μην έφτανε αυτό και προτού ο ‘Άρης επανέλθει, οι γηπεδούχοι χτύπησαν ξανά. Στο 35ο λεπτό ο Γκιούρτσο από αριστερά συνέκλινε, έφερε την μπάλα στο δεξί, σούταρε αλλά από την κόντρα παάνω στον Μποακί η μπάλα έφτασε στον Λόπες που σκόραρε ακριβώς όπως ο Άλτμαν και ισοφάρισε σε 2-2.

Μετά το γκολ του Λόπες το εκρηκτικό δεκαπεντάλεπτο πέρασε και στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, με το 2-2 να παραμένει μέχρι τέλους.

Β΄ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση έχοντας μαζί τους και την ταχύτητα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν μπροστά από τις δύο εστίες. Για να καταλάβει κανείς το τι εννοώ είναι ότι στα πρώτα δεκαπέντε λεπτέ του δευτέρου ημιχρόνου το μόνο που έγινε ήταν όταν σκόραρε ο Μπαμπίκα στο 50ο λεπτό, αλλά η φάση δεν μέτρησε καθώς ο επιθετικός του Άρη ήταν σε θέση οφσάιντ.

Μετά το 60ο λεπτό ξεκίνησαν σιγά σιγά οι φάσεις και πάνω κάτω είδαμε περίπου την ίδια εξέλιξη όσον αφορά τα τέρματα αλλά και την τελική έκβαση του αγώνα.

Στο 61ο λεπτό έγινε το πρώτο σουτ στην επανάληψη, όταν το τελείωμα του Άλτμαν μπλόκαρε ο Βανά.

Αμέσως μετά από αυτό το σουτ ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει. Πρώτα με την κεφαλιά του Στεπίνσκι να περνάει άουτ και ακολούθως τον Μπαμπίκα να σουτάρει έξω.

Με το σκορ στο 2-2 η ΑΕΚ ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη στο δεύτερο μέρος. Μετά από σέντρα στην περιοχή ο Άλτμαν χρειάστηκε τρεις προσπάθειες για να σκοράρει. Η κεφαλιά και το πρώτο άγγιγμα της μπάλας με το πόδι βρήκαν το δοκάρι ωστόσο στην Τρίτη του απόπειρα κατάφερε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Στο 72ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά και σε τέταρτο γκολ. Μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Λόπες έκανε το σουτ και η μπάλα απομακρύνθηκε, αλλά με νέα σέντρα του Γκιούρτσο ο Λόπες πήρε ξανά την κεφαλιά με τον Βανά να απομακρύνει.

Η ΑΕΚ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι αλλά στο 78ο λεπτό ο Άρης μίλησε ξανά και ισοφάρισε σε 3-3. Μετά από πάσα που ήρθε από αριστερά ο Γκομίς πήρε μπάλα, πάτησε περιοχή και εφόσον κανείς δεν τον σταμάτησε πλάσαρε ιδανικά τον Πίριτς.

Με το 3-3 το μόνο σίγουρο ήταν ότι θα βλέπαμε ένα δραματικό τελευταίο δεκάλεπτο.

Μέχρι το τέλος του αγώνα είδαμε ακόμα δύο φάσεις. Πρώτα για τον Άρη στο 82ο λεπτό όταν ο Μπράουν κινήθηκε εντός περιοχής από αριστερά αλλά το σουτ που έκανε απέναντι από τον Πίριτς πήγε ψηλά.

Η άλλη φάση ήταν για την ΑΕΚ και ήταν αυτή που έκρινε τον αγώνα. Στο 94ο λεπτό και ουσιαστικά με μπάζερ μπίτερ, ο Φαράζ βρέθηκε απέναντι από τον Βανά, τον πλάσαρε ιδανικά και έδωσε μία τεράστια νίκη στην ΑΕΚ που την ανεβάζει και πάλι μόνη πρώτη στην κορυφή.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Πονς, Λέδες, Φαράζ, Γκιούρτσο, Άλτμαν, Λόπες.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γκομίς, Στρούσκι, Μουσούντα, Σόκε, Μπαμπίκα

Σκόρερ: 33΄   Άλτμαν, 35΄   Λόπες/ 20΄   Στρούσκι, 27΄   Γκομίς

Κίτρινες: -/ 15΄   Μποάκι, 22΄   Στρούσκι, 24΄   Στεπίνσκι, 34΄   Βανά