Πάρτι οι μεν κηδεία οι δε

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ εις βάρος της Ανόρθωσης με 4-0

Μεγάλη νίκη εντός έδρας πέτυχε η ΑΕΚ με 4-0 απέναντι στην Ανόρθωση, κάνοντας πάρτι στο «ΑΕΚ Αρένα», με την ομάδα του Μίλανιτς να ήταν κατώτερη τον περιστάσεων.

Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα η Ανόρθωση, έχοντας κάποιες τελικές φάσεις, όμως η ΑΕΚ ισορρόπησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πετύχει την ουσία, η οποία ήταν ένα γκολ. Στο 14’ ο Γκιούρτσο μετά από μια βολίδα από πολύ μακριά έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Όλτρα έλεγχε το ματς και στο 43’ κέρδισε πέναλτι, το οποίο στο 45+1 ο Τρισκόφσκι το μετουσίωσε σε γκολ και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος προσπάθησε η Ανόρθωση στα αρχικά στάδια να πετύχει ένα γκολ για να μειώσει, χάνοντας ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Η ΑΕΚ αμύνθηκε σωστά, κράτησε το υπέρ της σκορ και στο 81’ από κόρνερ έφτασε στο 3-0 με αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν και στο 93' έγινε το 4-0 από αυτογκόλ του Χριστοφή. Έτσι η ομάδα του Όλτρα  πήρε σημαντική και πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση βρήκε ευκαιρία από το πρώτο λεπτό, με τον Γουαρίς, να κάνει το σουτ, το οποίο μάζεψε ο Πίριτς. Η «Κυρία» στα πρώτα λεπτά ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο και έχασε ακόμη μία ευκαιρία στο 5’ με το σουτ του Νινγκά και πάλι να πηγαίνει στην αγκαλιά του Πίριτς. Στη συνέχεια μετά το πρώτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την ΑΕΚ να ανεβαίνει και στο 14’ να πετυχαίνει μία γκολάρα με τον Γκιούρτσο να σουτάρει από πολύ μακριά και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μέσα στο γήπεδο και να ισοφαρίσει, όμως περιορίστηκε στα μακρινά σουτ. Η ΑΕΚ έκλεισε τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην μεγάλη περιοχή της, αμύνθηκε σωστά και προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, φτιάχνοντας κάποιες ευκαιρίες. Η ομάδα του Όλτρα σε γενικές γραμμές είχε τον έλεγχο μέσα στο παιχνίδι και κρατούσε καλά το υπέρ της 1-0 και έψαξε για δεύτερο γκολ. Στο 43’ σε μία προϋπόθεση της ΑΕΚ, με τον Φαράζ, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Σαμπό, ο οποίος μπορούσε να αποφύγει αυτό το απρόσεκτο μαρκάρισμα, με τον διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι. Στο 45+1 ο Τρισκόφσκι με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ, αποτέλεσμα που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση ξεκίνησε με δύο αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της. Ο Μίλανιτς έβαλε Κορρέα και Χριστοδουλόπουλο, στις θέσεις των Μπαϊσίνιο και Ιωάννου, ενώ η ο Όλτρα απέσυρε τον Κάσας και έβαλε τον Χριστοφόρου. Η «Κυρία» με τις αλλαγές που έκανε ανέβηκε και ήταν καλύτερη από ότι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54’ η Ανόρθωση βρήκε μεγάλη ευκαιρία με τον Γουαρίς από πλάγια αριστερά γύρισε την μπάλα, έδιωξε ο Πίριτς, ο Χριστοδουλόπουλος από κοντά έκανε το τακουνάκι-πλασέ και η μπάλα έφυγε έξω. Δέκα λεπτά μετά στο 64’ η Ανόρθωση απείλησε ξανά από κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά ο Αμπαρτζουμιάν, όμως έκανε μεγάλη απόκρουση ο Πίριτς, κρατώντας το 2-0 υπέρ της ΑΕΚ. Από την άλλη ο Λούις Όλτρα βλέποντας την ομάδα του να ρίχνει ρυθμούς, προχώρησε σε δύο αλλαγές, βάζοντας τους Ασάντε και Λόπες μέσα στο παιχνίδι για να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, το ίδιο και της Ανόρθωσης, η οποία έδειξε αδυναμία στο να σκοράρει κάποιο γκολ. Αντιθέτως το πέτυχε η ΑΕΚ. Στο 81’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Αμπαρτζουμιάν και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0 υπέρ της γηπεδούχος ομάδας. Το τρίτο γκολ της ΑΕΚ «σκότωσε» τελείως την Ανόρθωση. Η ΑΕΚ έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο 90+3 με τον Χριστοφή να βάζει αυτογκόλ μετά από κόρνερ.

Η Ανόρθωση ήταν κατώτερη των περιστέσεων ι και υποχρεώθηκε στην δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα, μένοντας στους εφτά βαθμούς. Η ΑΕΚ πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα και έφτασε στους εφτά βαθμούς, όσους είχε και η Ανόρθωση, όμως είναι από πάνω της και στην 5η θέση.

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Κάσας, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν, Γκιούρτσο, Φαράζ, Τρισκόφσκι.

Στον πάγκο: Τούμπας, Μίκελ, Ρόμο, Ραφα Λόπεζ, Γκαρσία, Ροσάλες, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Ασάντε

Ανόρθωση: (Ντ. Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς, Σαμπό, Νίγκα, Χάρογιαν, Πάτσεον, Ιωάννου, Ουάρντα

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Χριστοδουλόπουλος, Εμπραλίτζε, Κάστρο, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

Σκόρερ: 14' Γκιούρτσο, 45+1' Τρισκόφσκι (πέν.), 81' Αμπαρτζουμιάν (αυτογκόλ), 93' Χριστοφή (αυτογκόλ)/ -

Κίτρινες: Εγγλέζου, Γκαρσία/ Νινγκά, Αμπαρτζουμιάν, Ουάρντα

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου

VAR: Zufferli Luca