«Τρίσκο» λαμπρός την οδηγεί!

Η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαίο διπλό επί της Ανόρθωσης με πρωταγωνιστή τον αρχηγό της

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής απέναντι στην Ανόρθωση για τα πλει-οφ. Με δύο τέρματα του Τρισκόφκσι και ένα του Άλτμαν η ομάδα του Νταβίτ Καταλά έφυγε με σπουδαίο διπλό από το «ΠΑΠ», σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της «Κυρίας» σε 11 αγώνες. Η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε ένα κακό παιχνίδι, που κατάφερε να μειώσει με τον Αρτυματά στο 34’. Η ΑΕΚ ανεβαίνει στην 2η θέση με 42 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση μένει στην 4η με 38.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι όνομα και πράγμα από το πρώτο ημίχρονο στο Αντώνης Παπαδόπουλος, μεταξύ την Ανόρθωσης και της ΑΕΚ. Τρία γκολ, ένα πέναλτι και πολλή ένταση είναι αυτά που περιγράφουν το πρώτο 45λεπτο.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ, που κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 4’ με τον Άλτμαν. Ο Φαράζ έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Ισραηλινός με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ανέβασαν ρυθμό οι γηπεδούχοι, θέλοντας να ισοφαρίσουν νωρίς, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Δύο στημένα σε πολύ καλή θέση πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο 21’ ο Ντάρμπισαϊαρ, έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, μετά από λάθος πάσα του Αραγιούρι στον Λόρια. Ο Άγγλος έκλεψε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να την διαχειριστεί σωστά, κερδίζοντας το κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ με τον πρώτο της σκόρερ έκανε το 2-0, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Τρισφκόφκσι. Ο Αραγιούρι έκανε το χέρι με΄σα στην περιοχή, και ο Θεουλή υπέδειξε άμεσα την άσπρη βούλα.

Η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμούς μετά και το δεύτερο γκολ που δέχθηκε, δημιουργώντας ευκαιρίες, κερδίζοντας φάουλ και κόρνερ. Στο 33’ κέρδισε ακόμη ένα κόρνερ, με τον Νίκο Καλτσά στη εκτέλεση. Εκτέλεσε ο Ελλαδίτης, έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΕΚ, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Κωστάκη Αρτυματά, που με ένα σουτ-κεραυνό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λεάλ, μειώνοντας σε 1-2 για την Ανόρθωση.

Στις καθυστερήσεις ο Άλτμαν έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-3. Βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά το γυριστό του σουτ ήταν άστοχο.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο, που έδειξε τις προθέσεις της για ακόμη ένα τέρμα, που θα της «κλείδωνε» την νίκη. Η ομάδα της Λάρνακας είχε ένα πολύ καλό πεντάλεπτο που κέρδισαν αρκετά κόρνερ και έγιναν απειλητικοί προς την εστία του Λόρια.

Στο 64’ ο αρχηγός των φιλοξενουμένων έκανε τα τέρματά του δύο, μετά από σουτ του Ακοράν, απέκρουσε ο Λόρια αλλά ο Τρισκόφσκι πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ απέναντι από την εστία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 71’ χάθηκε μεγάλη φάση με τον Νοβότνι που βρέθηκε απέναντι από τον Λεάλ, που απέκρουσε σωστά την μπάλα.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης (71' Κορρέα), Αρτυματάς (71' Ιωάννου), Κορέια, Λάζαρος (71' Ρουσίας), Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (82' Πόποβιτς), Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Χριστοφή (60' Χρυσοστόμου), Νοβότνι

ΑΕΚ (Καταλά): Λεάλ, Γκουστάβο, Τρισκόφσκι (86' Ολατούντζι), Φαράζ (73' Ναούμ), Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Εγγλέζου, Εσπινόσα (86' Χριστοφόρου), Ντάρμπισαϊαρ (73' Μάμας), Τόμοβιτς, Άλτμαν (55' Ακοράν)

Σκόρερ: 34' Αρτυματάς / 4' Άλτμαν, 26' + 64' Τρισκόφσκι

Κίτρινες: Αραγιούρι, Νοβότνι / Εσπινόσα, Τόμοβιτς, Μάμας, Λοέλ