ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 2-1: Παρούσα για τίτλο

Μεγάλη ανατροπή με δυο γκολ από το 80' και μετά

Αυτό που δικαιούταν βάση της γενικότερης αγωνιστικής της εικόνας πήρε σε χρόνους καθυστερήσεων η ΑΕΚ η οποία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΑΠΟΕΛ που πήρε κεφάλι στο σκορ αλλά περιορίστηκε στην προσπάθεια συντήρησής του. Οι κινήσεις του Ιμανόλ Ιδιακέθ ήταν ευεργετικές με τον Μυτίδη να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης ισοφαρίζοντας, με τον Λαρένα να ολοκληρώνει την ολική ανατροπή. Η ομάδα της Λάρνακας δηλώνει ξανά παρούσα στη μάχη του τίτλου, ενώ ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε να περιορίζεται σε μια συντηρητική τακτική, την οποία πλήρωσε στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης.

Πρώτο ημίχρονο

Με καλύτερα πατήματα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος απείλησε για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό με σουτ του Σωτηρίου που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα ο Μοράις ανάγκασε τον Γιωργαλλίδη να παραχωρεί κόρνερ με υπερένταση με τον Πορτογάλο στην εξέλιξη της φάσης να πλασάρει εύστοχα για το 0-1 στο όγδοο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 16ο λεπτό όταν ο Καταλά έκανε το σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ ωστόσο ήταν άστοχος, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Τολεμές με γυριστή κεφαλιά ανάγκαζε τον Βάντερμαν να παραχωρήσει κόρνερ. Στο 25ο λεπτό ο Μπερτόλιο έκλεψε, έσπρωξε την ομάδα του στην αντεπίθεση ωστόσο ο Μπαράλ που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν άστοχος από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η ΑΕΚ ανέκτησε την κατοχή της μπάλας και πίεσει τον ΑΠΟΕΛ που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, με την καλή προϋπόθεση να έρχεται στο 37ο λεπτό όταν ο Εβελ είδε το σουτ του μέσα από την περιοχή να αλλοιώνεται και να καταλήγει στον Ολλανδό τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Δύο λεπτά αργότερα ο Ακοράν κινήθηκε στον χώρο με τον Ιωάννου να τον εκτοπίζει χωρίς να κάνει προσπάθεια να διεκδικήσει μπάλα, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης επέτρεψε την ομαλή εξέλιξη του αγώνα.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη προϋπόθεση για τη γηπεδούχο ομάδα ήρθε το 48ο λεπτό με τον Ακοράν να πατά περιοχή ωστόσο λίγο πριν απειλήσει, ο Ιωάννου τον ανέκοψε. Στο 54ο λεπτό μια άκομψη ενέργεια του Γιαννιώτα δυναμίτισε το κλίμα με τον Δημήτρη Μασιά σε ρόλο πυροσβέστη, να βγάζει από το τσεπάκι του τις πρώτες κάρτες του ντέρμπι και τον Κρίστιανσεν να τον αντικαθιστά λίγο αργότερα μιας και φάνηκε να μην έχει καθαρό μυαλό. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Τολεμές ελίχθηκε στο ύψος της αντίπαλης περιοχής και με σουτ στην κίνηση απείλησε χωρίς όμως να ευστοχήσει. Στο 71ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όταν μετά από σουτ του Ακοράν η μπάλα κατέληξε στο σώμα του Μιλάνοφ και στη συνέχεια στο χέρι του χωρίς να υποδειχθεί παράβαση από τον Δημήτρη Μασιά, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Εμπεσίλιο πέταξε στα σκουπίδια μια τεράστια ευκαιρία, αστοχώντας σε τετ-α-τετ. Το ζητούμενο για την ΑΕΚ ήρθε στο 82ο λεπτό με τον Μυτίδη να έρχεται από τον πάγκο και να τιμωρεί σειρά από λάθη στην αντίπαλη περιοχή για να ισοφαρίζει σε 1-1 με σουτ στην κίνηση. Σε χρόνους καθυστερήσεων η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ της νίκης με τον Λαρένα να νικά τον Βάντερμαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμορφώνοντας το 2-1!

ΑΕΚ (Ι. Ιδιακέθ): Γιωργαλλίδης, Ορτίθ, Γκαρίδο, Μουρίγιο, Καταλά, Λαμπάν (72' Τομάς), Εβέλ (78' Μυτίδης), Λαρένα, Τέτε (72' Μαλόκου), Ακοράν, Τολεμές

ΑΠΟΕΛ (Τ. Κρίστιανσεν): Βάντερμαν, Αστίθ, Ιωάννου, Λάγο, Μιλάνοφ, Κάνιας, Μοράις, Μπαράλ (85' Ντε Γκαμάργκο), Γιαννιώτας (57' Αλωνεύτης), Μπερτόλιο (65' Εμπεσίλιο), Σωτηρίου

Κίτρινη κάρτα: Εβέλ, Μουρίγιο, Μυτίδης/Γιαννιώτας

Καλπάζει από την εξωτερική η ΑΕΚ, η οποία μείωσε την απόσταση στο -2 και στο -6 από την δεύτερη και πρώτη θέση αντίστοιχα ...