ΑΕΚ-Εθνικός 5-1: Ξέσπασε στον Εθνικό με πεντάρα!

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για τους «κιτρινοπράσινους», πρώτη ήττα για Εθνικό

Η ΑΕΚ επικράτησε του Εθνικού Άχνας με 5-1 στην Αρένα στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Ο Εθνικός ξεκίνησε πολύ δυνατά, έχασε πέναλτι και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Μιγκελίτο, ωστόσο τα γκολ των Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Φιόλιτς και Πλάνας έδωσαν στην ομάδα του Ιδιάκεθ την 2η της νίκη στο πρωτάθλημα, μετά το διπλό ενάντια στην Πάφο στις 30/8. Με αυτή την νίκη η ΑΕΚ σκαρφάλωσε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Στο 11ο λεπτό, σε μια δύσκολη φάση, ο Γκονζάλεθ ανέτρεψε τον Κονέ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στον Εθνικό, ωστόσο ο Κονέ δεν νίκησε τον Τόνιο από την άσπρη βούλα κι αυτό γιατί βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 27’ μια μακρινή μπαλιά του Σπόλιαριτς έβγαλε τον Τρισκόφσκι σε καλή θέση, έκανε το πλασέ αλλά ο Μπογκατίνοφ έσωσε την εστία του.

Στο 30’ ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με τον Μιγκελίτο ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-1 μετά την σέντρα του Παπαγεωργίου.

Στο 44’ ο Τρουγιόλς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-1 για την ΑΕΚ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από κλεψίματα η μπάλα έφτασε στον Τρισκόφσκι ο οποίος έκανε το πλασέ για το 2-1, σε ένα εκπληκτικό φινάλε στο 1ο ημίχρονο.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Γιάννου βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Μπογκατίνοφ, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Στο 49’ μετά από λάθος στην άμυνα του Εθνικού, ο Γιάννου πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ, ο Μπογκατίνοφ μάζεψε αρχικά αλλά του έφυγε η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 54’ η ΑΕΚ έκανε το 4-1, με τον Φιόλιτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το γύρισμα του Πλάνας, μετά από νέο σοβαρό λάθος στην άμυνα του αντιπάλου.

Στο 79’ η ΑΕΚ βρήκε και 5ο τέρμα. Αρχικά ο Κωνσταντίνου βρήκε με πλασέ το δοκάρι και στην επαναφορά ο Πλάνας σκόραρε με δυνατό σουτ.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η ομάδα του Ιδιάκεθ επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών.

Διακρίθηκαν: Από την στιγμή που η ΑΕΚ ανέτρεψε το παιχνίδι, όλα κύλησαν ομαλά και πήρε εν τέλει μια άνετη νίκη, παρά τις δυσκολίες που βρήκε με το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Πολύ καλό ματς από τους Φιόλιτς-Πλάνας, συνέβαλαν τα μέγιστα για να έρθει αυτή η σημαντική νίκη για την λαρνακιώτικη ομάδα.

Απογοήτευσαν: Πολύ κακή αμυντική λειτουργία για τον Εθνικό, φέρουν ευθύνη σχεδόν σε όλα τα γκολ, ενώ μέχρι και ο Μπογκατίνοφ έκανε λάθος που οδήγησε σε γκολ. Σίγουρα είναι κάτι στο οποίο πρέπει να δουλέψει και να προβληματιστεί αρκετά η ομάδα της Άχνας.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μίκελ, Πλάνας, Ραούλ (Αναστασίου 70'), Γκαρσία (Ιωάννου 82'), Σάστρε, Σπόλιαριτς, Φιόλιτς (Κωνσταντίνου 77'), Γιάννου, Τρισκόφσκι.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρντ, Φοινίρης (Ηλία 50'), Μιγκελίτο, Κουντόμπιακ, Μαρκόσκι, Κοστόφσκι (Α. Ηλία 83'), Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Κονέ (Μαρκόσκι 46').

Σκόρερς: Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Φιόλιτς, Πλάνας / Μιγκελίτο

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ευσταθίου