ΑΕΚ: Ευρωπαία…κουκλάρα!

Με 12ο παίκτη τον κόσμο της η ομάδα της Λάρνακας μπήκε για 3η φορά στους ομίλους του Europa League!

Η ΑΕΚ τα κατάφερε, πέρασε το εμπόδιο της Ντνίπρο και μπήκε στους ομίλους του Europa League για τρίτη φορά στην ιστορία της, γράφοντας ακόμη μία «χρυσή» σελίδα στην ένδοξη ιστορία της. Καταλυτική ήταν η παρουσία του κόσμου της ΑΕΚ, ο οποίος έκανε το «ΑΕΚ Αρένα» να μοιάζει με καμίνι, σπρώχνοντας με τον δικό του τρόπο την ομάδα προς την πρόκριση.

Η ομάδα του Όλτρα έκανε αυτό που έπρεπε στην «Αρένα», υπερασπίστηκε το υπέρ της 2-1 του πρώτου γύρου και έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, παίρνοντας τη νίκη με 3-0. Η ΑΕΚ σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλή απέναντι στην Ντνίπρο, εύστοχη στις φάσεις που βρήκε και κυρίως κατάφερε να μην δεχθεί τέρμα, πράγμα που γίνεται για πρώτη φορά επί εποχής του Ισπανού κόουτς.

Όπως περιμέναμε

Ο Λούις Όλτρα σε σχέση με το ματς της Σλοβακίας προχώρησε σε μία αλλαγή στην εντεκάδα. Συγκεκριμένα άφησε εκτός τον Τούμπα και επανάφερε κάτω από τα δοκάρια τον Κέναν Πίριτς. Από εκεί και πέρα σε ένα σύστημα 4-2-3-1, στην τετράδα της άμυνας ήταν οι Γκονζάλεθ, Μιλίσεβιτς στα στόπερ, αριστερά ο Εγγλέζου και δεξιά ο Ροσάλες. Στο χώρο του κέντρου ήταν οι Γκουστάβο και Σανχούρχο, ενώ πιο μπροστά τους ως «δεκάρι» ήταν ο Άλτμαν. Τριάδα στην επίθεση, αριστερά ήταν ο Γκιούρσκο, δεξιά ο Φαράζ και στην κορυφή ο Λόπες.

Το καλύτερο ξεκίνημα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι ήθελε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό μέσα στο γήπεδο. Η ομάδα του Όλτρα ευτύχησε στο 21’ να σκοράρει με τον Γκιούρτσο, όμως στη συνέχεια του ημιχρόνου οπισθοχώρησε και έδωσε χώρο στον αντίπαλο να φτιάξει ευκαιρίες. Υπήρξαν κενά στην άμυνα και έγιναν κάποια λάθη στο μεσοαμυντικό κομμάτι. Για καλή τύχη της ΑΕΚ οι Ουκρανοί ήταν άστοχοι, αλλά και ο Κέναν Πίριτς, όπου χρειάστηκε είπε «όχι». Η ομάδα της Λάρνακας στα τελευταία πέντε λεπτά ανέβασε στροφές και έψαξε το δεύτερο γκολ. Πράγμα που κατάφερε στις καθυστερήσεις με τον Ράφα Λόπες να κάνει το 2-0. Σε γενικές γραμμές η παρουσία των «κιτρινοπράσινων», δεν ήταν άσχημη παρά το κακό δεκαπεντάλεπτο μετά το τέρμα που σημείωσαν. Εκεί που έπρεπε οι παίκτες του Όλτρα κράτησαν το μηδέν, όταν πιέστηκαν και απέναντι από το αντίπαλο τέρμα ήταν αρκετά εύστοχοι.

Αυτό που έπρεπε

Στο δεύτερο μέρος και με προβάδισμα 2-0 η ΑΕΚ έπρεπε να κρατήσει μπάλα και να υπάρχει ηρεμία στο παιχνίδι της, πράγμα που όντως έκανε. Ο Λούις Όλτρα έλεγξε πολύ σωστά το παιχνίδι στο β’ μέρος, περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές ενέργειες του αντίπαλου και φυσικά εκεί που έπρεπε να «καθαρίσει» η φάση, οι παίκτες του ήταν συγκεντρωμένοι και αυτό έκαναν. Φυσικά η ΑΕΚ εκεί που έπρεπε να χτυπήσει το έκανε, καθώς στο 78’ ο Εγγλέζου έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Ο κόσμος έκανε το καθήκον του

Εκπληκτική παρουσία είχε στο «ΑΕΚ Αρένα» και ο κόσμος της ΑΕΚ, ο οποίος από το πρώτο λεπτό του αγώνα έφτιαξε μαγική ατμόσφαιρα και καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς με τον δικό του παλμό έσπρωχνε ακόμη περισσότερο την ομάδα στη νίκη και στην πρόκριση. Οι ΑΕΚτζήδες εξαφάνισαν κάθε εισιτήριο που ήταν διαθέσιμο και εξασφάλισαν την πρόκριση στο Europa League πραγματοποιώντας sold out στο τελευταίο ματς.