ΑΕΚ: Φαρμάκι...

Το πικρό ποτήρι της ήττας ήπιε ξανά η ομάδα

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε για άλλη μια φορά στη φετινή σεζόν η ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα απ’ το ΑΠΟΕΛ με 0-3 στην «Αρένα». Ένα παιχνίδι το οποίο φέρνει για άλλη μια φορά αντιμέτωπη με το πικρό ποτήρι της αποτυχίας την ομάδα του Όλτρα.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι. Αντίθετα η πίεση ψηλά από νωρίς δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, ενώ έμοιαζε με την ομάδα που ήταν πιο κοντά σε ένα τέρμα. Ταυτόχρονα όμως παρά τις καλές προϋποθέσεις, η τεράστια τελική ευκαιρία απουσίαζε κι όσο περνούσε ο χρόνος το ΑΠΟΕΛ κέρδιζε μέτρα.

Όπως συνέβη αρκετές φορές φέτος, έτσι και σήμερα τα αμυντικά κενά έκαναν την παρουσία τους αισθητή και το αποτέλεσμα ήταν το ΑΠΟΕΛ μέσα από μια στημένη φάση (με κομπίνα) να ανοίξει το σκορ στο 26’ της αναμέτρησης. Ο Μαρκίνιος με την πάσα προς τον Ζιεφτέ έφερε σε ανισορροπία την άμυνα της ΑΕΚ, κι όταν βγήκε μπαλιά στην καρδιά της περιοχής, τα μαρκαρίσματα χάθηκαν με αποτέλεσμα ο Τσεμπάκ να κερδίζει μόνος την κεφαλιά μπροστά απ’ το τέρμα.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Όλτρα έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης, με αποκορύφωμα την ευκαιρία στο 45+3’ και τον υπέροχο συνδυασμό, Ντίμερς – Τόνκια που έφερε τον τελευταίο σε θέση βολής στην περιοχή χωρίς ωστόσο να φθάσει ζητούμενο.

Στο ημίχρονο ο Όλτρα είχε πολλά να πει στους ποδοσφαιριστές του. Λίγο τα κενά στην άμυνα, λίγο η έλλειψη καθαρού μυαλό στο τελευταίο τρίτο του αντιπάλου, ήταν ξεκάθαρο πως κάτι έπρεπε να αλλάξει.

Η έναρξη όμως του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να δέχεται άλλο ένα τέρμα. Μια φάση στην οποία η άμυνα πιάστηκε ξανά στον ύπνο. Τα πάντα ξεκίνησαν από τον Κρέσπο που έσπασε το pressing της ΑΕΚ δίνοντας τη μπάλα στον Τσεμπάκ. Οι παίκτες του Όλτρα διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ, με τον διαιτητή να κάνει νόημα πως δεν υπήρχε κάτι. Παρά το γεγονός αυτό οι παίκτες της ΑΕΚ εξακολούθησαν να διαμαρτύρονται με αποτέλεσμα να χάσουν την συγκέντρωση τους. Ο Βιγιαφάνες υποδέχθηκε μια μπαλιά στη περιοχή και ανάμεσα από τρεις παίκτες βρήκε το χώρο να δώσει στον Μαρκίνιος που με σουτ έγραψε το 0-2.

Κάπου εκεί μπήκε και ένα φινάλε. Οι παίκτες της ΑΕΚ άδειασαν πνευματικά κι αυτό φαινόταν ξεκάθαρα στο γήπεδο. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 61’ όταν μετά από αρκετές πάσες που αντάλλαξαν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, ο Ζιεφτέ βρέθηκε σε θέση για μπαλιά στην περιοχή την οποία πραγματοποίησε κι ο Γκαρσία στην προσπάθεια του να προλάβει τον Εντογκαλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίρτις.

Πλέον στην ΑΕΚ δεν έχουν άλλη επιλογή απ’ το να δουν το καθρέπτη κατάματα. Η ομάδα παρουσιάζει αρκετές αδυναμίες τις οποίες θα έπρεπε να άμεσα να διορθώσει αν θέλει να προλάβει το τρένο της εξάδας. Ασφαλώς οι πέντε βαθμοί μπορούν να καλυφθούν στους 16 αγώνες που απομένουν μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, όμως για να συμβεί κάτι τέτοιο η εικόνα θα πρέπει να αλλάξει. Αν συμβεί άμεσα αυτό, τότε η χρονιά κινδυνεύει να τελειώσει πολύ νωρίς.