ΑΕΚ-Γάνδη 1-1: Ο Τρισκόφσκι την κράτησε ζωντανή!

Το γκολ του Τρισκόφσκι αυξάνει τις πιθανότητες πρόκρισης

Στο 1-1 έμειναν ΑΕΚ και Γάνδη στην ΑΕΚ Αρένα για το πρώτο ματς του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League. Οι Βέλγοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό, αλλά η πίεση των ποδοσφαιριστών του Ιδιάκεθ καρποφόρησε κι αυτό γιατί ο Τρισκόφσκι με καρφωτή κεφαλιά στο 88' έκανε το 1-1 και έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα του ενόψει του επαναληπτικού σε επτά βράδια.

Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία κύλησε το πρώτο 15λεπτο, με την ΑΕΚ να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και την Γάνδη να αμύνεται, προσπαθώντας να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στο 16ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Ακοράν, ο οποίος μπήκε ωραία στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα για πολύ λίγο δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο 18’ ο Κούμπο έκανε το σουτ, αλλά ο Τόνιο μάζεψε εύκολα. Στο 27ο λεπτό η Γάνδη έκανε το 0-1 με τον Γιάρεμτσουκ, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής μετά από γύλισμα νίκησε τον Τόνιο. Στο 35’ ύστερα από σέντρα στην περιοχή, ο Γιάννου έπιασε σουτ στην περιοχή, για λίγο η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο 42’ ο Τρισκόφσκι έπιασε πολύ καλό σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι!

Ο Χέφελ δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία της ΑΕΚ στο 2ο μέρος, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των Βέλγων. Στο 56’ η Γάνδη απείλησε με το σουτ του Νταβίντ, αλλά ο Τόνιο μάζεψε εύκολα. Στο επόμενο λεπτό ο Ραούλ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 60ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ, αφού μετά την σέντρα του Τέτε, έπιασε την κεφαλιά ο Γιάννου και για λίγο δεν πρόλαβε ο Τρισκόφσκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 64’ ο Οφόε έβγαλε τον Νταβίντ σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Τόνιο έσωσε την ομάδα του. Στην συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, αλλά η άμυνα των Βέλγων ήταν καλά στημένη. Στο 88’ ο Ραούλ έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

Διακριθέντες:

ΑΕΚ: Το γκολ του Τρισκόφσκι στο τέλος αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισης για την ομάδα του. Καλό ματς από τον Τόνιο, όσες φορές χρειάστηκε έσωσε την εστία του.

Γάνδη: Πολύ καλός ο Οφόε, με κάθετες πάσες, ενώ και η αμυντική λειτουργία των Βέλγων ήταν πολύ καλά στημένη.

Απογοήτευσαν:

ΑΕΚ: Δεν απογοήτευσε κάποιος με την απόδοση του.

Γάνδη: Μέτριος ο Κούμπο, δεν συμμετείχε πολύ στο παιχνίδι της ομάδας του.

Κοουτσάρισμα:

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Πολύ σημαντικό ήταν το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του, πάει στο Βέλγιο με άλλο αέρα.

Γάνδη (Θόραπ): Δεν κατάφερε η ομάδα του να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, παραμένει όμως το φαβορί.

Διαιτησία (Σβέιν Μόεν): Καλή η διαιτησία του Νορβηγού.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (Ραούλ 48'), Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Σάστρε, Κάσες, Ακοράν (Φλοριάν 82'), Τέτε (Ασούμπρε 71'), Χέφελ, Γιάννου, Τρισκόφσκι.

Γάνδη: Καμίνσκι, Λούστιγκ, Νγκατζουί, Πλαστούν, Ασαρέ, Ογιόσου, Οφόε, Νταβίντ, Ντεγέγκερε (Βερστραέτε 57'), Γιάρεμτσουκ (Ντεπουάτρ 62'), Κούμπο (Μόντες 77').

Σκόρερς: Τρισκόφσκι / Γιάρεμτσουκ

Κίτρινες Κάρτες:  Τέτε, Ακοράν, Ραούλ / Βερστραέτε