ΑΕΚτζήδικη... παρέλαση! (vid)

Η ομάδα της Λάρνακας φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ τον αγνώριστο Απόλλωνα στο Τσίρειο

Σπουδαία νίκη με σκορ 1-4 πέτυχε απόψε η ΑΕΚ επί του Απόλλωνα στο Τσίρειο Στάδιο για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα του Καταλά προηγήθηκε με 0-3 στο σκορ με δύο γκολ του Τρισκόφσκι και ένα του Γκιούρτσκο, ενώ ο Απόλλωνας μείωσε στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίττα στο 77'. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Εσπινόσα στο 89'.

Στην κορυφή παραμένει η ομάδα της Λεμεσού με 12 βαθμούς, όμως η ΑΕΚ τον πλησίασε στον ένα βαθμό με την σημερινή της επιτυχία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο ήταν «κιτρινοπράσινο», καθώς η ΑΕΚ πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, όντας πολύ αποτελεσματική. Στο 4', ο Ροσάλες έκανε την σέντρα και ο αμαρκάριστος Τρισκόφσκι στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου. Στο 28', ο Λέδες βρήκε τον Γκιούρτσκο, αυτός μπήκε στην περιοχή και σκόραρε με το αριστερό για το 0-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν άμεση και αναμενόμενη, με τον Τσόρνινγκερ να αλλάζει τα μπακ του στο 35' και να γίνεται πιο επιθετικός. Ο Κολ βρήκε τον Ρομπέρζ στο 38', μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Γάλλος έστειλε την μπάλα με κεφαλιά μόλις άουτ από την εστία του Τούμπα. Ο Πίττας στο 44', έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για την λεμεσιανή ομάδα, όταν το δυνατό του σουτ απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Τούμπας. Την ασίστ έδωσε ο Μαυρίας με το κεφάλι.

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο 53', ο Ουέλινγκτον πήγε να διώξει την μπάλα, αυτή χτύπησε στο σώμα του Ρομπέρζ, κατέληξε στον Τρισκόφσκι που με πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το 0-3! Λίγο αργότερα, οι της ΑΕΚ έκλεψαν και πάλι την μπάλα, ο Τρισκόφσκι έδωσε στον Μάμα, αλλά αυτός έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 77', ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει το σκορ, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίττα. Το πέναλτι καταλόγισε ο διαιτητής Χριστοφόρου για χέρι του Τόμοβιτς εντός περιοχής, μετά από έλεγχο στο VAR, εντός γηπέδου. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε για περαιτέρω μείωση του σκορ, όμως η ομάδα της Λάρνακας σκόραρε και τέταρτο γκολ στο 89'. Ο Ρομό έδωσε έτοιμο γκολ στον Εσπινόσα, ο οποίος με πλασέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Απόλλωνας (Τσόρνινγκερ): Δημητρίου, Φιλιώτης (35' Μαυρίας), Ρομπέρζ, Ουέλινγκτον, Χαμάς (35' Αλεσάμι), Ίλιεφ (57' Χάμπος), Ζράντι, Κολ (72' Σπόλιαριτς), Πίττας, Νταμπό, Γιάνγκα (57' Αλμπάνης)

ΑΕΚ (Καταλά): Τούμπας, Τάντι, Λέδες (90'+1' Άμπραχαμ), Ακοράν (60' Εγγλέζου), Τρισκόφσκι (71' Εσπινόσα), Ροσάλες, Χριστοφόρου, Ντάρμπισαϊρ (70' Ρομό), Τόμοβιτς, Γκιούρσκο (60' Μακρής), Μάμας

Σκόρερ: 77' Πίττας (πέν.)/ 4'  και 53' Τρισκόφσκι, 28' Γκιούρτσκο, 89' Εσπινόσα

Κίτρινες: Ουέλινγκτον/ Τάντι, Τόμοβιτς