Αναρρίχησης συνέχεια για την ΑΕΚ

Στη δεύτερη θέση με το διπλό επί του Ερμή

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΚ καθώς επικράτησε του Ερμή με 0-2 στο Στάδιο Αμμόχωστος στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους λαρνακείς που πήγαν ξανά στη 2η θέση σημείωσαν οι Χέτλεϊ και Τρισκόφσκι, από ένα σε κάθε ημίχρονο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι πήραν όσα άξιζαν από το αποψινό παιχνίδι.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το ματς η ΑΕΚ καθώς μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, έγινε το παράλληλο γύρισμα του Τρουγιολς και ο Χέντλεϊ σε κενή εστία απλά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1 των κιτρινοπράσινων.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού ενώ ο Ερμής απείλησε για πρώτη φορά στο 30’ με την σέντρα του Ρουσιά, ο Κονέ κατέβασε και δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Τρουγιόλς ήταν κοντά και έβαλε την κόντρα.

Δεν άλλαξε κάτι στο πρώτο μέρος και έτσι η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της.

Στο 49’ η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 2ο μέρος, με τον Μακρή αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 60’ ήταν η σειρά του Τρισκόφσκι να γίνει απειλητικός, με τον Καϊκέ να διώχνει εκ νέου.

Το 2ο ημίχρονο ήταν πολύ κακό ποιοτικά, χωρίς φάσεις για γκολ από τις δυο ομάδες. Στο 85ο λεπτό η ΑΕΚ σκότωσε τις όποιες ελπίδες του Ερμή να πάρει κάτι από το παιχνίδι, με τον Τρισκόφσκι ο οποίος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ρουσιάς (Κύπρου  76'), Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Παραγκούλγκοφ (Μεϊρά  46'), Κονέ (Καπράλ 65'), Σιντιμπέ, Λέμος

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ (Μαρτίνες 79'), Σπόλιαριτς (Σπιρόφσκι 65΄), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναράνχο (Ναντό 75'), Μακρής

Σκόρερς: -/ Χέτλεϊ, Τρισκόφσκι

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ιωάννου, Τρισκόφσκι