Αυτή τη φορά δεν κάηκε...

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ καθώς επικράτησε της Πάφου με 1-0 στην ΑΕΚ Αρένα στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta, χάρις το γκολ του Τρουγιόλς στο πρώτο ημίχρονο.

Πλέον η ΑΕΚ πάει στην 4η θέση με 18 βαθμούς μαζί με τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ, ενώ από την άλλη η Πάφος παρέμεινε στην 10η θέση με 12 βαθμούς.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρόις την μεγάλη ευκαιρία. Στο 6’ ο Μπεσάρα επιχείρησε το πρώτο σουτ στον αγώνα, αλλά ο Τόνιο έδιωξε σε κόρνερ.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να γίνει απειλητική, ωστόσο η καλή αμυντική λειτουργία ων φιλοξενουμένων δεν της άφησε και πολλά περιθώρια. Στο 26’ η Πάφος απείλησε και πάλι με σουτ του Μπεσάρα, με τον Τόνιο όμως να μαζεύει την μπάλα.

Στο 29’ από την εκτέλεση φάουλ του Χέφελ, ο Γιάννου έπιασε την κεφαλιά και ο Τρουγιόλς έκανε με προβολή από κοντά το 1-0 για την ΑΕΚ, στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι.

Δεν άλλαξε κάτι στο πρώτο 45λεπτο και έτσι η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ.

Σε αργό τέμπο κύλησαν τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 60’ ο Τέτε επιχείρησε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο, στην πρώτη αξιόλογη φάση.

Στο 72ο λεπτό ο Τέτε επιχείρησε πολύ ωραίο σουτ αλλά για λίγο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του.

Στο 79’ η Πάφος έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας του φάουλ που έκανε ο Ρούντκο στον Γιάννου εκτός περιοχής. Ο τεχνικός της ομάδας αναγκάστηκε να βγάλει τον Μπεσάρα, για να περάσει ο Πέτρου κάτω από τα δοκάρια.

Στο 89’ η Πάφος έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με κοντινό σουτ του Κωνσταντίνου αλλά έσωσε ο Τόνιο και έτσι η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο.

Διακρίθηκαν: Το πάλεψε αρκετά ο Τέτε, στάθηκε όμως άτυχος καθώς για λίγο δεν κατάφερε σήμερα να σκοράρει.

Απογοήτευσαν: Το λάθος του Ρούντκο είχε ως αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές και να χάσει την ευκαιρία να διεκδικήσει η Πάφος κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

ΑΕΚ: Tόνιο, Τρουγιόλς, Γκονσάλες, Μόισοφ, Ιωάννου, Κάσες, Χέφελ, Φιόλιτς (Ραούλ 76'), Τέτε (Κιβένι 94'), Γιάννου, Φλοριάν (Γκαρσία 88')

Πάφος: Ρούντκο, Σιρόκ, Αραγιούρι, Αντωνίου, Βαλεριάνος, Πανός, Μπεσάρα (Πέτρου 80'), Πάντσιον, Σάι (Κωνσταντίνου 56'), Βα, Νέμετς.

Σκόρερς: Τρουγιόλς /-

Κίτρινες Κάρτες:  Γκονζάλεθ / Βαλεριάνος

Κόκκινες Κάρτες: -/ Ρούντκο

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος