Βύθισε Ανόρθωση και βλέπει αστέρια με «Τρίσκο»

Η ΑΕΚ κέρδισε την «Κυρία» με 1-0 και πλησίασε τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ στους τέσσερις βαθμούς, «σκαρφαλώνοντας» παράλληλα δύο θέσεις

Νίκη τεράστιας σημασίας κατάφερε να πάρει η ΑΕΚ που επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης στην «ΑΕΚ Αρένα».  Σε ένα παιχνίδι με μπόλικες φάσεις το συγκρότημα του Νταβίδ Μπαντία ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τρισκόφσκι με εκτέλεση πέναλτι στο 84’.

Φορτσάτα μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ που έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι να παίρνει την κεφαλιά στο κόρνερ και τον Λόρια να διώχνει ενστικτωδώς. 5 λεπτά μετά η «Κυρία» απάντησε με την απευθείας εκτέλεση του Χριστοδουλόπουλου την οποία απέκρουσε εξαιρετικά ο Τούμπας.

Στο 12’ οι «κιτρινοπράσινοι» ζευγάρωσαν τις ευκαιρίες τους με την ωραία σέντρα του Ροσάλες να καταλήγει στο πόδι του Άλτμαν με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 27’ οι γηπεδούχοι απάντησαν και πάλι με τον Ισραηλινό να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ, αλλά να μην μπορεί για ακόμη μία φορά να βρει στόχο.

Οι ποδοσφαιριστές του Μπαντία συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασαν ακόμα μια καλή στιγμή στο 38’ με το δυνατό συρτό σουτ του Μάμα να περνάει εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος η Ανόρθωση που κρατούσε περισσότερο την μπάλα και έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση. Η «Κυριά» έχασε μοναδική ευκαιρία στο 56’ να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Χρυσοστόμου να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Τούμπα να μαζεύει με 2η προσπάθεια την μπάλα.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του αντιπάλου.  Στο 71ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλο ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μιλίσεβιτς μέσα στη περιοχή, με τον Πορτογάλο ρεφ να λέει όχι.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στη λευκή ισοπαλία, σε μια ανυποψίαστη φάση, ο Ρομό κατέβασε την μπάλα μέσα στη περιοχή έχοντας στη πλάτη του τον Ρισβάνη, με τον τελευταίο να ανατρέπει τον φορ της ΑΕΚ στη προσπάθεια του να κλέψει την μπάλα. Έτσι ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να ευστοχεί και να σημειώνει το 1-0 στο 84ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έτσι οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν το πολυπόθητο τρίποντο.

ΑΕΚ (Νταβίδ Μπαντία): Τούμπας, Ροσάλες (88' Χριστοφόρου), Γκαρθία, Μίκελ, Μιλίσεβιτς, Λέδες, Μάμας (46' Εσπινόσα), Γκιούρτσο (88' Εγγλέζου), Φαράζ (66' Ακοράν), Άλτμαν (72' Ρομό), Τρισκόφσκι.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρο (72' Χριστοφή ), Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ (62' Ιωάννου), Ρισβάνης, Κορρέα, Ντέλετιτς (46' Χρυσοστόμου), Ουάρντα, Νοβότνι (46' Βερχόβετς).

Σκόρερ: 84' Τρισκόφσκι / -

Κίτρινες: 8' Λέδες, 13' Μιλίσεβιτς, 65' Άλτμαν / 42' Νοβότνι, 67' Χρυσοστόμου

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Da Silva Pinheiro Joao Pedro