Έσωσε το αήττητο της Αρένας ο Ιβάν

«Σκόνταψε» απέναντι στον Ακρίτα η ΑΕΚ

Ο Τρισκόφσκι γλύτωσε το «κάζο» για την ΑΕΚ που έμεινε στο 1-1 με τον Ακρίτα στην «Αρένα». Η ομάδα της Χλώρακας κρατούσε για 70 περίπου λεπτά το υπέρ της προβάδισμα, όμως ο αρχηγός των «κιτρινοπράσινων» μίλησε στο τέλος δίνοντας τον βαθμό στην ομάδα του. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Τόρες 21’ και Τρισκόφσκι 89’.

Με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο, ξεκίνησε το παιχνίδι στην Λάρνακα.

Οι Λαρνακείς απειλήσαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο 3’, με το μακρινό σουτ του Εγγλέζου να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στο 8’ με το διαγώνιο σουτ του Γαβριήλ από τα αριστερά της περιοχής, το οποίο απέκρουσε σταθερά ο Τούμπας.

Έξι λεπτά μετά οι «κιτρινοπράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Γκρόμοφ να παίρνει την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει σωτήρια στον Σαραβάνια προτού πάρει πορεία προς τα δίκτυα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ομάδα του Όλτρα έχασε ακόμα μια μεγάλη φάση, με τον Λέδες να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Λόπες να παίρνει την κεφαλιά και τον Περντρέου να αποκρούει σωτήρια την μπάλα πάνω στην γραμμή!

Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως, η ομάδα της Χλώρακας άνοιξε το σκορ με τον Τόρες στο 21ο λεπτό! Ο Σέχιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον Αργεντινό φορ να κάνει το πλασέ μέσα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και να στέλνει την μπάλα στο πλεχτό του Τούμπα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν καλά στο δικό τους μισό και πέραν από ένα σουτ του Λόπες που πέρασε έξω, δεν απειλήθηκα ιδιαίτερα.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Παφιακή ομάδα να έχει το προβάδισμα.

Με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς, ξεκίνησε το Β’ μέρος η ΑΕΚ που από τα πρώτα λεπτά πίεσε τον αντίπαλο στο δικό του μισό.

Στο 52’ η ομάδα του Όλτρα «άγγιξε» το γκολ με την «βολίδα» του Εγγλέζου έξω από την περιοχή να αναγκάζει τον Περντρέου σε μια εξαιρετική απόκρουση. Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ βρήκε δίκτυα με τον Λόπες, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε αφού ο Πονς που έκανε την παράλληλη πάσα στον Πορτογάλο ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 65’ οι γηπεδούχοι «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους στην επανάληψη, με το διαγώνιο πλασέ του νεοεισελθόντα Γκαρθία από τα αριστερά, να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δέκα λεπτά μετά οι Λαρνακείς απείλησαν εκ νέου, με τον Λέδες να εκτελεί απευθείας το φάουλ από τα αριστερά, και τον πορτιέρο του Ακρίτα να λέει και πάλι «όχι».

Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να είναι καταιγιστική και έχασαν ακόμα μια τεράστια φάση στο 81’, με την κεφαλιά του Λόπες να σταματάει στην οριζόντια δοκό του Περντρέου!

Τη λύση για την ομάδα του Όλτρα την είχε ο Τρισκόφσκι που έφερε στα ίσα το ματς στο 89’! Ο Φαράζ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον αρχηγό της ΑΕΚ να κάνει σε πρώτο χρόνο το πλασέ και να δίνει τον βαθμό στην ομάδα του.

ΑΕΚ (Όλτρα): Τούμπας, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (75' Ναουμ), Πονς (75' Σανχούρχο), Γκρόμοφ (62' Τρισκόφσκι), Εγγλέζου (62' Γκαρθία), Νίκολιτς.

Ακρίτας Χλώρακας (Ακράποβιτς): Περντρέου, Φοφανά, Ντραμέ, Ελ Τζεμιλί (77' Αραούχο), Εράσο, Κλεμέντε, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες (85' Κονέ), Σαραβάνια, Λόπες.

Σκόρερ: 89' Τρισκόφσκι / 21' Τόρες

Κίτρινες: 27' Τόμοβιτς, 30' Πονς / 16' Γαβριήλ, 27' Περντρέου, 57' Σέχιτς

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Χριστοφόρου Μάριος