Τι είχες... τι έχασα;

Το στέγαστρο κέρδισε περισσότερες εντυπώσεις απ’ το ΑΕΚ-Ανόρθωση

Στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής, ΑΕΚ και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Κακό το θέαμα στο ΑΕΚ Αρένα, το οποίο στο τέλος της ημέρας ήταν αυτό που έκλεψε τις εντυπώσεις.

Η ισοπαλία δεν ευνοεί καμιά από τις δύο ομάδες, αφού οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 38 βαθμούς και παρέμειναν στην πέμπτη θέση, ενώ 44 βαθμούς μετρά πλέον η Ανόρθωση που συνεχίζει να βρίσκεται στη τέταρτη θέση.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του πρώτου μέρους και χωρίς ιδιαίτερο θέαμα, αφού οι δύο ομάδες ήταν αρκετά επιφυλακτικές. Λίγο πιο επιθετική ήταν η ΑΕΚ, που κράτησε περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως να καταφέρει να σημειώσει κάποια σημαντική ευκαιρία.

Η πρώτη τελική του αγώνα σημειώθηκε στο 3’, με ένα άστοχο σουτ του Ακοράν εκτός περιοχής, ενώ η Ανόρθωση απάντησε δέκα λεπτά αργότερα με μια παρόμοια προσπάθεια του Καλτσά.

Η πρώτη τελική στον στόχο καταγράφηκε στο 16’, με τον Κορέια να κάνει ένα σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Μολ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λόρια μπλόκαρε τη κεφαλιά του Μόισοφ.

Η επόμενη (και τελευταία) αξιόλογη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 36’, όταν ο Ναράνχο με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο

Ανεβασμένη εμφανίστηκε με την έναρξη της επανάληψης η Ανόρθωση, που κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έβγαινε μπροστά με περισσότερες απαιτήσεις.

Παρά το αγωνιστικό ανέβασμα των φιλοξενούμενων, η ομάδα της Αμμοχώστου δεν κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στον Τόνιο, ενώ το ίδιο ίσχυσε και στην αντίπερα όχθη, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος.

Highlight: Η έμφαση που έδωσαν οι δύο ομάδες στην αμυντική τους λειτουργία και η δυσκολία που εμφάνισαν στη δημιουργία φάσεων.

ΑΕΚ (Σ.Αυγουστή): Μολ, Τρουγιόλς (78' Σπιρόφσκι), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γκαρσία (71' Μακρής), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναράνχο, Μοϊσόφ.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (74' Αμπαρτζουμιάν), Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Μπουσουλάτζιτς (46' Χουσμπάουερ), Αρτυματάς, Καλτσάς (80' Οκριασβίλι), Ελουντού (83' Χριστοφή), Κβιλιτάια (83' Μανιάς).

Κίτρινες: 10' Χέιτλι (6η), 73' Φερνάντεθ (3η) / 1' Μπουσουλάτζιτς, 88' Χουσμπάουερ.

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.