Ισοπαλία μου... αμαρτία μου

ΑΕΚ και Ολυμπιακός συνεχίζουν να αγνοούν τη νίκη

Χωρίς νικητή τελείωσε το παιχνίδι στο ΓΣΠ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ που έμειναν στο 0-0. Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά ήταν καλύτερη και είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε κυρίως στο Β’ ημίχρονο και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με την ΑΕΚ να θέλει να κυκλοφορήσει την μπάλα και τον Ολυμπιακό να είναι πολύ καλά οργανωμένος στο δικό του μισό.

Η πρώτη τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση ήρθε στο 26’ για την ΑΕΚ μετά από σουτ του Τρισκόφσκι έξω από την περιοχή που όμως έλεγξε χωρίς πρόβλημα ο Μολ.

Ένα λεπτό μετά η ομάδα της Λάρνακας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βρεθεί μπροστά στο σκορ μετά από ωραία σέντρα του Άνχελ Γκαρθία, ο Ρομό επιχείρησε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του πορτιέρο του Ολυμπιακού.

Ακολούθως ο αγώνας συνεχίστηκε με αρκετές μονομαχίες και την ομάδα της Λάρνακας να κρατάει την μπάλα, δίχως όμως να απειλήσει περεταίρω την εστία του Ολυμπιακού και έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό όπως τέλειωσε το Α’ ημίχρονο ξεκίνησε το Β’ με την ΑΕΚ να κρατάει την μπάλα και τον Ολυμπιακό να αμύνεται.

Η πρώτη ευκαιρία στο 2ο μέρος ήρθε για την ΑΕΚ στο 60’ μετά από σέντρα του Εσπινόσα από τα αριστερά και τον Γκαρθία να παίρνει την κεφαλιά που όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια η ομάδα της Λευκωσίας απάντησε με ένα φαλτσαριστό σουτ του Γκουστάβο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, που πέρασε όμως πάνω από τα δοκάρια.

Στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού η ομάδα του Καταλά αύξησε την πίεση της και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι στο 90+1’ ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε στον Γουακάσο και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έμελλε να χαθεί και η μεγαλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους μετά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου έξω από την περιοχή, ο Μολ εκτινάχθηκε και απέκρουσε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του και έτσι το 0-0 ήταν και το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός(Λούκας Αλκαράθ): Μολ, Σαμπίνια, Μπόβεδα, Γκουστάβο, Κα (Χριστοδούλου 86'), Γουίλσον (Σάλι 63'), Ντιαγνέ, Γουακάσο, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους (Πεχλιβάνης 63').

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Σάντσεζ, Λέδες, Ρομό (Ολατούντζι 84'), Τρισκόφσκι, Φαράζ (Ακοράν 63'), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Εσπινόσα (Εγγλέζου 76'), Χριστοφόρου, Τόμοβιτς, Μάμας (Ναούμ 76').

Σκόρερ: - / -.

Κίτρινες: 30' Ντιαγνέ, 88' Κυριάκου, 94' Γουακάσο / 9' Μάμας, 54' Εσπινόσα, 73' Τόμοβιτς.

Κόκκινες: - / -.

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή.