«Καθάρισε» απ’ το μισάωρο… και συνεχίζει την καταδίωξη

Πιο εύκολα από όσο θα περίμενε, η ΑΕΚ κέρδισε την Πάφο και μείωσε, έστω προσωρινά, από την κορυφή στον ένα βαθμό

Αντίδραση με τριάρα!

Η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 την Πάφο στο «ΑΕΚ Αρένα», σε αγώνα της 6ης αγωνιστικής των πλέι-οφ.

Οι «Κιτρινοπράσινοι» με τρία τέρματα στο πρώτο μισάωρο... καθάρισαν το ματς με αυτογκόλ του Κβίντα στο 5ο λεπτό, κεφαλιά του Σολ στο 17ο και όμορφο τελείωμα του Πονς στο 24ο.

Έτσι η ομάδα της Λάρνακας επέστρεψε στις νίκες και παραμένει στην 2η θέση με 65 βαθμούς, περιμένοντας παράλληλα το αυριανό ματς του ΑΠΟΕΛ. Η Πάφος με 57 βαθμούς και στην 5η θέση βλέπει την Ευρώπη να... απομακρύνεται.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς καλή φάση, αλλά με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ στο 7ο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Κβίντα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέδες, o Τσέχος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά το γκολ η ομάδα της Λάρνακας κρατούσε περισσότερο μπάλα, ενώ δεν επέτρπε στην Πάφος να γίνει επικίνδυνη.

Στο 17ο λεπτό μάλιστα το σύνολο του Μπεν Σιμόν διπλασίασε τα τέρματα του με τον Σολ. Μετά από ωραία ανάπτυξη και σέντρα του Μπρούνο Γκάμα, ο Ισπανός με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Εφτά λεπτά αργότερα (24’) ο Πέρε Πονς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην προδιαγραφόμενη νίκη της ομάδας του. Ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-0. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Ζάιρο να χάνει μια καλή ευκαιρία για να μειώσει στο 36’, με τον Βραζιλιάνο όμως να αστοχεί μετά από ψηλοκρεμαστό σουτ.

Η ΑΕΚ είχε τα ηνία και χωρίς να απειληθεί κράτησε το μεγάλο της προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δέυτερου μέρους η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει, είχε προϋποθέσεις αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την άμυνα της ομάδας της Λάρνακας. Η ΑΕΚ από την πλευρά της έλεγχε τον ρυθμό και κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το προβάδισμα της.

Κυρίως με κάποια γεμίσματα στην επριοχή δοκίμασε η ομάδα του Καρσέδο να απειλήσει με τον Κοντρέρας να αστοχεί με κεφαλιά στο 70ο λεπτό, αλλά και τους Κβίντα και Ρους να χάνουν φάσεις για την ομάδα τους.

Οι «Γαλάζιοι» είχαν και άλλες ευκαιρίες για να μειώσουν, όμως μια ο Πίριτς και μια η αστοχία τους στέρησαν το γκολ. Από την πλευρά του, το σύνολο του Μπεν Σιμόν με ένα μεγάλο υπέρ του προβάδισμα πρώτιστο στόχο είχε να κρατήσει το προβάδισμα του και να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο.

Κάτι που εν τέλει ήρθε, η ΑΕΚ επέστρεψε στιε νίκες και βάζει ξανά πίεση στο πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (80' Σάντσεθ), Λέδες, Τόνγκια (79' Καπτούμ), Σολ (55' Λόπες), Φαράζ (55' Ντίμερς), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (65' Ναούμ), Πονς, Ρομπέρζ.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσιο, Μάμας, Ντίμερς.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο (39' Μποτσκάι) , Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κανέ (79' Ζάζα), Ζάιρο (46' Κοντρέρας), Ρους (79' Δημητρίου), Τάνκοβιτς (69' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Πέπε.

Στον πάγκο: Γιοσιποβιτς, Μπότσκαϊ, Δημητρίου, Βαλακάρι, Κοντρέρας, Αμπντουσαλάμοφ, Ζάζα,  Μιχαήλ, Νταλίνια, Βαλακάρι, Ναμ.

Σκόρερ: 7' Αυτογκολ (Κβίντα), 17' Σολ, 24' Πονς/-

Κίτρινες: 68' Ντιουνκού/25' Μελούσο, 33' Κανέ