Κι όμως είναι ακόμα εδώ!

Η ΑΕΚ κέρδισε την Ομόνοια και έκανε βήμα Ευρώπης, μένοντας στο παιχνίδι του τίτλου

Επιτέλους επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας μέσα στην «Αρένα» για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ και κατάφερε να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερα ματς. Η ομάδα του Όλτρα γενικά είχε καλή εμφάνιση και με δύο γκολ των Γκιούρτσο στο 9’ και Φαράζ στο 34’ κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο στα πλέι οφ. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς οι Λαρνακείς ανέβηκαν στους 61 βαθμούς, παραμένοντας στην 3η θέση, ενώ η Ομόνοια έμεινε στους 45 βαθμούς στην 6η θέση και πλέον αφοσιώνεται στη ρεβάνς κυπέλλου με την Πάφο.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα πέντε λεπτά η Ομόνοια μπήκε καλύτερα μέσα στο ματς και με το «καλημέρα» απείλησε την εστία του Πίριτς. Στο 2’ ο Σράντι με σουτ εκτός περιοχής, ανάγκασε τον Πίριτς να πέσει και να μαζέψει την μπάλα, ενώ ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης έχασε τεράστια ευκαιρία εντός περιοχής, κάνοντας το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ κέρδισε κατοχή μέσα στο γήπεδο και στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο ματς κατάφερε να σκοράρει. Στο 9ο λεπτό μετά από διαγώνια μπαλιά του Ροσάλες από δεξιά, ο Γκιούρτσο από αριστερά με την μία έκανε το πλασέ, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 16’ σημειώθηκε νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, μετά από πλασέ του Γκιούρτσο από καλή θέση, όμως μάζεψε ο Φαμπιάνο.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την υπεροχή μέσα στο γήπεδο και στο 27’ σκόραρε με τον Γκαρσία, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ορθά για χέρι στον σκόρερ.

Παρά το γεγονός ότι το VAR γλίτωσε την Ομόνοια από δεύτερο γκολ, οι «πράσινοι» δεν άλλαξαν κάτι στην απόδοση τους και στο 34’ η ΑΕΚ έφτασε στο 2-0, μετά από το γύρισμα του Γκαρσία, ο Φαράζ με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η Ομόνοια στο πρώτο πεντάλεπτο του ημιχρόνου απείλησε με δύο ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 47’ ο Κούσουλος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε έξω, όπως και ο Σράντι δοκίμασε να σκοράρει με μακρινό σουτ και πάλι η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Πίριτς.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ και πάλι ισορρόπησε το παιχνίδι, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις του αντιπάλου για να κρατήσει το υπέρ της 2-0.

Στο 57’ η ομάδα του Όλτρα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκιούρτσο, ο οποίος μπήκε εντός περιοχής, έκανε το πλασέ, όμως ο Φαμπιάνο είπε «όχι», ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Λέδες έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Ομόνοια ανοιγόταν περισσότερο και στο 68’ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Κούσουλο να πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχής, όμως ο Πίριτς έκανε τεράστια απόκρουση, κρατόντας το 2-0.

Στο 72’ σημειώθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, με την μπαλιά του Κασάμα, η μπάλα πέρασε από όλους και έφυγε παράλληλα από την εστία. Κούσουλος και Μπεσεντίν απέναντι από το τέρμα δεν κατάφεραν να βρουν την μπάλα.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να κρατήσει μπάλα για να περιορίσει τις καλές στιγμές της Ομόνοιας και να ροκανίσει τον χρόνο, ώστε να διατηρήσει το 2-0 υπέρ της. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να απειλήσουν και να μειώσουν, κυρίως με μακρινά σουτ, καθώς δεν κατάφερναν να πατήσουν εύκολα στην περιοχή της ΑΕΚ. Ο Πίριτς δεν απειλήθηκε και ιδιαίτερα από αυτά τα σουτ, κρατώντας το 2-0 υπέρ της ομάδας του.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει σε 2-1. Στο 89’ ο Κασάμα γύρισε από δεξιά, ο Πίριτς έπεσε και έδιωξε, ο Κούσουλος από κοντά έκανε το πλάσε, ο Πίριτς είπε και πάλι «όχι», κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Στο 93’ η ΑΕΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Γκρόμοφ, όμως ακυρώθηκε από το VAR και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε 2-0 υπέρ της ομάδας της Λάρνακας.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Ροσάλες, Λέδες, Πονς, Φαράζ, Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι, Λόπες.

Στον πάγκο: Τούμπας, Γκόρντιτς, Γκονζάλες, Κάσας, Μάμας, Ναούμ, Ανδρέου, Χριστοφόρου, Νίκολιτς, Σανχούρχο, Γιάκολις, Γκρόμοφ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κίτσος, Καρίμ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Μίλετιτς, Χάμπος.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Γιούστε, Λοϊζου, Λέτσιακς, Μπασιρού, Μιξ, Σάββα, Κακουλλής, Κυριακίδης, Μπεζούς

Σκόρερ: 9' Γκιούρτσο, 34' Φαράζ/

Κίτρινες: /Λανγκ, Χαραλάμπους, Σράντι, Μίλετιτς