Κορυφή με το καλημέρα ο Καρίγιο

Η ΑΕΚ κέρδισε την ΑΕΛ με 2-1 και πήρε το ντέρμπι

Η ΑΕΚ έχοντας για πρώτη φορά στο πάγκο της, σε αγώνα πρωταθλήματος, τον Καρίγιο κέρδισε στο ΑΕΚ Αρένα την ΑΕΛ με 2-1 και πανηγύρισε την τρίτη φετινή της νίκη. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Ριέρα στο 26’, όμως η ομάδα της Λάρνακας ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με γκολ των Μακρή (37’) και Τρισκόφσκι (68’).

Ο Καρίγιο παράταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-4-2 έχοντας στη κορυφή τους Τρισκόφκσι και Ναράνχο. Ως ακραίοι επιθετικοί ξεκίνησαν τον αγώνα οι Μακρής και Νάντο. Ο Κέρκεζ ξεκίνησε το ματς με σχηματισμό 4-3-3, έχοντας στα δύο φτερά της επίθεσης τους Ντανίλο και Αντωνίου. Ο Χάρης Κυριάκου αναπλήρωσε τον Έουλερ στου αριστερό άκρο της άμυνας.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού ο ρυθμός ήταν χαμηλός και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πάρουν την κατοχή. Η πρώτη τελική στο στόχο σημειώθηκε στο 7ο λεπτό όταν ο Χέϊτλι εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, όμως το σουτ ήταν αδύναμο και ο Βοζίνια μάζεψε εύκολα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα έμελλε να μετουσιωθεί και σε γκολ. Στο 26’ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ βγήκαν μπροστά, ο Μακρής έκοψε σε πρώτο χρόνο, όμως στη συνέχεια έδωσε λάθος πάσα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Μαέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδωσε στον Ντανίλο και αυτός με τη σειρά του πάσαρε στον Ριέρα που μπροστά από κενή εστία δεν αστόχησε. Όμορφη ομαδική προσπάθεια στο γκολ των φιλοξενούμενων.

Μετά το τέρμα του Ριέρα η ομάδα της Λεμεσού πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ. Επίσης στο 34’ ο Μπουνόζα αποχώρησε ως τραυματίας και στη θέση του πέρασε ο Ράσο.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37΄όταν σε μια ανύποπτη φάση, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έκαναν τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βοζίνια πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο και ο Τρισκόφκσι που εκμεταλλεύτηκε το λάθος έδωσε με προβολή στον Μακρή που από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής δεν πανηγύρισε το γκολ, σεβόμενος τη πρώην ομάδα του.

Παρά την ισοφάριση η ΑΕΛ συνέχισε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ έχασε και μεγάλη ευκαιρία με τον Αντωνίου στο 42’. Ο Κύπριος διεθνής έπιασε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ριέρα, όμως ο Τέουκενς απόκρουσε. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και παρά το ότι για αρκετή ώρα δεν σημειώθηκε κάποια τελική, οι δύο ομάδες δημιούργησαν ορισμένες καλές προϋποθέσεις που κόπηκαν από τους αντίπαλους αμυντικούς.

Η ΑΕΚ μετά την είσοδο του Ακοράν στο 60΄κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ήταν η ομάδα που έβγαινε μπροστά με καλύτερες προϋποθέσεις. Επίσης βοήθησε στο να γίνει πιο δημιουργική η ομάδα της Λάρνακας και το ότι ο Ναράνχο στο δεύτερο ημίχρονο αγωνιζόταν σε πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Τρισκόφσκι.

Το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 68’, όταν Ναράνχο που με μια φοβερή μπαλιά μέσα στη περιοχή βρήκε τον Τρισκόφσκι, ο οποίος σε πρώτο χρόνο κατέβασε εντυπωσιακά και αμέσως μετά τελείωσε τη φάση με υποδειγματικό τρόπο.

Δύο λεπτά μετά το γκολ του Τρισκόφσκι, οι γηπεδούχοι είδαν μια μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ναράνχο να αποκρούεται με δυσκολία από τον Βοζίνια.

Στη συνέχεια ο Κέρκεζ έκανε την ομάδα του πιο επιθετική με στόχο να ισοφαρίσει. Στο 82΄οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπάμπιτς μετά από σέντρα του Ριέρα έκανε τη κεφαλιά, όμως ο Τέουκενς μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 90’ η ομάδα της Λεμεσού  έχασε την σπουδαιότερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Κυριάκου έβγαλε τη σέντρα στη περιοχή ο Μπάμπιτς έκανε ένα εντυπωσιακό σουτ, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τέουκενς, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αντωνίου βρήκε και αυτός το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά!

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η ΑΕΚ στο ντεμπούτο του προπονητής της, έφτασε τους δέκα βαθμούς και έπιασε τον Απόλλωνα στη κορυφή. Η  ΑΕΛ παρέμεινε στους εννιά βαθμούς.