Με Γκαρσία... ακουμπά το όνειρο!

Βήμα πρόκρισης στους «16» του Κόνφερενς έκανε η ΑΕΚ, που κέρδισε την Ντνίπρο στην Αρένα με 1-0

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ με 1-0 κόντρα στην Ντνίπρο μέσα στην «Αρένα» στον πρώτο αγώνα στη φάση των νοκ άουτ του Κόνφερενς Λιγκ. Με «χρυσό» σκόρερ τον Γκαρσία στο 84’ η ομάδας της Λάρνακας πήρε σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού την επόμενη εβδομάδα στην Σλοβακία για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και έχασε τρεις ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Στο 2’ ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Γουόλεφ να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο αρχηγός της ΑΕΚ έχασε διπλή ευκαιρία, καθώς στο πρώτο σουτ, ο κίπερ είπε «όχι» και στο δεύτερο σουτ η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια. Λίγα μόλις λεπτά μετά, στο 7’ έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία η ομάδα του Όλτρα, με το σουτ του Λόπες να χτυπά στο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ οπισθοχώρησε και έχασε έδαφος μέσα στο γήπεδο, με την Ντνίπρο να ισορροπεί το παιχνίδι και να προσπαθεί να βρει ευκαιρίες για να απειλήσει. Για καλή τύχη της ομάδας της Λάρνακας οι Ουκρανοί δεν κατάφεραν να βρουν ξεκάθαρη ευκαιρία, με την ΑΕΚ να περιορίζει σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές ενέργειες του αντιπάλου.

Ο ρυθμός του αγώνα μετά το 30’ δεν ήταν και τόσο καλός, ενώ δεν είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή στα πόδια της, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος και πάλε η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με το σουτ του Φαράζ, να αποκρούεται από τον Γουόλεφ στο 49’. Η Ντνίπρο στο 56’ και στο 57’ απείλησε με σουτ, όμως ο Πίριτς δήλωσε παρών στην πρώτη φάση και στη δεύτερη ο Χουτσούλιακ έστειλε την μπάλα έξω. Η ομάδα του Όλτρα απάντησε στο 58’ με νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Φαράζ μέσα στην περιοχή να στέλνει την μπάλα έξω.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα και έψαχνε το γκολ, καθώς έφτιαξε ευκαιρίες και απείλησε την εστία του Γουόλεφ. Στο 68’ ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δεξί δοκάρι της εστίας. Ο Νίκολιτς στο 72’ απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, όμως και πάλι η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες ανέβηκαν με την Ντνίπρο να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Πιχαλόνοκ να κάνει σουτ εντός περιοχής, όμως ο Πίριτς είπε «όχι» κρατώντας το 0-0. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ και στο 84’ ο Γκαρσία με κεφαλιά κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γουόλεφ για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις η Ντνίπρο άσκησε πίεση για να φτάσει σε ένα γκολ, όμως η ΑΕΚ αμύνθηκε πολύ σωστά, κρατώντας το 1-0 υπέρ της και κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης εβδομάδας στη Σλοβακία.

Εντεκάδες:

ΑΕΚ:  Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρθία, Πονς, Λέδες, Φαράζ, Γιάκολις, Τρισκόφσκι, Λόπες.

Στον πάγκο οι Τούμπας, Στυλιανίδης, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Νίκολιτς

Ντνίπρο: Γουόλεφ, Σαράπιλ, Ντόβπικ, Πιχαλόνοκ, Χουτσουλιάκ, Πεγκλόου, Χαμάτσε, Μπεμπένκο, Ρουμπτσίνσκι, Γουίλιαμ, Σβατόκ.

Στον πάγκο οι Ράιμπακ, Κιναρέικιν, Κονόνοφ, Αντάμιουκ, Χορμπούνοφ, Φελίπε, Κοχούτ, Ναζαρένκο, Ταντσίκ.

Σκόρερ: 84' Γκαρσία/

Κίτρινες: Γκαρθία/Ταντσίκ, Χαμάτσε