Όμορφο φινάλε στους ομίλους

Η ΑΕΚ πήρε ένα παλικαρίσιο βαθμό μέσα στην Γαλλία

Παλικαρίσια εμφάνιση της ΑΕΚ κόντρα στη Ρεν μέσα στη Γαλλία, καθώς έμεινε όρθια, πήρε τη ισοπαλία 1-1 και τελείωσε τη φάση των ομίλων με αρκετά καλό τρόπο.

Η Ρεν προηγήθηκε στο πρώτο μέρος στο 17’ με τον Αμπλίν, όμως η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος απάντησε και ισοφάρισε σε 1-1 στο 76’ με τον Λόπες, ο οποίος ήταν η χρυσή αλλαγή του Όλτρα, καθώς χάρισε τον πολύτιμο βαθμό με το που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Έτσι η ΑΕΚ με την ισοπαλία που πήρε, έφτασε στους πέντε βαθμούς και τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στην ενδιάμεση φάση του Κόνφερενς Λιγκ.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ στα πρώτα πέντε λεπτά μπήκε αρκετά δυναμικά. Η ομάδα του Όλτρα έχοντας την κατοχή και προσπάθησε να φτιάξει ευκαιρίες, πράγμα που κατάφερε στο 4’ στο σουτ του Γκαρσία μετά από κόρνερ, να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει λίγο έξω.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο η ΑΕΚ οπισθοχώρησε, κάνοντας εύκολα λάθη στην μεσοαμυντική γραμμή, δίνοντας την ευκαιρία στην Ρεν να απειλήσει, γεγονός που της στοίχησε. Στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης η γαλλική ομάδα έφτασε στο γκολ, μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα, ο Αμπλίν πήρε την μπάλα έκανε το σουτ από δεξιά, ο Πίριτς απέκρουσε την μπάλα, όμως δεν την έδιωξε σωστά και πήγε στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα μέχρι και το 30’ η Ρεν πατούσε καλύτερα και έψαξε το δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε να σκοράρει. Από την άλλη η ΑΕΚ κατάφερε να βγάλει αντίδραση μετά το 35’ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου γυρόφερνε έξω από την περιοχή της Ρεν, χωρίς όμως να βρει την μεγάλη φάση για να ισοφαρίσει. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε υπέρ της Ρεν με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ και πάλι μπήκε δυνατά με τη διαφορά ότι περιόρισε τα δικά της μεσοαμυντικά λάθη και κράτησε περισσότερο μπάλα στην κατοχή της. Η ομάδα του Όλτρα κατάφερε να περιορίσει και τις επιθέσεις του αντιπάλου, ο οποίος δεν απείλησε και ιδιαίτερα στα αρχικά στάδια του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μετά το 60’ ανέβηκε περισσότερο και περίμενε την κατάλληλη στιγμή να χτυπήσει, πράγμα που έκανε. Ο Όλτρα προχώρησε σε μία αλλαγή που βοήθησε αρκετά την ομάδα. Ο Μάμας στο 73’ έδωσε τη θέση του στον Λόπες, κάνοντας έτσι πιο επιθετική την ΑΕΚ ο Όλτρα και στο τέλος δικαιώθηκε. Στο 76’ στη δεύτερη επαφή του Λόπες στο παιχνίδι, ο Πορτογάλος πήρε το ριμπάουτ στο σουτ του Γκιούρτσο και από κοντά με πλασέ έκανε το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά η Ρεν άσκησε πίεση για να πετύχει το 2-1, όμως η ΑΕΚ στάθηκε παλικάρι και κράτησε την ισοπαλία 1-1 και μαζί τον ένα βαθμό και τις 210 χιλιάδες ευρώ που προσφέρει η ισοπαλία.

Εντεκάδες:

Ρεν: Αλέμνταρ, Ασινιόν, Ρόντον, Μπελοσιάν, Μέλινγκ, Μπουριγκόντ, Τάιτ, Μαγιέρ, Τεριέρ, Αμπλίν, Μουινγκά.

Στον πάγκο: Μανταντά, Σαλίν, Τρουφέρτ, Τεάτ, Ουγκοτσούκου, Ντοκού Γούχ, Γκουϊρί, Τραορέ, Γ. Ντουέ, Ντ. Ντουέ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Χριστοφόρου, Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Πονς, Μάμας, Γκιούρτσο, Ροσάλες, Ολατούντζι.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Μ. Γκονζάλεθ, Λόπες, Εγγλέζου, Ναούμ, Ανδρέου, Κωνσταντή, Ε. Γκονζάλεζ

Σκόρερ: 17' Αμπλίν/ 76' Λόπες

Κίτρινες: Τάιτ/Μιλίσεβιτς