Σκάλα…στους «16» αγάπη μου!

Η ΑΕΚάρα έγραψε ιστορία και θα συνεχίσει και τον Μάρτη στην Ευρώπη

Έγραψε ξανά ιστορία η ΑΕΚ, καθώς κατάφερε να προκριθεί στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας υπερασπίστηκε το 1-0 προβάδισμα που πήρε στο πρώτο ματς στη Λάρνακα κόντρα στην Ντνίπρο και σήμερα εξήλθε ισόπαλη 0-0 στο Κόσιτσε, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «κιτρινοπράσινοι» στάθηκαν πολύ καλά στο αμυντικό κομμάτι και κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν για να τρελάνουν ξανά τους οπαδούς τους που έκαναν έδρα το Košická futbalová aréna, καθώς περίπου 800 φίλοι της ΑΕΚ στάθηκαν στήριγμα δίπλα στην ομάδα τους.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε συντηρητικά, όμως δεν έδωσε αρκετά μέτρα στον αντίπαλο αλλά ούτε έδειξε διαθέσεις για να ρισκάρει να ανοιχτεί. Η Ντνίπρο μπήκε μεν πιο απαιτητικά, είχε την κατοχή, αλλά χωρίς να καταφέρει να την εκμεταλλευτεί και να σκοράρει κάποιο γκολ.

Στα πρώτα λεπτά η ουκρανική ομάδα απείλησε με μακρινά σουτ, χωρίς όμως να ανησυχήσουν και ιδιαίτερα τον Πίριτς, ενώ στη συνέχεια μετά το 20’ οπισθοχώρησε, με την ΑΕΚ να ανεβαίνει. Η ομάδα στου Όλτρα είχε ένα γεμάτο δεκάλεπτο, στο οποίο δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, με ένα-δύο σουτ, όμως δεν ήταν ικανά για να απειλήσουν και ιδιαίτερα τον Γουόλεφ.

Από εκεί και πέρα μπορεί η Ντνίπρο να άσκησε πίεση, όμως η ΑΕΚ στεκόταν πολύ καλά στο αμυντικό κομμάτι και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές ενέργειες του αντιπάλου.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε στο ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος στα πρώτα λεπτά η εικόνα ήταν πανομοιότυπη με την ΑΕΚ να αμύνεται και να προσέχει τα νότα της. Όμως η Ντνίπρο κατάφερε με ένα μακρινό σουτ στο 50’ να απειλήσει, καθώς ο Πεγκλόου δοκίμασε το πόδι του, ο Πίριτς δεν υπολόγισε καλά την μπάλα, έπεσε να μαζέψει, πέρασε κάτω από τα χέρια του, όμως ευτυχώς σταμάτησε στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα η Ντνίπρο κρατούσε μπάλα στην κατοχή της, έψαχνε να βρει ανοιχτούς διαδρόμους, όμως η ομάδα του Όλτρα ήταν πολύ καλά στημένη στο αμυντικό κομμάτι και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό της επιθέσεις του αντιπάλου.

Στα τελευταία λεπτά η Ντνίπρο άσκησε μεγαλύτερη πίεση, όμως οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν τη ψυχραιμία που έπρεπε και κατάφεραν να κρατήσουν το 0-0, παίρνοντας συνάμα την πρόκριση, καθώς στο πρώτο παιχνίδι στην «Αρένα» πήραν τη νίκη με 1-0.

Έτσι το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ συνεχίζεται και μετά τον Φεβρουάριο, ενώ η τρέλα των οπαδών της ομάδας πάει στα ουράνια, καθώς το όνειρο συνεχίζεται.

Εντεκάδες:

Ντνίπρο: Walef, William, Svatok, Sarapii, Hamache, Rubchynskyi, Babenko, Felipe, Peglow, Pikhalonok, Hutsuliak

Στον πάγκο: Rybak, Kinareikin, Kononov, Horbunov, Kohut, Nazarenko, Tanchyk

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Λέδες, Πονς, Σανχούρχο, Φαράζ, Γιάκολις, Λόπες

Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Γκονζάλεθ, Κάσας, Τρισκόφσκι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Νίκολιτς