Στους «8»...με τη ψυχή στο στόμα

Αντιστάθηκε η ΠΑΕΕΚ, ανέτρεψε προσωρινά το σκορ, αλλά η ΑΕΚ γέλασε… τελευταία και προκρίθηκε (2-2)

Πω, πω, πωωω! Τέτοια ματς δεν θέλει κανείς να τελειώνουν. Στον επαναληπτικό ΠΑΕΕΚ – ΑΕΚ στο Μακάρειο για τη φάση των «16» του κυπέλλου, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Αρένα, η ΑΕΚ είναι αυτή που παίρνει την πρόκριση για την προημιτελική φάση του δεύτερου σε τάξη θεσμού.

Οι κιτρινοπράσινοι προηγήθηκαν με τον Ρόμο, η ΠΑΕΕΚ στην επανάληψη ανέτρεψε προσωρινά τα σε βάρος της δεδομένα με τον Ράμος και τον Καπαρτή, αλλά την τελευταία λέξη είπε ο Τόμοβιτς στο τέλος που διαμόρφωσε το τελικό 2-2 κι έστειλε την ΑΕΚ στους «8».

Α' ΜΕΡΟΣ

Σε ένα πρώτο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ είχε τη κατοχή της μπάλας αλλά και την υπεροχή, κατάφερε να ανοίξει πρώτη το σκορ μετά από ένα πεντάλεπτο «φωτιά».

Στο πρώτο μόλις λεπτό η ΑΕΚ, κέρδισε το πρώτο της κόρνερ, χωρίς να καταφέρει ωστόσο να απειλήσει περισσότερο. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν τρόπους για να μπουν στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ, οι παίχτες του Μάκη Σεργίδη όμως, είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους και δεν τους το επέτρεψαν. Αυτό ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές του Νταβίτ Καταλά να δοκιμάζουν μακρινά σουτ εκτός περιοχής, χωρίς όμως να γίνονται απειλητικοί.

Στο 23’ η ΑΕΚ βρήκε την πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία, με σουτ του Εσπινόζα, να καταλήγει στον Παναγιώτου που μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια. Από το 40’ και μετά η ΑΕΚ έγινε αρκετά απειλητική, αφού μέσα σε λίγα λεπτά απείλησε 2 φορές, με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ στο 43’. Πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία ήρθε στο 41’, όπου μετά από σέντρα στην περιοχή ο Παναγιώτου δεν κατάφερε να διώξει σωστά, με την μπάλα να καταλήγει στον Ντάρμπισαϊαρ που έκανε το άστοχο σουτ, ενώ μπορούσε να κάνει καλύτερη επιλογή με τον Εσπινόσα που βρισκόταν σε καλύτερη θέση. Ακόμη ένα σουτ ήρθε από τον Ρομό στο επόμενο λεπτό, που κατέληξε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 43’ οι «κιτρινοπράσινοι» κέρδισαν το κόρνερ, όπου στην εκτέλεση του ο Ρομό πήρε την καρφωτή κεφαλιά και άνοιξε το σκορ, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα πρόκρισης.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Και αν είπαμε πως τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν «φωτιά», τα τελευταία του δεύτερου ήταν ίσως «πυρκαγιά». Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο, αναζητώντας το δεύτερο γκολ που θα της «κλείδωνε» την πρόκριση.

Η ΠΑΕΕΚ αν και δεν έγινε απειλητική, είχε μόλις 3 τελικές σε όλο τον αγώνα, αλλά στο 78΄ ήρθε το γκολ που έφερε τα πάνω κάτω στον αγώνα. Ο Ράμος έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου παιχνιδιού. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καπαρτής έστειλε όλη την ΠΑΕΕΚ στους επτά ουρανούς, αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λεάλ μέσα στην περιοχή, κέρδισε την κόντρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1.

Η ΑΕΚ όμως είχε τον τελευταίο λόγο στον αγώνα! Στο 92’ ο Τόμοβιτς έκανε το σουτ-κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Παναγιώτου, και έδωσε στην ΑΕΚ την πρόκριση για τους «8» του κυπέλου Coca-cola.

ΕΔΩ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Παναγιώτου, Δημητρίου, Τσόσιτς, Φραγκέσκου (73' Μίλτς), Κούρος, Ντίας, Νεοφύτου (73' Νούνιτς), Σουμαόρο, Κωμοδίκης (62' Ράμος), Βαρέλα (85' Αμερόνγκεν) , Μπάμπιτς (73' Καπαρτής)

ΑΕΚ (Καταλά): Λεάλ, Γκαρθία (38' Τάντι / 86' Ολατούντζι), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου, Λέδες (86' Ακοράν), Άλτμαν, Εσπινόσα, Φαράζ (73' Μάμας), Ρόμο, Ντάρμπισαϊαρ (72' Ροσάλες)

Σκόρερ:  78' Ράμος, 82' Καπαρτής / 43' Ρομό, 93' Τόμοβιτς

Κίτρινες:  27' Φραγκέσκου, 40' Βαρέλα / 24' Μιλίτσεβιτς, 25' Ρομό