Τον σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους!

Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ

Πολύ μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε του Ολυμπιακού με 4-0 στην ΑΕΚ Αρένα στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για τους λαρνακείς που ήταν ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα σημείωσαν οι Ναράνχο, Ακοράν, Μακρής και Φλοριάν. Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ έπιασε τον Ολυμπιακό στην 4η θέση και τους 22 βαθμούς.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ χωρίς όμως να φτιάξει την μεγάλη ευκαρία. Στο 17ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Ναράνχο, μετά την κεφαλιά-ασίστ του Φερνάντεθ και έτσι έκανε το 1-0.

Στο 32’ η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Ναράνχο αλλά ο Μιχαήλ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 36’ ο Ακοράν έπιασε πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής και έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ.

Στο 54’ ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Γκουστάβο από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 59’ η ΑΕΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ, αυτή την φορά με τον Μακρή ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία και έκανε το 3-0.

Στο 71’ η ΑΕΚ έφτασε κοντά σε ένα τέταρτο γκολ με το βολέ του Φλοριάν μέσα στην περιοχή, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φλοριάν βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Μιχαήλ.

Ό,τι δεν έκανε ο Φλοριάν στα προηγούμενα λεπτά, το έκανε στο 75ο λεπτό όταν από το λάθος του Μιχαήλ, έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε για το 4-0.

ΑΕΚ: Τόνιο, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς (Χέιτλει 62'), Σπιρόφσκι, Ακοράν, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Μακρής (Σπόλιαρτις 70'), Ναράνχο, Μοϊσόφ

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Κυριάκου, Ανδρέου, Μίλετιτς, Νάνι, Σαντάνα, Γκουστάβο, Μανρίκε, Ζαχαρίου (Κα 65'), Σάλι (Σαρφό 46'), Μάντζης

Σκόρερς: Ναράνχο, Ακοράν, Μακρής, Φλοριάν /-

Κίτρινες Κάρτες:  Φερνάντεθ, Μόισοφ / Νάνι, Μίλετιτς, Ζαχαρίου