«Τούμπαρε» την Παρτιζάν και πήρε προβάδισμα

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη (2-1) και «βλέπει» τον επαναληπτικό στη Σερβία

Πολύ σημαντική νίκη που της δίνει ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού κατάφερε να πετύχει η ΑΕΚ που επικράτησε 2-1 της Παρτιζάν στην «ΑΕΚ Αρένα». Το συγκρότημα του Όλτρα παρά το ότι δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι, έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να πάρει την νίκη. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μένιγκ 18’, Γκαρθία 33’ και Γκαρθία 70’.

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι χάνοντας την πρώτη καλή τους ευκαιρία στο 6ο λεπτό με τον Ντιαμπατέ να κάνει το σουτ από τα δεξιά και τον Πίριτς να ελέγχει σταθερά.

Τέσσερα λεπτά μετά οι Σέρβοι «ζευγάρωσαν» τις εύκαιρες τους με το σουτ του Νάτσο από το ύψος της περιοχής να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 18’ η Παρτιζάν μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ με τον Ντιαμπατέ να φεύγει στη κόντρα, να περνάει τον Πίριτς και να κάνει το γύρισμα στην περιοχή όπου βρισκόταν ο Μένιγκ ο οποίος χωρίς πρόβλημα έγραψε το 0-1.

Η ομάδα του Όλτρα στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και ουσιαστικά στην πρώτη της ευκαιρία στο 33’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Τόμοβιτς να παίρνει την κεφαλιά στο κόρνερ και την μπάλα να καταλήγει στον Γκαρθία ο οποίος με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στο πλεχτό.

Ακολούθως η ομάδα της Λάρνακας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου απείλησε με το μακρινό σουτ του Ροσάλες το οποίο απέκρουσε εξαιρετικά ο Στεβάνοβιτς.

Με καλύτερο ρυθμό μπήκε και στην επανάληψη η Παρτιζάν που πίεσε την ΑΕΚ στο δικό της μισό. Στο 54’ οι Σέρβοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα με τον Ρικάρδο να παίρνει τη κεφαλιά από τη σέντρα του Αντράντε και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Η ομάδα του Όλτρα «απάντησε» στο 66’ με τον Άλτμαν να μπαίνει στη περιοχή από τα αριστερά, να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον πορτιέρο των Σέρβων να αποκρούει σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά οι «κιτρινοπράσινοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι στο 70ο λεπτό με τον Γκαρθία να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Μιλίσεβιτς να βάζει την προβολή στέλνοντας έτσι την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντίδραση Στεβάνοβιτς.

Στη συνέχεια η Λαρνακιώτικη ομάδα πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Στόλιτσα να απειλήσει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Έτσι η Κυπριακή ομάδα πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα που πρέπει να διαχειριστεί στον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας στο Βελιγράδι.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρθία (80' Χριστοφόρου), Όιερ, Λέδες, Φαράζ (89' Μάμας), Γκιούρτσο (61' Γκάμα ), Τρισκόφσκι (61' Άλτμαν), Ολατούντζι (61'Λόπεζ) .

Παρτιζάν (Στόλιτσα): Στεβάνοβιτς, Φιλίποβιτς (63' Ζίφκοβιτς), Βούγιατσιτς, Σανιτσάνιν, Ουρόσεβιτς, Φέισα, Νάτσο (74' Μπαζντάρ), Αντράντε, Ντιαμπάτε, Μένιγκ, Ρικάρδο.

Σκόρερ: 33' Γκαρθία, 70' Μιλίτσεβιτς / 18' Μένιγκ

Κίτρινες: - / 58' Βούγιατσιτς, 84' Φέισα, 93' Μπέλιτς

Διαιτητής: Αντρίς Τρεϊμάνις