Τρίτη συνεχόμενη… με τον συνήθη ύποπτο!

Με γκολ του Άλτμαν η ΑΕΚ «λύγισε» την ΑΕΛ στην Αρένα

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στην «Αρένα» . Σ ’ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος η ομάδα του Όλτρα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Άλτμαν στο 65’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να βγάζουν διάθεση και να θέλουν να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στην ομάδα του Όλτρα μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Γκιούρτσο να εκτελεί το φάουλ από δύσκολη θέση και τον Μούριελ να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Στο 14’ ο Άλτμαν έκανε σκληρό φάουλ στον Μεντόγεβιτς, με τον Γιανέφσκι να διαμαρτύρεται στον διαιτητή για το γεγονός ότι δεν τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα ο παίκτης της ΑΕΚ. Ο προπονητής της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή για τη συγκεκριμένη φάση, με τον Κωνσταντίνο Φωτίου να βγάζει την κόκκινη κάρτα και να τον αποβάλλει από το γήπεδο.

Στο 39’ η Λαρνακιώτικη ομάδα «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της, με τον Γκαρθία να συγκλίνει από τα αριστερά, να κάνει το διαγώνιο σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μούριελ.

Ένα λεπτό μετά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με το μακρινό σουτ του Τσιμπόλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πίριτς.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Καλύτερα ξεκίνησε την επανάληψη η ομάδα του Όλτρα που βγήκε μπροστά για να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Μόλις στην πρώτη τους καλή φάση στην εστία του Μούριελ στο Β’ μέρος, οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ με τον συνήθη ύποπτο τον Άλτμαν στο 65ο λεπτό! Ο Ισραηλινός κουβάλησε την μπάλα από τα αριστερά, μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο πόδι αμυντικού των φιλοξενουμένων, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στην κλειστή γωνία του Μούριελ.

Τέσσερα λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν με το μακρινό σουτ του Τσιμπόλα το οποίο εξουδετέρωσε εύκολα ο πορτιέρο της ΑΕΚ.

Στη συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού ισορρόπησε το παιχνίδι, κράτησε μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περαιτέρω την εστία του Πίριτς.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε το πολυπόθητο τρίποντο, πετυχαίνοντας την 3η της σερί νίκη στο πρωτάθλημα κρατώντας το αήττητο μέσα στο γήπεδο της.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Λόπες (46' Ρομό), Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (84' Κάσας), Πονς, Γκιούρτσο (90' Χριστοφόρου), Άλτμαν, Ασάντε (60' Τρισκόφσκι).

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μούριελ, Τεϊξέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (73' Νταβόρ), Μπεραχίνο, Σάντος, Μακρής (54' Κάσας), Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (87' Φραντζής), Σις (73' Παπαφώτης).

Σκόρερ: 65' Άλτμαν / -

Κίτρινες: 27' Πονς, 79' Άλτμαν 10' Τσιμπόλα, 15' Σάντος, 46' Μεντόγεβιτς, 58' Μπάστο

Κόκκινες: - / 16' Γιανέφσκι

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Σολωμού Δημήτρης