Εκτροχιασμός από Λιοντάρια...

02/02/2020...2-0

Μετά το 2-1 του Α' γύρου, ήρθε και το 2-0 στον σημερινό αγώνα. Η ΑΕΛ πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση και έχοντας τον Μαέ σε κέφια, κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-1 κάνοντας το βήμα που ήθελε για είσοδο στην εξάδα και σπάζοντας το σερί του συμπολίτη.

Α’ ημίχρονο:

Στο τρίτο λεπτό η πρώτη τελική για την ΑΕΛ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ από πλάγια θέση, διαγώνιο – φαλτσαριστό, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Με διάθεση η ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά, είχε μπει καλύτερα, καθώς το παιχνίδι παιζόταν στο μισό του Απόλλωνα.

Απάντησε στις τελικές ο Απόλλωνας, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέδρο και την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Βοζίνια.

Στο 13’ ο Χουράδο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Μαλ απέκρουσε ενστικτωδώς. Στην αντεπίθεση ο Απόλλων, με τον Γιαννιώτα έχασε φοβερή φάση σε man to man έστειλε την μπάλα έξω.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει, βάζοντας πίεση ψηλά. Ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός στη συνέχεια χωρίς κάποια μεγάλη φάση όμως. Η απίστευτη φάση ήρθε στο 29’ με τον Χουράδο να βρίσκεται τετ α τετ με τον Μαλ, να σουτάρει δυνατά και στην γωνιά αλλά ο Μαλ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση διατηρώντας το μηδέν.

Στο 34’ ένα σουτ του Αγκίρε βρήκε στο σώμα του Κυριάκου και πέρασε σε κόρνερ. Δεν υπήρξε κάποια φάση το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς υπήρξε πολύ ένταση το ματς.

Ένα ημίχρονο ντέρμπι, με 4 τελικές για την ΑΕΛ – 3 για τον Απόλλων και αρκετή ένταση αλλά και πάθος για τη νίκη. Η ΑΕΛ μας εξέπληξε θετικά…

Εκπλήσσει ο Κέρκεζ με το πλάνο του να πιέζει ψηλά. Ο Αυγουστή ζήτησε από τους παίκτες του ηρεμία και πολλές πάσες.

Β’ ημίχρονο:

Με την έναρξη του ημιχρόνου ο Φακούντο πήρε την θέση του Γιαννιώτα. Η ΑΕΛ μπήκε όπως και στο πρώτο ημίχρονο, με πίεση από τους επιθετικούς, διεκδικώντας κάθε μπαλιά του Απόλλωνα.

Στο 53’ η πρώτη μεγάλη φάση με τον Μαέ και τον Χουράδο να μην μπορούν να σκοράρουν από το μισό μέτρο. Στο 58’ μια μπαλιά του Αγκάνοβιτς βρήκε τον Μαέ εντός περιοχής, κοντά στο σημείο του πέναλτι να κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει μακριά από την εστία.

Στο 67’ ο Μαέ με εξαιρετική ατομική ενέργεια πέρασε δύο παίκτες μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε κάτω από τα πόδια των αμυντικών και έκανε το 1-0. Φοβερή ατομική ενέργεια, δείγμα μεγάλου επιθετικού.

Στο 72’ εξαιρετική επέμβαση του Βοζίνια σε δυνατό σουτ του Ματέι.

Στην συνέχεια ο Απόλλων πήρε τα ηνία αλλά έλειπαν οι φάσεις. Στο 85’ ο mvp Μάε έκανε το 2-0 για την ΑΕΛ από την άσπρη βούλα, και κάπου εκεί όλα τέλειωσαν.

Διακριθέντες: Ο Μαέ και ο Αβραάμ από πλευράς ΑΕΛ έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση. Ο πρώτος έδειξε το πόσο καλός σέντερ φορ είναι όταν η μπάλα καίει. Από πλευράς Απόλλωνα ο Πέδρο ξεχώρισε.

Απογοήτευσαν: Πολύ πίσω ο Παπουλλής όπως και ο Μπένσοπ. Επιθετικά ο Απόλλωνας δεν απείλησε όσο έπρεπε.

Ενδεκάδες

ΑΕΛ:  Βοζίνια, Ράσο, Χ. Κυριάκου, Γκαζτανάγκα, Μεντόγεβιτς, Αβράαμ, Ζντραφκόφσκι, Αντωνίου, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Χουράδο

Απόλλων: Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Ενσούε, Ντένιτς, Σακέτι, Ζοάο Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτας, Παπουλής, Μπένσοπ

Κίτρινες Κάρτες: Μεντόγεβιτς, Αγκάνοβιτς, Γκαστανάγια, Νταβόρ // Σελίμοβιτς, Γιαννιώτας, Σάλαϊ