Τέτοιος αποκλεισμός δεν της άξιζε...

Η ΑΕΛ δεχόμενη γκολ στο 87' έχασε από την Καραμπάχ στο Μπακού

Κρίμα, κρίμα, κρίμα… Η ΑΕΛ αντιστάθηκε απέναντι στην Καραμπάχ, πάλεψε ασχέτως αν οι πιθανότητές της βάσει εμφάνισης ήταν λίγες (πιέστηκε αρκετά από τους Αζέρους) και δεχόμενη γκολ στο 87’ και ήττα με 0-1 στο «Τοφίκ Μπαχράμοφ» αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Πλέον, οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού θα επικεντρωθούν στο πρωτάθλημα που αρχίζει στις 20 Αυγούστου και κρατάνε μόνο τα θετικά από τη συμμετοχής τους φέτος στην Ευρώπη και στη νεοσύστατη διοργάνωση της ΟΥΕΦΑ.

Πρώτο ημίχρονο

Δυναμικά άρχισε στην αναμέτρηση, όπως αναμενόταν άλλωστε, η Καραμπάχ. Οι Αζέροι πίεζαν ψηλά και πλησίαζαν συχνά στην περιοχή του Βοζίνια. Όσο πλησίαζε στο δεκάλεπτο η αναμέτρηση, η ΑΕΛ ισορρόπησε κάπως, βγήκε κάποιες φορές μπροστά και δημιούργησε 2-3 επικίνδυνες προϋποθέσεις (όχι ευκαιρίες), αλλά έως εκεί.

Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λέπτου, οι γαλαζοκίτρινοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα, να οργανωθούν και να δημιουργήσουν επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν συνεχώς την μπάλα με το που την έχαναν και γενικώς ήταν η ομάδα η οποία απείλησε. Ο Βοζίνια έκανε δύο πολύ καλές αποκρούσεις, ενώ κάποια καλά σουτ των Ρομέρο και Μεντβέντεφ, πέρασαν μόλις έξω.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη, μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν είχε ενδιαφέρον. Χωρίς αξιόλογες φάσεις και με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα. Η ΑΕΛ έκανε μάγκικη εμφάνιση, αντιστάθηκε σε πολλές περιπτώσεις, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει.

Από το 80’ μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα ήταν όλο το ζουμί. Αρχικά ο Σεϊντάεφ προειδοποίησε στέλνοντας την μπάλα μόλις έξω με σουτ από κοντά όντας μόνος απέναντι από τον Βοζίνια και στο 87’ ήρθε ο Κάντι που προηγουμένως μπήκε ως αλλαγή, και με ξερό σουτ «πλήγωσε» την ΑΕΛ ανοίγοντας το σκορ. Από αυτό το σημείο και μετά η ΑΕΛ τα ‘δωσε όλα για όλα στην επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει και κατ’ επέκταση να ισοφαρίσει με αποτέλεσμα το 1-0 να μην διαφοροποιηθεί.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Μαγκομεντάλιγεφ, Μπαράμοφ, Μεδίνα, Μεντβέντεφ, Χουσεΐνοφ, Ρομέρο (89' Βέσοβιτς), Αντράντε, Γκαράγεφ (90' + 6 Ιμπραΐμλι), Ζουμπίρ, Όζομπιτς (62' Κάντι), Σεϊντάεφ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Μαζάν, Τόρες, Ζντραφκόφσκι, Μεντόγεβιτς, Έουλερ, Ριέρα, Τσέποβιτς (70' Μπάμπιτς).

Στάδιο: «Τοφίκ Μπαχράνοφ».

Σκόρερ: 87' Κάντι.

Κίτρινες: 49' Αντράντε, 54' Όζομπιτς, 72' Μπαϊράμοφ, 73' Γκαράγεφ / 11' Σάντος, 35' Ριέρα, 81' Έουλερ.