ΑΕΛ: Απέναντι και στην...προϊστορία

Εννέα ήττες ως τυπικά γηπεδούχος έχει δεχθεί την τελευταία δεκαετία από τον Απόλλωνα

Η ΑΕΛ ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού τον Απόλλωνα μεθαύριο Κυριακή, έχοντας απέναντί της και την αρνητική παράδοση των τελευταίων χρόνων σε αγώνες πρωταθλήματος.

Πιο συγκεκριμένα, από το 2010 μέχρι και σήμερα, οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού έχουν δεχθεί εννέα ήττες σε αγώνες πρωταθλήματος από τον συμπολίτη τους, όταν αγωνίζονται ως τυπικά γηπεδούχοι στα παιχνίδια των δύο ομάδων.

Την ίδια χρονική περίοδο, η ΑΕΛ έχει πετύχει πέντε νίκες, με τελευταία αυτή με σκορ 2-0 τον Φεβρουάριο του 2020. Τότε ο Ράιαν Μαέ είχε σκοράρει δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη από όλες τις απόψεις.

Επιπρόσθετα, τρία παιχνίδια έχουν τελειώσει ισόπαλα ανάμεσα σε ΑΕΛ και Απόλλωνα. Η τελευταία ισοπαλία σημειώθηκε τέτοιες μέρες τέσσερα χρόνια πριν. Ο Άντον Μάγκλιτσα είχε δώσει προβάδισμα στον Απόλλωνα, με τον Τιάγκο Ντε Λεόνσο να ισοφαρίζει για την ΑΕΛ.

Συνεπώς, οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ έχουν ένα επιπλέον κίνητρο να επικρατήσουν στο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την απώλεια βαθμών επί του Ολυμπιακού και σταματώντας το νικηφόρο σερί της ομάδας του Τσόρνινγκερ, την ίδια στιγμή.