ΑΕΛ: Δεν του άρεσε και περιμένει περισσότερα

Το μεγάλο πρόβλημα που θέλει να λύσει ο Χαραλάμπους

Αν κάτι χαρακτηρίζει τη φετινή ΑΕΛ, είναι ότι δεν έχει καθόλου σταθερότητα στην απόδοση της. Μπορεί ακόμη και στο ίδιο παιχνίδι να παρουσιάσει δύο διαφορετικά πρόσωπα, κάτι που έκανε και στον αγώνα απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, και κυρίως στο πρώτο μισάωρο, η ομάδα του Χρήστου Χαραλάμπους ήταν πολύ καλή. Ήταν πιο δημιουργική, πιο επιθετική και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 3-1. Ακόμη και όταν ισοφαρίστηκε, βρήκε τον τρόπο και πέτυχε άλλα δύο γκολ για να έρθει το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως, ήταν λες και οι γαλαζοκίτρινοι δεν μπήκαν ποτέ στο γήπεδο. Πολλά λάθη, τόσο ατομικά όσο και ομαδικά, έφεραν το σκορ να βρίσκεται στο 3-3. Χαρακτηριστική ήταν και η ατάκα του κόουτς της ομάδας ο οποίος είπε: «Στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε γκολ που δεν μπαίνει ούτε στα τοπικά. Μέχρι να το καταλάβουμε δεχθήκαμε κι άλλο». Στον Κύπριο κόουτς δεν άρεσε καθόλου η αντίδραση της ομάδας του στην επανάληψη, και είναι κάτι που καλείται να διορθώσει.

Ο μεγάλος τελικός κυπέλλου είναι μόλις 19 μέρες μακριά, και θα χρειαστεί τεράστια προσπάθεια από τη Λεμεσιανή ομάδα για να καταφέρει να κατακτήσει το τρόπαιο. Ο Χρήστος Χαραλάμπους, έχει μπροστά του αρκετές μέρες να δουλέψει με τους παίκτες του για να παρουσιαστούν βελτιωμένοι και έτοιμοι στο μεγάλο ραντεβού.

Ναι μεν οι αγώνες του Β’ γκρουπ χρησιμοποιούνται ως προετοιμασία και ως μια ευκαιρία για ροτέισιον, όμως είναι δεδομένο ότι περιμένει πολλά περισσότερα από αρκετούς ποδοσφαιριστές.