ΑΕΛ-ΕΝΠ 2-0: Πρώτο τρίποντο και πρώτα γκολ

Για πρώτη φορά σκόραραν φέτος οι «γαλαζοκίτρινοι»

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα CYTA πανηγυρίζει η ΑΕΛ μιας και επικράτησε της Ένωσης με 2-0 στο Τσίρειο Στάδιο χάρις τα γκολ των Ιβάν Κάρλος και Αβραάμ στο 2ο ημίχρονο. Είχε τις ευκαιρίες η ομάδα του Γιώργου Κοσμά στο 1ο ημίχρονο, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε, ενώ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Ουντόζι, για την οποία υπήρχαν αρκετά παράπονα από τον πάγκο της.

Η Ένωση ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, με τον Στεπάνιακ, ο οποίος μπήκε από πλάγια στην περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και πέρασε εκτός. Στο 19’ οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, με τον Αβραάμ ο οποίος έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Κλέιμαν έσωσε την εστία του. Στο 34ο λεπτό ο Ριέρα έκανε το γύρισμα βρίσκοντας τον Ουντότζι ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ήταν αρκετά άστοχο. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν στην δημιουργία ευκαιριών, σε αντίθεση με την Ένωση που ήταν αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Με την έναρξη του 2ου μέρους η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ουντόζι μέσα στην περιοχή και ο οποίος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Ιβάν Κάρλος το εκτέλεσε και έκανε το 1-0 για την λεμεσιανή ομάδα. Στο 54΄ο Βαρέλα εκτέλεσε φάουλ για την Ένωση, το οποίο ήταν πολύ καλό και βρήκε το δοκάρι! Στο 60ο λεπτό ο Γουίλερ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Αβραάμ με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κλέιμαν για το 2-0. Στο 65’ ύστερα από σέντρα που έγινε, ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά, αλλά μάζεψε ο Βοζίνια. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με αποτέλεσμα η επόμενη καλή στιγμή να είναι στο 82’ με τον Ντόσα Τζούνιορ, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Κλέιμαν και έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε για λίγο την μπάλα εκτός. Δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη.

Διακριθέντες:

ΑΕΛ: Εξαιρετικός ο Αβραάμ, ήταν αρκετά ορεξάτος και δραστήριος, ενώ σκόραρε το γκολ που σφράγισε την νίκη της ομάδας του. Καλό ματς και από τον Γουίλερ, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.

ΕΝΠ: Καλό ματς αμυντικά για την Ένωση και ειδικότερα από τα μπακ της.

Απογοήτευσαν:

ΑΕΛ: Μέτριο ματς από τον Γκαζαριάν, δεν έπιασε την απόδοση των προηγούμενων αγώνων.

ΕΝΠ: Λίγα πράγματα από τον Στεπάνιακ, είχε μια καλή φάση στην αρχή του αγώνα την οποία δεν εκμεταλλεύτηκε, αλλιώς θα έδινε νωρίς προβάδισμα στην Ένωση.

Κοουτσάρισμα:

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Σημαντική νίκη για την ομάδα του, η πρώτη στην σεζόν, ενώ κράτησε και πάλι ανέπαφη την εστία της.

ΕΝΠ (Κοσμά): Άλλη μια ήττα για την ομάδα του, η οποία είχε πολύ καλή απόδοση στο 1ο ημίχρονο, αλλά ήταν λογικό να πέσει μετά την αποβολή του Ουντόζι.

Διαιτησία (Θεουλή Χρυσοβαλάντης): Υπήρχαν διαμαρτυρίες για τον καταλογισμό του πέναλτι και κατά πόσον ο Ουντόζι βρήκε την μπάλα με το χέρι.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Γουίλερ, Ντόσα, Α. Τεϊσέιρα, Ν. Τεξέιρα, Γκαστανιάγα, Νταβόρ, Γκαζαριάν (Παντελή 84'), Αβραάμ, Τόρες (Γερολέμου 79'), Ιβάν Κάρλος (Χουράδο 76')

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Βαρέλα (Ρουσιάς 66'), Στεπάνιακ, Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Ριέρα (Θεοδώρου 66'), Βαλλιάνος, Α. Κυριάκου, Μαϊσουράντζε

Σκόρερς: Κάρλος, Αβραάμ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Γκαζντανάγια, Νταβόρ / Ουντόζι

Κόκκινες Κάρτες: -/ Ουντόζι

Διαιτητής:  Θεουλή Χρυσοβαλάντης