ΑΕΛ - Πάφος 1-0: Επιστροφή στις νίκες...με υπογραφή Μακρή! (vid)

Επιστρέφει στην κορυφή η ΑΕΛ χάρις την γκολάρα του Μακρή

Σημαντική νίκη για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η ΑΕΛ έκαμψε την αντίσταση της Πάφου με την γκολάρα του Μακρή στο 55ο λεπτό και έτσι επιστρέφει στην κορυφή περιμένοντας το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ με την Δόξα. Πολύ καλή εμφάνιση για την Πάφο, έβαλε δύσκολα στην Λεμεσιανή ομάδα.

Α’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ φτωχό ήταν το πρώτο 45λεπτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο με τις δύο ομάδες να κλείνονται καλά και έτσι να μην δημιουργούνται οι όποιες προϋποθέσεις στις δύο εστίες. Η γηπεδούχος ΑΕΛ ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά αλλά η καλή αμυντική λειτουργία της Πάφου δεν της επέτρεψε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η μοναδική καλή στιγμή ήταν για την Πάφο στο 21ο λεπτό με τον Νέμετς, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πήγε ψηλά άουτ. Στο 1ο μέρος κιτρινίστηκαν οι Αντάμοβιτς και Νταβόρ για την ΑΕΛ και έτσι δεν θα αγωνιστούν στην επόμενη αγωνιστική με την Αλκή, όπως επίσης και οι Ζάντερ και Νέμετς για την Πάφο, με τον Ζάντερ να χάνει το παιχνίδι με τη Σαλαμίνα.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε και πάλι με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και την Πάφο να αμύνεται και να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στο 55ο λεπτό όμως η ΑΕΛ πραγματοποίησε την 1η της τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0, με γκολάρα του Μακρή με δυνατό, ψηλοκρεμαστό σουτ. Στη συνέχεια, ο Αντάμοβιτς βγήκε σε τετ α τετ, πήγε να περάσει τον Μολ, αλλά ο τερματοφύλακας της Πάφου τον σταμάτησε και έτσι απέτρεψε το 2-0. Στο 67ο λεπτό ο Ράκελς, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά απέκρουσε ο Πρόσεκ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά με αποτέλεσμα να μην δούμε κάποια άλλη καλή στιγμή από τις δύο ομάδες και έτσι το 1-0 παρέμεινε το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΕΛ: Αναμφίβολα ο σκόρερ και ήρωας της αναμέτρησης, Μακρής αφού το γκολ του έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του

Πάφος: Πολύ καλή παρουσία της αμυντικής λειτουργίας, έβαλε δύσκολα στην ΑΕΛ. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως το γκολ της ΑΕΛ στο 55’ ήταν και η 1η της τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΕΛ: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του

Πάφος: Δεν ήταν σε καλή μέρα ο Ανγκούλο, γι αυτό έγινε και αλλαγή

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Σημαντική νίκη για την ομάδα του, μετά την ήττα από την Ανόρθωση, κράτησε το μηδέν πίσω και πλέον βλέπει θετικά την συνέχεια

Πάφος (Κόπιτς): Τα έδωσαν όλα οι ποδοσφαιριστές του κυρίως στον αμυντικό τομέα, θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο επιθετικά

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Τζούνιορ, Τεσέϊρα, Καστανάγια, Αβραάμ, Λαφράνς, Νταβόρ, Μακρής (Λεάντρο 90'), Χουράδο (Μαρκόφσκι 70'), Τεξέϊρα, Αντάμοβιτς (Φιντέλς 70').

Πάφος: Mολ, Καρώ, Σιρόκ, Ράσιτς (Ράκελς 46'), Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Μπανγκάαρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Φιλιώτης 57'), Νέμετς, Ντόβμπνια (Λουλίνια 68').

Σκόρερς: Μακρής /-

Κίτρινες Κάρτες: Αντάμοβιτς, Νταβόρ / Ζάντερ, Νέμετς, Μπάγκαρτ, Λουλίνια