ΑΕΛ: Της στοίχισαν οι στημένες φάσεις

Αυτό που έχει σημασία τώρα είναι να παρουσιαστεί πανέτοιμη στον «τελικό» της ερχόμενης Τετάρτης

Αήττητο ήταν και πάει για τον Αλέξη Γαρπόζη, αφού στο ματς με την ΑΕΚ, η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα με 3-2 εντός έδρας. Η Λεμεσιανή ομάδα μπορεί να έχασε για πρώτη φορά με τον Κύπριο τεχνικό στον πάγκο, όμως για ακόμη ένα παιχνίδι πάλεψε μέχρι το τέλος για το βαθμολογικό όφελος και δεν τα παράτησε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Ο προπονητής της ομάδας επέλεξε να κάνει rotation για να ξεκουράσει κάποιους ποδοσφαιριστές ενόψει του ματς της χρονιάς, ενώ παράλληλα ήθελε να… τεστάρει και κάποιους άλλους στο πως θα ανταποκριθούν. Στα αρχικά στάδια του αγώνα, η ΑΕΛ φάνηκε ότι ήταν λίγο επηρεασμένη από τις αλλαγές στην εντεκάδα, όμως στην πορεία ισορρόπησε.

Αυτό που της στοίχισε στο χθεσινό παιχνίδι και ήρθε η ήττα ήταν οι στημένες φάσεις. Όταν στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, δεν πανικοβλήθηκε. Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, πίεσε και κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Μορέιρα, μετά την μπαλιά… μοιρογνωμόνιο του Μεντόζα.

Μετά την ισοφάριση όμως, οι λανθασμένες αντιδράσεις στην άμυνα, στις στημένες φάσεις ήταν αυτές που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για να έρθει η ήττα. Οι γαλαζοκίτρινοι αδυνατούσαν να αμυνθούν σωστά στα στημένα, με αποτέλεσμα να μένουν αμαρκάριστοι οι παίκτες της ΑΕΚ και να στέλνουν με ευκολία τη μπάλα στα δίκτυα του Ανέστη.

Αυτό που έχει σημασία τώρα για την ΑΕΛ, είναι να παρουσιαστεί πανέτοιμη στον «τελικό» της ερχόμενης Τετάρτης και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση, για να συνεχίσει να έχει στόχους στη φετινή σεζόν. Ο Αλέξης Γαρπόζης έχει κάποιες μέρες μπροστά του για να διορθώσει κάποια πράγματα που δεν του άρεσαν.