ΑΕΛ – Άρης 0-1: Αντίο με ψηλά το κεφάλι (vid)

Η ομάδα της Λεμεσού βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, πάλεψε, όμως αποκλείστηκε από την συνέχεια

Το φετινό ταξίδι της ΑΕΛ στην Ευρώπη έλαβε τέλος απόψε στην «ΑΕΚ Αρένα». Η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε με 0-1 από τον Άρη και πλέον δεν συνεχίζει στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Το γκολ του Ντιγκινί στο 14ο λεπτό, με εκτέλεση πέναλτι, έβαλε δύσκολα από νωρίς στην ΑΕΛ η οποία διαμαρτύρεται (δίκαια) για μη καταλογισμό πέναλτι εις βάρος του Αβραάμ στο 60΄.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Χωρίς πολλές φάσεις, αλλά με την επίτευξη ενός τέρματος, πέρασε το Α΄ μέρος της αναμέτρησης. Πρώτη στο ματς απείλησε η ΑΕΛ. Στο 4ο λεπτό ο Αγκάνοβιτς, έπειτα από λάθος πάσα των αμυντικών του Άρη, έκλεψε και έδωσε κάθετη εντός περιοχής στον Χουράδο που πλάσαρε από κοντά στον Χουλιάν, χωρίς να καταφέρει ωστόσο να τον νικήσει. Στο 14΄ ο Άρης, χωρίς να φτιάξει κάποια φάση, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-1. Ο Βοζίνια ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ιντέγιε και ο Ντιγκινί μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που έδωσε ο Πορτογάλος ρεφ του αγώνα. Στη συνέχεια ο Άρης κοίταξε ακόμη περισσότερο την ανασταλτική του λειτουργία, όμως βρήκε πολύ καλή φάση με τον Ιντέγιε στο 25΄. Ο Νιγηριανός επιθετικός πλάσαρε εντός περιοχής τον Βοζίνια, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να σώζει με διπλή επέμβαση. Στο 32΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς πέρασε αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία. Η ΑΕΛ κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να βρει την ισοφάριση. Στο 38ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά, αλλά η κεφαλιά του Ν.Τεξέιρα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και πισινή κεφαλιά του Χουράδο στο 2ο δοκάρι, σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας.

Β΄ Ημίχρονο: Πρώτη τελική στην επανάληψη ήρθε και πάλι από την ΑΕΛ. Στο 48΄ ο Γκαζαριάν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά η προσπάθειά του έφυγε πολύ ψηλά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιντέγιε κατέβασε εντός περιοχής και εκτέλεσε, όμως ο Βοζίνια έσωσε στο κέντρο της εστίας του. Στο 60ο λεπτό η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Αβραάμ στην περιοχή, έπειτα από καθαρό σπρώξιμο αντιπάλου, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε συνέχεια στο ματς. Στο 69ο λεπτό η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του Χουλιάν και ο Αγκάνοβιτς έκανε τη κεφαλιά από πλάγια θέση εντός περιοχής, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Ένα πολύ καλό διαγώνιο σουτ του Πατσέκο από πλάγια θέση εντός περιοχής στο 75΄ πέρασε πλάγια από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια. Στο 78΄ ο Ματίγια πήγε στην απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Τρία λεπτά μετά η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ιβάν Κάρλος να παίρνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι και να αναγκάζει τον Χουλιάν να διώχνει με δυσκολία. Το σουτ του Τόνσο στο 87ο λεπτό που πέρασε εκτός εστίας ήταν και η τελευταία καλή φάση στο ματς.

Κοουτσάρισμα:

Κέρκεζ (ΑΕΛ): Με 3-5-2 κατέβηκε στο ματς η ΑΕΛ και χωρίς τον Τζούνιορ στην ενδεκάδα της. Το γκολ που δέχτηκε νωρίς την δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο σε ένα παιχνίδι που είχε την πρωτοβουλία, αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει αρκετές φάσεις. Τίμια η προσπάθεια της Λεμεσιανής ομάδας που αποκλείστηκε με το κεφάλι ψηλά.

Παντελίδης (Άρης): 4-2-3-1 ήταν το αρχικό σχήμα του Άρη που κατά διαστήματα αμυνόταν με πεντάδα στην άμυνα. Άφησε τη μπάλα στην ΆΕΛ, κάτι που ευνόησε και το γκολ που πέτυχε. Δίκαια η πρόκρισή του στην επόμενη φάση, με βάση την εικόνα και στα δυο ματς.

Διακριθέντες: Ο Ντιγκινί έδωσε πολλές βοήθειες στον Άρη και είχε θετική παρουσία. Καλή παρουσία και για τον Χουλιάν, παρά το λάθος του στην φάση του 69΄ που έδωσε την ευκαιρία στον Αγκάνοβιτς να απειλήσει.

Απογοητεύσαντες: Απρόσεκτο παίξιμο του Βοζίνια στη φάση του πέναλτι με το οποίο ήρθε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Διαιτησία: Πολλά τα φάουλ της αναμέτρησης με το παιχνίδι να ξεφεύγει σε πολλά σημεία του. Κακώς δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ στο 60΄, σωστή η υπόδειξη πέναλτι στον Ιντέγιε στο 14΄.

ΑΕΛ (Κέρκεζ):  Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Γκαστανιάγα, Γκοντάλ, Ν. Τεξέιρα, Αντάμοβιτς, Ζτραβκόφκσι, Αγκάνοβιτς, Γουΐλερ, Γκαζαριάν, Χουράδο.

Άρης (Παντελίδης): Χουλιάν, Κόρχουτ, Χιμένεζ, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Ματίγια, Μπασά, Φετφατζίδης, Λάρσον, Ντιγκινί, Ιντέγε.

Σκόρερ: - / Ντιγκινί (14΄)

Κίτρινες κάρτες: Γουίλερ, Ν.Τεξέιρα, Γκαστανάγια / Χουλιάν, Μπάσα, Ντιγκινί, Χιμένεθ, Κόρχουτ, Σούντγκρεν

Αποβολές: Γκοντάλ (2η κίτρινη, 83΄) / -

Διαιτητής: Χόρχε Σούσα (Πορτογαλία)