Αμάν διπλάρα μες τη Σκάλα!

Οι της ΑΕΛ νίκησαν την ΑΕΚ με γκολ του Ντανίλο, είναι πρώτοι… και περιμένουν το ματς της Ομόνοιας

Χάρις σε τέρμα του Ντανίλο στο 84’, η ΑΕΛ έσκαψε… τούνελ απόδρασης και έφυγε με μεγάλο «διπλό» από την Αρένα, επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Όλα έδειχναν ότι θα χαραμίσουν το απόγευμά τους οι δύο ομάδες, ωστόσο εκεί που το ματς έδειχνε να οδηγείτο στο 0-0, τελικά είχε νικητή και στο τέλος χαμογέλασαν οι γαλαζοκίτρινοι από τη Λεμεσό, οι οποί σκαρφάλωσαν στην κορυφή με 28 βαθμούς και περιμένουν το αποτέλεσμα ανάμεσα στην Ομόνοια και τον Ολυμπιακό για να διαφανεί αν θα παραμείνουν εκεί. Από την άλλη, ευκαιρία έχασε και η ΑΕΚ η οποία δεν κατάφερε να μειώσει την απόσταση που τη χωρίζει από την τέταρτη θέση και την Ανόρθωση. Τουναντίον, με τον χθεσινό πόντο της Ανόρθωσης κόντρα στον Απόλλωνα, η διαφορά είναι στους εφτά πόντους πλέον.

Όσον αφορά στην εικόνα της αναμέτρησης, δεν σηκώνει μεγάλη συζήτηση, αφού ήταν ένα σχετικά βαρετό παιχνίδι με λιγοστές καλές ευκαιρίες όπως θα διαβάσετε αναλυτικά πιο κάτω.

Ταλαιπώρησαν… το τόπι

Άσκησε πίεση η ΑΕΛ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κατάφερε έως το δεκάλεπτο να καταγράψει δύο τελικές, όχι όμως από αυτές οι οποίες χαρακτηρίζονται ως αξιόλογες. Είχαν την υπεροχή οι παίκτες του Ντούσαν Κέρκεζ, από την άλλη όμως, ήταν σωστές και οι αμυντικές αντιδράσεις των γηπεδούχων με μπροστάρη τον Μ. Γκονθάλεθ, οι οποίες έκαναν δυσκολότερο το έργο της ΑΕΛ. Από το 20λεπτο κι έπειτα, η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές και να επισκέπτεται μέσα-μέσα τα αντίπαλα καρέ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να απειλήσουν την εστία του Βοζίνια.

Δύο μονάχα καλές στιγμές

Γενικώς, ήταν ένα ημίχρονο το οποίο στη μεγαλύτερη διάρκειά του κύλησε με ηρεμία, χωρίς γρήγορο ρυθμό, δεν είχε τις μεγάλες ευκαιρίες και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι 22 παίκτες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια «άσφαιρες». Ενδεικτικά, οι καλύτερες φάσεις στον αγώνα καταγράφηκαν στο 34’ και στο 43’. Ντανίλο και Μαέ στην πρώτη περίπτωση άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον τελευταίο μετά από ωραία ενέργεια να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει την μπάλα έξω. Η δεύτερη φορούσε σε ένα καλό και δυνατό σουτ του Αντωνίου από πλάγια εντός περιοχής, αλλά ο Μολ ορθώς κάλυψε την κλειστή του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ίδια εικόνα στην επανάληψη

Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν πανομοιότυπη με αυτήν στο α’ μέρος, με την ΑΕΛ να διατηρεί τα ηνία της αναμέτρησης και να πιέζει έως ένα σημείο, αλλά η κορυφαία φάση στην αναμέτρηση προτού το χρονόμετρο καταγράψει 70 λεπτά αγώνα, ήλθε από πλευράς ΑΕΚ με ένα κεραυνοβόλο σουτ του Μ. Γκονθάλεθ το οποίο κατέληξε στην ένωση των δύο δοκών του Βοζίνια. Το παιχνίδι δεν απέκτησε ενδιαφέρον μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα.

Καρποφόρησαν οι τελευταίες προσπάθειες

Η ΑΕΛ προσπάθησε με περισσότερες αξιώσεις να βγει μπροστά στα τελευταία, και σε μία από τις προσπάθειές της κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ήταν μία φάση στο 84’ όπου ο Αντωνίου έξυπνα έδωσε στον Ντανίλο και αυτός με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Μολ και χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Φερνάντεθ, Μ. Γκονθάλεθ, Αντωνιάδης, Τάντι (49' Ιωάννου / 88' Μοϊσόφ), Μακρής (88' Ναράνχο), Σπιρόφσκι, Χέιτλι, Νάντο (64' Ακοράν), Τρισκόφσκι, Τολμές.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Μεντόγεβιτς, Τεϊσέιρα, Σάντος, Τόρες, Ζντραφκόφσκι, Α. Αβραάμ (46' Έουλερ), Ντανίλο (89' Πσισέ), Ριέρα (94' Μπάμπιτς), Μαέ (92' Μπάμπιτς).

Γήπεδο: ΑΕΚ Αρένα.

Σκόρερ: 84' Ντανίλο.

Κίτρινες: 39' Σπιρόφσκι / 37' Ζντραφκόφσκι, 58' Ντανίλο.