Διπλό με σούπερ Μακρή

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-4 της ΑΕΖ, με τον Κύπριο επιθετικό να σκοράρει δυο τέρματα και να δίνει μια ασίστ

Σε μια σημαντική νίκη έφθασε η ΑΕΛ η οποία επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΖ με 1-4. Η ομάδα του Τόνι Κόσκελα είχε ως πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Μακρή ο οποίος με δυο προσωπικά του τέρματα και μια ασίστ στον Κα έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη. Την ίδια ώρα το τέταρτο τέρμα σημείωσε ο Ανδρέου στο 90+2. Για την ΑΕΖ σκόρερ ήταν ο Χατζηβασίλης. Με τη νίκη η ΑΕΛ έφθασε στους 19 βαθμούς (-7 απ’ την εξάδα) όντας στην 9η θέση, ενώ η ομάδα του Λιάσου Λουκά έμεινε 11 βαθμούς και την 11η θέση.

Α' ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με αργό ρυθμό από τις δυο ομάδες οι οποίες στα πρώτα λεπτά επιχείρησαν να διαβάσουν το παιχνίδι του αντιπάλου. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία έφερε και τέρμα καθώς στο 14’ της αναμέτρησης, ο Χατζηβασίλης άνοιξε το σκορ μετά από ένα ποδοσφαιρικό ριμπάουντ που ήρθε απ’ την κεφαλιά του Σαρφό και την απόκρουση του Ολιβέιρα. Το τέρμα ωστόσο εξετάστηκε και ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ του Σαρφό.

Το τέρμα της ΑΕΖ, έστω κι αν ακυρώθηκε ήχησε ως καμπανάκι για τους παίκτες της ΑΕΛ, οι οποίοι στο επόμενο διάστημα ανέβασαν στροφές. Στο 27’ ο Τζαλμά έστειλε σέντρα προς το μέρος του Κα, ωστόσο ο Μπέκερ νίκησε τον εξτρέμ της ΑΕΛ κρατώντας το μηδέν.

Τρία λεπτά αργότερα στο 30’ ο Μακρής επιχείρησε ένα γύρισμα στην περιοχή, με τον Κα αυτή τη φορά να νικά τον Μπέκερ για το 0-1. Οι πανηγυρισμοί των παικτών της ΑΕΛ ήταν έξαλλοι, με τη ψυχολογία τους να ανεβαίνει κατακόρυφα.

Μάλιστα με τη σέντρα της αναμέτρησης έγινε λάθος απ’ τους παίκτες της ΑΕΖ, με τον Κα να φεύγει από αριστερά, να πατά περιοχή και να στέλνει συστημένη τη μπάλα στον Μακρή που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 0-2.

Το τέρμα αυτό έφερε έναν εφησυχασμό στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, με αποτέλεσμα στο 39’ η ΑΕΖ να μπει και πάλι στο παιχνίδι μετά από τέρμα του Χατζηβασίλη. Η φάση ξεκίνησε από τον Σλόγκαρ ο οποίος από δεξιά έστειλε μια συρτή μπαλιά στην περιοχή και τον Κύπριο ποδοσφαιριστή να φεύγει απ’ τα μαρκαρίσματα και να πλασάρει ιδανικά για το 1-2. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο βρήκε την ΑΕΖ να μπαίνει πιο επιθετικά καθώς ήθελε το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 47’ η ομάδα του Λιάσου Λουκά έφθασε σε τελική με τον Ντιγκινί, ωστόσο το σουτ του αποκρούστηκε απ’ τον Ολιβέιρα. Δυο λεπτά αργότερα ο Φράγκος απείλησε και πάλι, όμως αυτή τη φορά ο Φραντζής βρέθηκε στη γραμμή για να διώξει.

Στο 60’ μετά από μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, ο Ντιγκινί έφυγε από πλάγια θέση στην περιοχή προσπάθησε με λόμπα να νικήσει τον Ολιβέιρα, ωστόσο η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια.

Οι ευκαιρίες της ΑΕΖ αφύπνισαν την ΑΕΛ η οποία στο 63’ της αναμέτρησης έφθασε στο 1-3. «Δράστης» ο Ανδρέας Μακρής ο οποίος υποδέχθηκε ωραία την μπάλα στο ύψος της περιοχής, και με ωραία κίνηση έφερε τη μπάλα στο αριστερό του πόδι, που με σουτ νίκησε τον Μπέκερ για να δώσει εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων για τους «Λέοντες».

Το τέρμα αυτό απέβαλε την πίεση απ’ τα πόδια των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ οι οποίοι πλέον ήταν πιο άνετοι στον αγωνιστικό χώρο. Παρά ταύτα μετά από ένα μουδιασμένο δεκάλεπτο και δυο καλές προϋποθέσεις της ΑΕΛ, η ΑΕΖ βγήκε ξανά ψηλά για να ψάξει ένα τέρμα που θα έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Την ίδια ώρα οι παίκτες του Τόνι Κόσκελα κράτησαν την συγκέντρωση τους, με αποτέλεσμα οι όποιες ευκαιρίες πήγαν να δημιουργηθούν από πλευράς γηπεδούχων να μην καταλήγουν σε κάτι ουσιαστικό.

Μάλιστα στο 90+2 ήρθε το κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΛ με τον Ευάγγελο Ανδρέου να βάζει το όνομα στη λίστα των σκόρερ, καθώς με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μπέκερ για να διαμορφώσει το τελικό 1-4.

Ως εκ τούτου το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΛ να πανηγυρίζει τη νίκη και να δημιουργεί ένα σερί για δυο νικών για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα. Απ’ την άλλη η ΑΕΖ παρά την προσπάθεια της για άλλο ένα παιχνίδι έμεινε μακριά απ’ τους βαθμούς.

ΑΕΖ : Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου Κ, Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Ρέινολντς, Φράγκος, Χατζηβασίλη, Ρουίζ, Ντιγκινί

Στον πάγκο : Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Αντωνίου Ε, Φοστάβε, Χριστοφή, Ρόχα, Κάστρο, Βάλντι, Μιχαηλίδης, Ελευθερίου, Σιφνέος, Ιωσηφίδης.

ΑΕΛ : Ολιβέιρα, Τζάλμα, Φραντζής, Μπάστο, Ντεγοεστ, Παπαφώτης, Μαρς, Σέρνιτς, Κα, Μακρής, Μορείρα

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς, Αντρέου, Μεντόζα, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Γερολέμου, Κοντινέλα.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Θεούλη Χρυσοβαλάντης

Σκόρερ: 39.Χατζηβασίλης / 30, Κα , 32, Μακρής ,64. Μακρής

Κίτρινες: Ρέινολντς, Σαρφο, Σλόγκαρ / Φραντζής, Ολιβέιρα, Γερολέμου